Jak kłaść gips? Instrukcja, proporcje, przygotowanie
Efekt równych i idealnie gładkich ścian oraz sufitów jest ostatnio bardzo pożądany. Malowanie tak przygotowanych powierzchni to czysta przyjemność, a także szerokie pole do manewru pod względem aranżacyjnym. Szpachlowanie nie jest czynnością bardzo skomplikowaną, ale wymaga odrobiny fachowej wiedzy oraz precyzji i cierpliwości.
Przed przystąpieniem do wyrównywania i gładzenia ścian warto zdać sobie sprawę z mnogości wyrobów produkowanych na bazie gipsu. W sklepach budowlanych znajdziemy m.in.: tradycyjny gips budowlany, gipsy szpachlowe, gładzie gipsowe, gotowe masy wyrównawcze i wiele innych. Sukces przeprowadzonego remontu w sporej mierze warunkowany jest prawidłowym wyborem materiału do szpachlowania (zgodnym z jego przeznaczeniem). Najbardziej uniwersalne pod tym względem są gipsy szpachlowe, ale przy ich zastosowaniu nie uzyskamy idealnie gładkiej powierzchni ścian, co uwidoczni się zwłaszcza po nałożeniu farby satynowej. Pod takiego typu farby najlepiej nadają się gładzie (wyroby o mniejszym uziarnieniu). Jednak znów te nanosi się tylko jako wierzchnią warstwę na gips, bo są zbyt słabe, aby mogły wypełniać poważniejsze ubytki czy maskować szpary.
Przygotowanie podłoża pod gips
Gips, który w ostatniej fazie wymaga wyszlifowania intensywnie pyli. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem prac najlepiej jest wynieść z remontowanego pomieszczenia wszystkie meble i sprzęty oraz zabezpieczyć folią okna, drzwi i podłogę. Zdecydowanie usprawni to późniejsze sprzątanie.
Ze ścian oraz z sufitu przygotowywanych do szpachlowania należy usunąć stare odspajające się od podłoża powłoki malarskie. Służy do tego szpachelka oraz szczotka druciana. Jeśli w podłożu występują pęknięcia, należy je delikatnie poszerzyć, tak aby masa szpachlowa mogła je szczelnie wypełnić.
Kolejnym krokiem jest wyczyszczenie ścian z pyłu. Przeważnie wykonuje się to odkurzaczem ze specjalną końcówką. Czasami jednak konieczne jest umycie powierzchni wodą z dodatkiem mydła malarskiego. Tak przygotowane podłoże wymaga zagruntowania dobrym preparatem gruntującym, co pozwala uzyskać jednolitą chłonność i ułatwia kolejne etapy pracy.
Ostatni etap przygotowawczy to wypełnienie odpowiednio dobraną masą szpachlową szczelin i ubytków. Zabiegu tego wymagają wszystkie poważniejsze uszkodzenia i nie warto go pomijać, bo szpachla nanoszona następnie po całości powierzchni nie załatwi tego problemu.
Przygotowanie masy szpachlowej – jak i w jakich proporcjach rozrabiać gips?
Aktualnie w sklepach znaleźć można wiele rodzajów produktów do wykończenia ścian, w tym mas szpachlowych, które po otwarciu opakowania i wymieszaniu jego zawartości są gotowe do aplikacji. Produkty tego typu mają przeważnie dobrą jakość i są chwalone przez wykonawców za łatwość nanoszenia. Jednak są też sporo droższe niż ich standardowe odpowiedniki w postaci sproszkowanej.
Tradycyjne szpachle gipsowe (w proszku) wymagają rozrobienia z wodą. Zawsze należy robić to dokładnie ta, jak zaleca producent danego wyrobu (proporcje ilości wody do ilości proszku znajdują się na opakowaniu). Jedynie bardzo doświadczeni wykonawcy pozwalają sobie na mieszanie gipsu zgodnie z zasadą „na oko”. Szpachla musi być bardzo dokładnie wyrobiona (nie mogą znajdować się w niej nawet najdrobniejsze grudki) i powinna być plastyczna. Do mieszania najlepiej jest użyć mechanicznego mieszadła, które nakłada się na wiertarkę.
Bardzo ważne jest, aby jednorazowo rozrabiać tyle gipsu, ile zdążymy wykorzystać (nanieść na ściany i rozprowadzić) w ciągu godziny. Po tym czasie szpachle gipsowe zaczynają bowiem wiązać i twardnieć, co uniemożliwia ich dalsze nakładanie. Pamiętajmy, że nawet wprawieni gipsiarze nie rozrabiają na raz więcej zaprawy niż ¾ 10 litrowego wiaderka.
Szpachlowanie ścian – jak nakładać gips?
Do szpachlowania przystępuje się po całkowitym wyschnięciu gruntu oraz szpachli naniesionej na większe ubytki i szpary. Niezbędna jest tu długa paca ze stali nierdzewnej oraz mniejsza szpachelka (do aplikacji gipsu na pacę i zgarniania jego nadmiaru). Gips nakłada się pewnymi, długimi, półkolistymi ruchami ręki. Ściany zaczyna się szpachlować od dołu (od wybranego narożnika). Następnie przemieszcza się sukcesywnie ku górze. Na sufit natomiast gips kładziemy najpierw przy ścianie z otworem okiennym i kierujemy się do środka pomieszczenia.
Pamiętajmy, że pojedyncza warstwa gładzi szpachlowej nie powinna być grubsza niż 3 mm (niestosowanie się do tej zasady zwykle skutkuje szybkim spękaniem gipsu). Tymczasem w wielu przypadkach konieczne okazuje się położenie grubszej warstwy materiału wyrównującego. Wtedy prace trzeba dzielić na etapy (kolejne warstwy nakładać po całkowitym wyschnięciu poprzednich). Przeważnie udaje się nałożyć gładź dwuetapowo, ale czasami konieczne jest zastosowanie trzech warstw.
Szlifowanie po szpachlowaniu
Warto zdawać sobie sprawę, że im większa staranność podczas szpachlowania, tym mniej pracy związanej z doprowadzeniem ścian do całkowitej gładkości (szlifowaniem). Do szlifowania stosuje się papier ścierny bądź specjalne siatki szlifierskie do gładzi gipsowych. Materiały te można nałożyć na zwykły drewniany klocek i wykonywać pracę ręcznie albo wykorzystać mechaniczną szlifierkę oscylacyjną. Gips należy szlifować aż do momentu całkowitego jego wygładzenia. Aby prawidłowo ocenić jakość i postęp prac, należy zadbać o porządne oświetlenie pomieszczenia. Najlepiej nadaje się do tego robocza lampa halogenowa.
Sprawdź również, jak uniknąć błędów podczas wykańczania ścian.
Komentarze