Osłona okien przed nadmiernym nasłonecznieniem

Odpowiednio dobrane osłony okienne skutecznie chronią przed nadmiarem słońca, a także ciekawskim spojrzeniem sąsiadów oraz przechodniów. Poza tym niektóre z nich zabezpieczają dom przed włamaniami lub zmniejszają straty ciepła. Te bardziej dekoracyjne stworzą niezwykły klimat wnętrza.

Wybierając osłony okienne, należy się zastanowić, do czego powinny nam służyć. Mogą chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem lub tylko rozpraszać światło, ograniczając jego dopływ. Niektóre osłony pozwolą także zapewnić bezpieczeństwo oraz zmniejszyć hałas dochodzący z zewnątrz. Poza tym dobra osłona ma być nie tylko praktyczna, ale także musi być dopasowana do naszego wnętrza i stanowić jego ozdobę. Powinna być też dostosowana do rodzaju pomieszczenia, w którym ma być zamontowana – inną osłonę zastosujemy w sypialni, inną w salonie lub pokoju kinowym.

Firany mogą lekko spływać na podłogę, dodając uroku wnętrzu
Firany mogą lekko spływać na podłogę, dodając uroku wnętrzu

Firany i zasłony

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest zawieszenie osłaniających pomieszczenie przed wzrokiem sąsiadów firan oraz zasłon zaciemniających wnętrze. Mogą być upięte na drążku karnisza i lekko spływać na podłogę czy też być ozdobnie pomarszczone i efektownie podwieszone, dodając uroku we wnętrzu domu. Materiały, kolory, wzory oraz sposoby upięcia zależą wyłącznie od naszego gustu i fantazji. Możemy je podpiąć za pomocą szelek zapinanych na guziki, dzięki szelkom z tunelem przedziać na drążek czy też tradycyjnie – chwycić tkaninę w równych odstępach za pomocą tzw. żabek. Grube, ciężkie tkaniny doskonale osłonią pokój przed nadmiarem słońca, zaś lekkie, zwiewne, prześwitujące materiały pełnią głównie funkcję dekoracyjną – dzięki drapowaniom powstałe fałdy budują przestrzenne struktury ozdabiające okna.

Osłony okienne mogą chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem lub tylko rozpraszać światło, ograniczając jego dopływ. Niektóre pozwolą także zapewnić bezpieczeństwo oraz zmniejszyć hałas dochodzący z zewnątrz.

Żaluzje okienne

Nadal popularne są żaluzje, dzięki którym możemy kontrolować kierunek i ilość wpadającego do pokoju światła. Dodatkowo żaluzje aluminiowe odbijają światło słoneczne, co

Najtrwalsze są żaluzje w prowadnicach bocznych
Najtrwalsze są żaluzje w prowadnicach bocznych
doskonale sprawdzi się w pokojach szczególnie nasłonecznionych. Najtrwalsze są żaluzje zamontowane w prowadnicach bocznych, które utrzymają je przy oknie niezależnie od kąta nachylenia. Pionowe żaluzje zwane wertikalami do niedawna popularne były w biurach, dzisiaj stosowane są także w domach i mieszkaniach. Montowane pod sufitem na górnej szynie można w razie potrzeby zsunąć na bok, odsłaniając okno całkowicie. Żaluzje można opuszczać ręcznie bądź zamontować mechanizm automatycznego sterowania, który uzależni ich nachylenie od ilości wpadającego do pomieszczenia światła.

Rolety wewnętrzne

Rolety wewnętrzne to zwijane i opuszczane kawałki materiału, które chronią zarówno przed słońcem, jak i ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Bogactwo wzorów tkanin pozwoli dobrać modne i efektowne osłony – na rynku dostępne są rolety z materiału, drewna, bambusa, słomianej maty czy papieru ryżowego, a także tworzyw imitujących drewno i bambus. Tkaniny, z jakich wykonuje się rolety, mają różny stopień zaciemniania. Możemy wybrać cieńsze materiały przepuszczające światło, które będą ozdabiały pomieszczenia ażurowymi cieniami. Modele klasyczne montuje się na ścianie lub suficie, istnieją jednak i takie, które montuje się mniej inwazyjnie, czyli na skrzydle okna, lecz nie wymagają wiercenia w nich otworów. Aby trzymały się okna, należy wykorzystać boczne prowadnice. Rolety mogą zwijać się w rolkę lub w równe fałdy, co dodaje wnętrzu przytulnego wyglądu.

Tkaniny, z jakich wykonuje się rolety, zapewniają różny stopień zaciemniania. Możemy wybrać na przykład cieńsze materiały przepuszczające światło, które będą ozdabiały pomieszczenia ażurowymi cieniami.

Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne mają przewagę nad wewnętrznymi, ponieważ chronią dom przed nagrzaniem, hałasem oraz włamaniem. Najlepsza będzie roleta zabudowana w ścianie, która nie zakłóca kolorystyki elewacji oraz trudna do sforsowania ochroni dom przed złodziejami nocą oraz podczas wyjazdu. Rolety z kasetą umieszczoną na elewacji wystającą z lica ściany można zamontować już po zakończeniu budowy. Opuszczanie i podnoszenie rolet zewnętrznych może być sterowane ręcznie lub elektrycznie.

Markiza skutecznie ochroni taras zarówno przed zbytnim nasłonecznieniem, jak i przed deszczem
Markiza skutecznie ochroni taras zarówno przed zbytnim nasłonecznieniem, jak i przed deszczem

Markiza nad tarasem

Inwestorzy posiadający dom z niezadaszonym tarasem mogą pomyśleć o zamontowaniu wysuwanej markizy, która będzie stanowiła osłonę tarasu wypoczynkowego zarówno przed zbytnim nasłonecznieniem, jak i przed deszczem. Poszycie markiz wykonane jest z impregnowanej tkaniny akrylowej, która jest odporna na płowienie, nie przepuszcza wody oraz promieni UV. Dostępne wzory pozwolą dobrać odpowiedni materiał pasujący do stylistyki budynku. Należy pamiętać jednak, że markizy nie można wsuwać, gdy jest przemoknięta, gdyż może zapleśnieć. Minusem jest także możliwość zniszczenia poszycia i połamania słabej, mniej stabilnej konstrukcji przez silny wiatr.

Drewniane okiennice

Okiennice są uważane za element tradycyjnej architektury. Do ich wyboru przekona nas prosta forma domu o geometrycznej bryle, a także styl klasyczny nawiązujący do stylu dawnych dworków. Okiennice chronią przed słońcem, wiatrem, a także przed ucieczką ciepła z domu. Wyprodukowane z drewna dodadzą domowi ciepłego, przytulnego charakteru. Należy pamiętać o zamontowaniu odpowiednich blokad, które sprawią, że okiennice nie będą poruszać się pod wpływem wiatru, przez co mogłyby doprowadzić do uszkodzenia okien czy elewacji.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.