Rolety do domu – rodzaje, zalety i wady
Rolety do domu, czyli rolety wewnętrzne, skutecznie ochronią pomieszczenie przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Dodatkowo mogą posłużyć nam jako element dekoracyjny, dlatego też szczególnie ważne jest, aby właściwie dobrać ich rodzaj, materiał oraz kolor. W artykule przedstawiamy wady i zalety popularnych rodzajów rolet wewnętrznych.
Rolety wewnętrzne – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Przed zakupem rolet do domu powinniśmy przede wszystkim zastanowić się nad funkcjonalnością wnętrza, w którym zostaną zamontowane. Rolety możemy dobrać do naszych indywidualnych preferencji, dlatego też ważne jest, abyśmy wiedzieli, czy zależy nam na znaczącym zaciemnieniu pomieszczenia, czy może bardziej na efekcie wizualnym. Na przykład rolety wyposażone w boczne prowadnice zapewnią większy stopień zaciemnienia pomieszczenia, a rolety rzymskie przyciągną wzrok.
Istotną kwestią jest również sposób montażu rolet – możemy montować je np. do ściany, okna, sufitu, listwy przyszybowej. Skupmy się również na doborze kolorystycznym rolet. Jest to szczególnie ważne nie tylko ze względu na walory dekoracyjne, ale również na zaciemnienia pomieszczenia. Rolety o jasnych barwach będą przepuszczać więcej promieni słonecznych niż rolety o ciemnej barwie.
Przy wyborze rolet wewnętrznych powinniśmy również zwrócić uwagę na możliwości utrzymania ich czystości. Większość rodzajów rolet możemy delikatnie przemyć za pomocą zwilżonej ściereczki. Do prania w pralce – w zależności od ich materiału – nadają się rolety rzymskie oraz rolety austriackie. Rolety plisowane należy natomiast wyprać ręcznie. Po zdjęciu z okna moczymy je w letniej wodzie z dodatkiem płynu do prania, a po upływie około 15 minut spłukujemy wodą i pozostawiamy do wyschnięcia.
Jakie są rodzaje rolet wewnętrznych?
Wśród najpopularniejszych rodzajów rolet wewnętrznych możemy wymienić:
- rolety ekranowe,
- rolety austriackie,
- rolety rzymskie,
- rolety plisowane,
- rolety dzień i noc.
Rolety ekranowe
Rolety ekranowe wiodą prym wśród wszystkich typów rolet. Produkuje się je ze zwijanego pasa materiału, np. z poliestru lub PVC, który ma chronić pomieszczenie przez zbyt dużym nagrzaniem oraz przepuszczać rozproszone promienie słoneczne. Rolety ekranowe występują w wariancie wolnowiszącym lub kasetowym.
Rolety ekranowe wolnowiszące
W przypadku rolet wolnowiszących tkanina doklejana jest do specjalnej rolki, którą należy przytwierdzić do futryny okna lub do ściany nad oknem. W roletach najczęściej wykorzystywany jest system żyłkowy, który przebiega wzdłuż ramy okiennej.
Warto również wspomnieć o tzw. miniroletkach należących do grona rolet wolnowiszących. Wyróżnia je przede wszystkim szybki, łatwy i nieinwazyjny montaż – wyposażone są w haczyki, które wystarczy założyć na ramę okna.
Wśród zalet rolet wolnowiszących można wymienić: niską cenę, łatwy montaż i demontaż, szeroką gamę kolorystyczną, swobodę w otwieraniu okna (nawet w sytuacji, gdy materiał jest całkowicie opuszczony).
Największa wada dotyczy natomiast utrzymania czystości. Jeżeli zdecydujemy się na opcję budżetową, wówczas materiał może nie być odporny na uszkodzenia, brud i działanie promieni słonecznych – kolor rolety blaknie pod wpływem promieniowania UV. Często dochodzi również do awarii w obrębie systemu żyłkowego, a same rolety mogą się zacinać. W przypadku, gdy zdecydujemy się na roletę o jasnej barwie, to będzie ona blokować do 30% mniej promieni słonecznych niż roleta w ciemnym kolorze.
Rolety ekranowe kasetowe
Materiałowe rolety ekranowe występują również w kasecie z prowadnicami. Zadaniem kasety jest zabezpieczenie materiału przed kurzem czy brudem, natomiast prowadnice odpowiadają za właściwe dopasowanie rolety do okna.
Wśród wad rolet kasetowych można wymienić dość skomplikowany montaż oraz konieczność dokonania właściwych pomiarów – jeżeli zakupimy nieodpowiedni rozmiar rolety, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będzie ona spełniać swojego zadania. Należy również pamiętać o regularnej konserwacji kasety.
