Rolety zewnętrzne czy markizy? Wady, zalety, opinie

Rolety zewnętrze czy markizy – która opcja lepiej zablokuje promienie słoneczne? Jakie są zalety i wady rolet zewnętrznych? Jak właściwie dobrać markizy? Czym charakteryzują się markizy pionowe? W artykule znajdziecie odpowiedzi na powyższe pytania. Zebraliśmy dla Was również opinie użytkowników.

Rolety zewnętrze - skuteczna ochrona przed promieniami słonecznymi
Rolety zewnętrze - skuteczna ochrona przed promieniami słonecznymi

Rolety zewnętrzne – jakie mają wady i zalety?

Rolety zewnętrzne montowane są zwykle na fasadzie domu albo w okiennej wnęce. Ich lokalizacja zależy od upodobań użytkownika, ale też od tego, czy są montowane w trakcie budowy, czy w budynku już użytkowanym. Dają nie tylko możliwość ochrony przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym wewnątrz mieszkania, ale również, poprzez odpowiednie ustawienie lameli, optymalną regulację oświetlenia.

Dzięki bezpośredniej blokadzie promieni słonecznych roleta zewnętrzna odbija do 40% ciepła więcej niż roleta wewnętrzna. Także regulacja natężenia światła odgrywa dużą rolę. Jeśli na przykład w jasne, letnie wieczory słońce oślepia podczas oglądania telewizji albo pracy przy komputerze, wystarczy ustawić zewnętrzną roletę według uznania.

Pewną wadą rolet zewnętrznych w przypadku mieszkania, które nie jest własnością użytkownika, może być problem z uzyskaniem zgody właściciela na ich montaż (naruszenie jednolitego wyglądu całej fasady i spójnego obrazu wszystkich okien). Warto wtedy podjąć z właścicielem negocjacje.

Inną wadą mogą być zbyt duże wizualnie wymiary kasety; w zależności od wysokości okna można zamówić rolety na wymiar.

Markizy – jak dobrać?

Markizy, jako techniczna osłona przeciwsłoneczna, dzielą się w zasadzie na tarasowe, balkonowe i fasadowe. Tkanina markizy powinna zatrzymywać promieniowanie słoneczne i odbijać szkodliwe promieniowanie UV. Zadaniem markizy nie jest jednak osłona przed deszczem. Poszycie markizy jest nawinięte na rurze i rozpięte na wysięgniku. Efekt ochrony przeciwsłonecznej markizy zależy bardzo mocno od jakości materiału poszycia. Przed zamówieniem markizy dobrze jest zapoznać się z właściwościami oferowanego urządzenia. Należy się kierować nie tylko stopniem ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym, ale również jego kolorem. Pewnie nie wszyscy wiedzą, że błękitna markiza daje znacznie więcej cienia niż biała albo żółta. Tak działa światło słoneczne, które przenika przez czerwone poszycie znacznie cieplejsze i zasadniczo jaśniejsze niż w przypadku niebieskiej markizy.

Dobierając wielkość markizy, należy pamiętać, że przykładowo trzymetrowa markiza nie osłoni trzymetrowego balkonu, ponieważ jest umocowana pod pewnym kątem (możliwość swobodnego spływu wody). Trzeba uwzględnić ten kąt, wyliczając odpowiednie wymiary markizy.

Ze względu na rodzaj osłony zwiniętego poszycia rozróżnia się markizy bez kasety, z półkasetą albo pełną kasetą. Na wyposażenie markizy składa się kilka elementów, które zapewniają komfort użytkowania.

  • Napęd elektryczny – w tym wypadku składanie i rozkładanie odbywa się przy użyciu przełącznika albo pilota. Dotyczy to zwłaszcza dużych i ciężkich zasłon.
  • Czujnik pogodowy – w markizach z napędem elektrycznym można łatwo zastosować sterowanie z wykorzystaniem czujników reagujących na siłę wiatru, natężenie opadów, stopień nasłonecznienia.
  • Oświetlenie – pobyt wieczorem na tarasie może być uprzyjemniony zamontowanym na markizach oświetleniem. Rodzaj oświetlenia, na przykład punktowy albo listwowy, zależy od upodobań użytkownika.
  • Promiennik ciepła – umieszczenie tego elementu pod konstrukcją markizy może się przydać podczas chłodu.

