Rolety, markizy, żaluzje na poddaszu

Podczas upalnego lata przebywanie w pomieszczeniach na poddaszu może stać się trudne do zniesienia. Tak jednak nie musi być. Najlepszym sposobem na wyeliminowanie podobnych problemów jest zastosowanie – oprócz izolacji dachowych – także przesłon okiennych.

Okna dachowe są najbardziej wystawione na działanie promieni słonecznych. Zimą to pożądany zabieg, który ma korzystny wpływ na bilans cieplny domu, jednak latem wiecznie nasłonecznione okno może stać się utrapieniem. Czym je zasłonić?

Okna dachowe można zasłonić markizami, żaluzjami, roletami zewnętrznymi lub wewnętrznymi. 

Rolety zewnętrzne

Za najskuteczniejsze uchodzą rolety zewnętrzne, które podobnie jak markizy zatrzymują promienie słoneczne zanim te dotrą do szyby. Są zbudowane z profili aluminiowych. Poza ochroną przed przegrzewaniem, ograniczają także straty ciepła zimą. Najbardziej efektywne pod tym względem są rolety energooszczędne, które mogą ograniczyć straty ciepła nawet o ponad 30 procent. Rolety zewnętrzne całkowicie zaciemniają wnętrza, najlepiej więc sprawdzają się w pomieszczeniach, z których nie korzysta się w ciągu dnia – na przykład w sypialniach. Mają dodatkową zaletę, nie bez znaczenia zwłaszcza w pomieszczeniach prywatnych – zwiększają izolacyjność akustyczną.

Okna połaciowe są najbardziej wystawione na działanie promieni słonecznych. Przed nadmiernym nasłonecznieniem chronią je rolety, żaluzje i markizy
Okna połaciowe są najbardziej wystawione na działanie promieni słonecznych. Przed nadmiernym nasłonecznieniem chronią je rolety, żaluzje i markizy

Rolety wewnętrzne

Tańsze od zewnętrznych są rolety wewnętrzne. Mocowane na prowadnicach dokładnie rozpiętych wzdłuż ram okiennych umożliwiają ustawianie ich w dowolnej pozycji. Rolety montowane bez prowadnic, na czepach, mogą być umieszczanie jedynie w trzech pozycjach, a przez to, że nie przylegają dokładnie do okna, nie gwarantują całkowitego zaciemnienia. Rolety wewnętrzne są oferowane w najrozmaitszych kolorach i wzorach, zapewniają możliwość dopełnienia wystroju prawie każdego wnętrza. Są wykonywane również na zamówienie. Chronią przed przegrzewaniem pomieszczeń, stanowią ich element dekoracyjny i zapewniają prywatność. Ilość przepuszczanego przez nie światła zależy od koloru, grubości oraz faktury materiału, z którego zostały wykonane. Na rynku obecnie są dostępne także rolety, które uniemożliwiają nagrzewanie się pomieszczeń, jednocześnie przepuszczając światło. Są również rolety z dodatkową powłoką, która zwiększa ich termoizolacyjność. Okna połaciowe można także osłonić żaluzjami. Żaluzje przeznaczone do przeszkleń dachowych dzięki prowadnicom zatrzymują się pod takim samym kątem, pod jakim w danym momencie znajduje się okno.

Markizy

Z kolei umieszczane na zewnątrz okien markizy odbijają promienie słoneczne zanim te ostatnie dotrą do powierzchni szyb. Jednocześnie nie blokują dostępu światła, chronią więc przed upałem, ale nie utrudniają funkcjonowania w pomieszczeniach na poddaszu. Nie wymagają codziennego rozwijania i zwijania. Mogą zostać rozpięte wiosną i zwinięte dopiero z początkiem jesieni. Równie dobrze sprawdzają się, gdy okno jest zamknięte i gdy jest otwarte.

Komentarze