Rolety austriackie
Rolety austriackie swoim wyglądem przypominają tradycyjne zasłony o obfitych marszczeniach. Natomiast ich mechanizm działania zbliżony jest do kurtyny teatralnej – rolety są podnoszone dzięki specjalnemu systemowi sznurków, a sama tkanina nie zwija się, tylko tworzy dekoracyjne fałdy. Rolety austriackie montuje się na ścianie lub na suficie.
Ten typ rolet znany jest przede wszystkim z wysokich walorów dekoracyjnych – będę one pasować do każdej aranżacji, choć najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach o klasycznym designie.
Ich skuteczność w blokowaniu i rozpraszaniu promieniowania słonecznego jest niska i zależy przede wszystkim od materiału wykorzystanego do ich produkcji oraz od koloru – jasne rolety łatwiej przepuszczają światło. Rolety austriackie bardziej pełnią funkcję dekoracyjną, niż zaciemniają pomieszczenie.
Rolety rzymskie
Rolety rzymskie zwijają się falami do góry, nie nawija się ich na rolkę, tworząc oryginalny efekt dekoracyjny. Najczęściej montuje się je do ściany lub do sufitu, aby zasłaniały całe okna lub wnęki okienne.
Ich największą zaletą jest niebanalny wygląd i duże możliwości komponowania ich z zasłonami. Rolety możemy również swobodnie wyprać w pralce, co zazwyczaj jest niemożliwe w przypadku rolet materiałowych na rolce.
Wśród wad można wymienić niską dostępność gotowych rolet – najczęściej należy szyć je na wymiar indywidualny. Rolety rzymskie mogą również blokować swobodne otwieranie okna. Aby temu zapobiec, powinniśmy zamontować roletę minimum 25-30 centymetrów ponad wnęką okienną.
Rolety plisowane
Rolety plisowane ulokowane są na prowadnicach, dzięki czemu stosuje się je zarówno na oknach ściennych, jak i na oknach dachowych. Rolety zwijane są równolegle, przybierając kształt harmonijki. Montowane są bezpośrednio na ramie okna.
W przypadku rolet plisowanych dostępne są cztery warianty: rolety wolnowiszące, rolety kasetowe, rolety zwijane do góry i rolety dwufunkcyjne – zwijane w obu kierunkach. Zwłaszcza rolety plisowane dwufunkcyjne cieszą się dużą popularnością ze względu na ich funkcjonalność. Zwijanie w obu kierunkach pozwala nam dowolnie wyeksponować okno.
Rolety plisowane dopasowują się do okien o różnych kształtach oraz wykonywane są z: tkanin sztucznych, tkanin naturalnych, włókna bambusowego, dzianiny. Nie utrudniają również otwierania okien na oścież. Do zalet należy także brak prześwitów przy bokach materiału – gdy materiał schowany jest w prowadnicy, to promieniowanie słonecznie nie będzie wpadać do pokoju przez szczeliny.
Plisy dostępne są w wariancie termoizolacyjnym i wyciszającym, który określany jest jako plaster miodu. Wówczas podwójny materiał łączy się ze sobą, tworząc tunele wypełnione powietrzem. Natomiast wnętrze materiału pokryte jest srebrną powłoką, która odbija promienie słoneczne i chroni pomieszczenie przed nagrzaniem.
Warto pamiętać o tym, że plisy należą do grona tzw. materiałów pracujących. Oznacza to, że jeżeli przez dłuższy czas pozostawimy rolety opuszczone, to wówczas ich harmonijka może ulegać odkształceniu. Dodatkowo materiał plisy znajduje się w bliskim sąsiedztwie szyby. Jeżeli na naszym oknie często skrapla się woda, to roleta może ulec zniszczeniu.
Rolety dzień i noc
Rolety dzień i noc wykonane są z poziomych pasów materiału, pomiędzy którymi pozostawione są przerwy z tkaniny transparentnej. W momencie, gdy ustawimy pasy rolet w pozycji otwartej, wówczas do pomieszczenia wpadną promienie słoneczne. Jeżeli ustawimy pasy w równych od siebie odstępach, to uzyskamy tzw. efekt zebry, czyli połączenie światła i zaciemnienia.
Rolety dzień i noc występują w różnych opcjach montażowych. Zalecane są przede wszystkim do nasłonecznionych pokoi, ponieważ najczęściej wykonuje się je z folii refleksyjnej lub z grubego materiału. Szeroki wybór tkanin, różnorodna kolorystyka i wyjątkowy wygląd sprawiają, że rolety współgrają zwłaszcza z nowoczesnym designem.
Największą wadą rolet dzień i noc jest brak możliwości całkowitego zaciemnienia pokoju. Ta wada wynika z odstępu pomiędzy dwoma tkaninami. Podwójna warstwa materiału może natomiast sprawiać trudność w zwijaniu i opuszczaniu rolet.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.