Wycinarka wodna – jak działa i gdzie jej użyć?

Spośród różnych metod cięcia coraz większą popularnością – zwłaszcza w przypadku precyzyjnych projektów – cieszy się cięcie strumieniem wody. Kiedy wycinarka wodna okaże się dobrym wyborem i na czym polega jej działanie? Sprawdźmy!

Wycinarka wodna
Wycinarka wodna - czy warto?

Na czym polega cięcie wodą?

Technologia cięcia wodą (waterjet) powstała w latach 60. XX wieku i jest rozwijana również dziś. W tym przypadku do rozdzielania materiału wykorzystuje się strumień wody pod wysokim ciśnieniem z dodatkiem ścierniwa lub bez niego. Pompa wysokociśnieniowa pozwala na wytworzenie nawet kilku tysięcy barów ciśnienia. Następnie woda jest kierowana do głowicy tnącej, w której – po przejściu przez kryzę – powstaje cechujący się wysoką energią strumień. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne cięcie. W przypadku twardszych materiałów poza wodą stosuje się również ścierniwo, które zwiększa możliwości penetracyjne. To natomiast pozwala stosować wycinarki wodne zarówno do delikatnego tworzywa sztucznego, jak i twardych materiałów, np. stali węglowej.

Zalety cięcia wodą

Kiedy warto skorzystać z wycinarki wodnej? Ta metoda ma kilka bardzo ważnych zalet:

  • Pozwala na cięcie każdego materiału, w tym np. drewna, tworzyw sztucznych, szkła i materiałów, które nie mogą być nagrzewane,

  • Maszyna do cięcia strumieniem wody w przeciwieństwie do wielu innych metod nie rozgrzewa materiału i nie powoduje zniszczeń krawędzi, dzięki temu są one estetyczne – nie nadpalają się i nie nadtapiają,

  • Ze względu na precyzyjne cięcie możliwe jest również ograniczenie zużycia materiału,

  • Sama metoda jest bezpieczna, nie wiąże się np. z wysokimi temperaturami czy emisją gazów,

  • W trakcie obróbki nie powstaje pył.

Cięcie wodą sprawdzi się więc w wielu scenariuszach i zwykle stawia się na nie właśnie ze względu na dużą uniwersalność. To dobry wybór w przypadku zakładów, które obrabiają zróżnicowane materiały. Wielu użytkowników zwraca również uwagę na wyjątkowo komfortowe warunki pracy oraz wysoką precyzję, która umożliwia realizację nawet najbardziej skomplikowanych projektów.

Jak wybrać wycinarkę wodną?

Podstawowa wycinarka wodna do metalu i innych materiałów składa się z głowicy do cięcia, pompy wysokiego ciśnienia, układu podawania ścierniwa, stołu roboczego oraz systemu sterowania CNC. Niektóre urządzenia poza głowicą wodną posiadają również głowicę plazmową, co pozwala na odniesienie korzyści płynących z obu innowacyjnych metod cięcia. W realizacji każdego projektu sprawdzą się dostarczane przez firmę Eckert nowoczesne wycinarki wodne.

Można je wyposażyć również w dodatkowe głowice tnące, w tym w głowice 3D pozwalające na obróbkę przestrzenną. Podczas doboru urządzenia należy kierować się indywidualnymi potrzebami konkretnego zakładu. Warto skonsultować się z doświadczonym dostawcą, aby wybrać idealnie dopasowaną maszynę do cięcia strumieniem wody.

Łatwa automatyzacja pracy

Nowoczesne wycinarki wodne gwarantują oczywiście intuicyjną i wygodną automatyzację pracy, co przydaje się zwłaszcza w przypadku produkcji seryjnej. Umożliwia to zastosowanie odpowiedniego oprogramowania sterującego zintegrowanego z innymi narzędziami, w tym systemami zarządzania produkcją, czujnikami i urządzeniami diagnostycznymi.

Dzięki temu zarządzanie samą maszyną do cięcia strumieniem wody, monitorowanie stanu procesów i wykonywanie czynności obsługowych i kontrolnych jest zdecydowanie prostsze i bezpieczniejsze. Wpływa to również na to, ile kosztuje cięcie wodą, ponieważ pozwala znacząco usprawnić procesy produkcyjne i przepływ informacji pomiędzy różnymi urządzeniami i stanowiskami zachodzącymi w przedsiębiorstwie.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.