 

Markizy pionowe montowane są bezpośrednio na fasadzie budynku
Markizy pionowe montowane są bezpośrednio na fasadzie budynku

 

Markizy pionowe – czy warto?

Markizy pionowe są montowane bezpośrednio na fasadzie i mogą być sterowane ręcznie albo za pomocą czujników i napędu elektrycznego. Zwykle obsługa odbywa się zdalnie poprzez pilota. Pomieszczenia są optymalnie zabezpieczone przed przegrzaniem, oślepiającymi promieniami słońca i ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Markizy pionowe (fasadowe) mogą przy okazji posłużyć do optycznej zmiany wyglądu ścian budynku.

Montaż markizy pionowej wykonuje się bezpośrednio przed oknem (we wnęce okiennej) albo na ścianie budynku. Istnieją tutaj trzy warianty montażu:

  • bez prowadnic jako markiza wolno opadająca,
  • z prowadnicami bocznymi,
  • z szynami suwakowymi jako urządzenie odporne na wiatr.

Odmianę stanowią markizy okienne zamocowane na bocznych ramionach. Podczas rozwijania opadają do przodu, ocieniając pojedyncze okna albo całe fasady. Dzięki odpowiedniemu wzornictwu pasują doskonale do każdej fasady, a nawet mogą stanowi element jej wystroju. Dzięki kątowi pochylenia do 135° zapewniają widok z okna na zewnątrz. Bogaty wybór materiałów, wzorów i kolorów umożliwia dostosowanie markizy do każdej fasady.

Rolety zewnętrzne czy markizy? Opinie

"Ja uważam, że warto. Po pierwsze ze względów estetycznych, nie musisz się przejmować czy zasłona/firana/roleta będzie Cię wieczorem zasłaniać przed sąsiadami, dekorujesz okna jak chcesz, a w innym razie musisz dać jakąś przesłonę czy roletkę materiałową, która Ci nie do wszystkiego pasuje.
Poza tym może i nie chronią przed włamywaczami-zawodowcami, ale przed amatorami tak. Sama mam i polecam" – źródło wypowiedzi: Forum Favore.

"Ja się przekonałam do rolet jak mi je zamontowali w pracy (musiała być mozliwośc zaciemniania pokoju do projekcji). I teraz w moim pokoju jest nejchłodniej latem, a najcieplej zimą. Już wszyscy chcż żeby im założyć" – źródło wypowiedzi: Forum Favore.

"Ja bym postawiła na rolety zewnętrzne - mają więcej zastosowań bo i latem i zimą się sprawdzają" – źródło wypowiedzi: Forum o2.

"Jesli tylko o słońce chodzi to raczej wez te markizy. Rolety zewnetrzne sa lepsze jako ochrona przed zlodziejami czy zima przed wiatrem. Na samo zaciemnienie spokojnie markizy" – źródło wypowiedzi: Forum o2.

"Mam markizę, nie opiera się wprawdzie o balkon, ale latem sprawdza się idealnie. Mam taras na północny-zachód i po południu nie dawało się wysiedzieć na tarasie. Mam więc markizę, z automatyką - ma czujnik słońca (nie rozwija się w dni pochmurne czy kiedy jest tam cień), deszczu (nie rozwija się lub zwija się kiedy pada deszcz) i wiatru (zwija się, kiedy mocno wieje, żeby jej nie powykrzywiało, kiedy np. wejdziemy do domu i nagle zerwie się wiatr). Można też zwinąć ręcznie specjalną rączką, kiedy np. nie ma prądu, można też wyłączyć automatykę i zwijać/rozwijać markizę samodzielnie pilotem.
Zima nic jej nie robi, bo zimą jej nie używamy, jest zwinięta i schowana w szczelnej kasecie (jak rolety)" – źródło wypowiedzi: Forum Gazeta.

Komentarze

  • Dopler 2020-04-20T06:33:52Z

    Wybór między markizą, a roletami zewnętrznymi zależy od tego, jaką funkcję ma pełnić i jakie są nasze oczekiwania. Markizy występują w różnych wariantach kolorystycznych i mogą pełnić funkcję ozdobną, ale już na przykład nie będą spełniać funkcji antywłamaniowej, czy redukującej hałas. Na ich korzyść przemawia też rzecz jasna znacznie niższa cena.