Rolety rzymskie, plisowane, dzień-noc – jakie wybrać? [PORÓWNANIE]
Wybierając idealne rolety mamy do wyboru m.in. dekoracyjne rolety rzymskie, charakteryzujące się łatwym montażem i dużą dekoracyjnością, rolety plisowane, pozwalające na osłonięcie szyby od góry, od dołu i od środka, czy rolety dzień-noc, które wyróżniają się nietypową budową: wykonane są z naprzemiennie ułożonych pasów: transparentnego i zaciemniającego.
Wybierając rolety do pomieszczenia powinniśmy przede wszystkim kierować się ich użytecznością: przepuszczalnością światła, możliwością regulacji czy typem montażu. Duże znaczenie ma również estetyka – na który typ rolet się więc zdecydować?
Rolety rzymskie
Rolety rzymskie wyróżniają się wyjątkową dekoracyjnością. Zawdzięczają to szerokiemu wachlarzowi wariantów kolorystycznych oraz ozdobnej falbanie, która tworzy się na ich powierzchni. Mogą być wykonane z przeróżnych materiałów: tkanin syntetycznych, bawełny, lnu, czy nawet tiulu.
Rolety rzymskie montowane są:
- do ściany,
- do sufitu,
- na ramie okna,
- na karniszu.
Najczęściej używanymi mechanizmami podnoszenia i opuszczania rolet są:
- mechanizm koralikowy – charakteryzuje się większą trwałością i stosowany jest w przypadku rolet z ciężkich, masywnych materiałów, nie plącze się i nie przeciera,
- mechanizm sznurkowy – przeznaczony do rolet z lekkich tworzyw np. tiulu czy woalu.
Zaleca się montaż rolet rzymskich w oknach, których szerokość nie przekracza dwóch metrów.
Rolety rzymskie – wady i zalety
Wśród zalet rolet rzymskich wymienić możemy:
- łatwy montaż – rolety wystarczy wpiąć do przykręconych wcześniej zaczepów,
- szybki demontaż – umożliwia on bezproblemowe zdjęcie tkaniny i wypranie jej,
- duże możliwości aranżacyjne – dzięki szybkiemu demontażowi z łatwością wymienimy materiał na inny, co pozwala na nieograniczone możliwości odnośnie do koloru czy stylu rolet,
- praktyczność i estetyka – rolety rzymskie doskonale łączą funkcjonalność z elegancją.
Rozwiązanie to ma również swoje słabsze strony:
- brak mocowania dolnego – rolety montowane są od góry, co może powodować zahaczanie o przedmioty znajdujące się na parapecie i utrudniać otwieranie okna,
- ograniczona możliwość regulacji wpadającego światła – rolety rzymskie możemy jedynie opuścić od góry do dołu.
Ze względu na mnogość wariantów kolorystycznych, rolety rzymskie bez problemu dopasujemy do niemal każdego wystroju wnętrza. Świetnie sprawdzą się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych aranżacjach.
Rolety plisowane
Rolety plisowane, nazywane także roletami harmonijkowymi lub plisami, umożliwiają zasłonięcie dowolnej części okna – a to za sprawą mechanizmu składania i rozkładania. Montuje się je przy ramie okiennej – zarówno od góry, jak i od dołu. Do ich wykonania używane są transparentne, antystatyczne materiały. Mechanizm rolet umożliwia zasłonięcie szyby na wiele sposobów:
- od góry,
- od dołu,
- od środka.
Roletami steruje się za pomocą mechanizmu w postaci wygodnego uchwytu, znajdującego się na ich dolnym oraz górnym profilu – w przeciwieństwie do wspomnianych wcześniej rolet rzymskich, nie wymagają mechanizmu sznurkowego lub koralikowego.
Rolety plisowane – wady i zalety
Wśród zalet takiego rozwiązania wyróżnić możemy:
- łatwą, wygodną obsługę – mechanizm rolet plisowanych jest nieskomplikowany i pozwala nam szybko i bezinwazyjnie zmienić poziom zaciemnienia pomieszczenia,
- niewielkie gabaryty – pozwalają one na swobodne otwieranie i zamykanie okna,
- możliwość termoizolacji – rolety plisowane dostępne są w wersji odbijającej promienie słoneczne.
Z kolei wady rolet plisowanych to:
- inwazyjny montaż – instalacja rolet plisowanych wymaga przykręcenia specjalnych kaset, które permanentnie ingerują w konstrukcję ramy okiennej,
- możliwość odkształcenia – pozostawienie plisy na długi czas w jednej pozycji może prowadzić do nieestetycznej zmiany kształtu,
- problemy z wilgocią – woda skraplająca się na oknach może doprowadzić do uszkodzenia rolet zamontowanych zbyt blisko tafli szyby.
Idealnie sprawdzą się we wnętrzach w stylu industrialnym, minimalistycznym czy loftowym.
Rolety dzień-noc
Rolety dzień-noc złożone są z naprzemiennie ułożonych pasów: transparentnego i zaciemniającego, które pozwalają na swobodną regulację dostępu promieni słonecznych. Montowane są bezpośrednio na ramie okiennej. Pozwalają na swobodną regulację dostępu promieni słonecznych: szyba może być osłonięta w połowie, czy tylko w niewielkim stopniu.
Rolety dzień-noc – zalety i wady
Zalety wyboru rolet dzień-noc to m.in.:
- łatwy montaż – instalacja rolet dzień-noc zajmuje zaledwie kilka minut,
- dekoracyjny charakter – ze względu na estetykę wykonania rolety same w sobie stanowią ozdobę pomieszczenia,
- możliwość regulacji – dzięki nieskomplikowanemu mechanizmowi pozwalają na płynną regulację światła.
Tak, jak poprzednie omawiane rozwiązania, również i to nie jest pozbawione wad, do których możemy zaliczyć:
- brak możliwości uprania – rolety dzień-noc nie mogą być czyszczone w pralce – mogłoby to skutkować uszkodzeniem materiału,
- brak możliwości całkowitego zaciemnienia – ze względu na użycie pasków z dwóch różnych materiałów, zasłonięcie okna tak, by pomieszczenie okrył całkowity mrok, jest niemożliwe.
Rolety dzień-noc idealnie wkomponują się w nowoczesne, minimalistyczne wnętrza.
Rolety – porównanie
Warto pamiętać, że rolety wybieramy na co najmniej kilka lat – weźmy więc pod uwagę zarówno ich użytkowość, jak i kwestie estetyczne. Jeśli nasze okna położone są od strony północnej, zalecane są modele wykonane z transparentnych materiałów, gdy zaś od południowej – z tworzywa odbijającego promienie słoneczne.
UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.