Bitwa marketów: konstrukcje gipsowo-kartonowe

Ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych to bardzo wygodne i popularne rozwiązanie. Ich konstrukcję stanowi metalowy szkielet, gdzie pomiędzy profilami układa się izolację akustyczną. Całość wykończona jest przykręconymi do szkieletu (z dwóch stron) płyt. Wykonanie ścianki g-k jest nie tylko proste, ale i niedrogie w stosunku do innych opcji. Jednak w którym sklepie materiały na taką konstrukcję będą najtańsze? Sprawdzamy ceny w OBI, Bricomarché, Leroy Merlin i Castoramie.

Koszt zakupu materiałów na ściankę g-k
Koszt zakupu materiałów na ściankę g-k

Analizowane produkty

Wszystkie ceny wykorzystane w tym artykule zostały uzyskane 30 października 2017 roku. Ceny pochodzą ze stron internetowych poszczególnych sieci budowlanych, bądź - w przypadku ich braku - w wyniku kontaktu telefonicznego z działami obsługi dla lokalizacji w Gdańsku.

Do analizy kosztów zakupu materiałów na budowę ścianki działowej, wzięliśmy następujące produkty:

 • Płyta gipsowo-kartonowa zwykła, wymiary: 1200x2600x12,5 mm.
 • Profil U50 4 m (lub UW w zależności od oznaczenia przez producenta), który montuje się poziomo do podłogi i stropu.
 • Profil C50 3 m (lub CW w zależności od oznaczenia przez producenta), który montuje się pionowo.
 • Wkręty stalowe, wymiary 3,5x25 mm, 200 sztuk (opakowanie).
 • Wełna mineralna skalna (płyta) o grubości 50 mm.

Nazwy produktów z poszczególnych sklepów znajdują się na końcu artykułu. W porównaniu wykorzystaliśmy produkty o takich samych lub bardzo zbliżonych parametrach dla każdego sklepu, sugerując się także najtańszym rozwiązaniem z oferty danej sieci budowlanej.

1. Płyta gipsowo-kartonowa: porównanie cen w sklepach

Płyta gipsowo-kartonowa wykorzystana w porównaniu, posiada popularne wymiary 1200x2600x12,5 mm. Produkt wykonany jest z gipsowego rdzenia oraz okleiny kartonowej, położonej z obu stron. Najlepiej w porównaniu cen dla standardowej płyty gipsowo-kartonowej wypada – jak widać w powyższej tabeli – OBI. Najdrożej natomiast (jednak nie są to duże różnice) produkt oferuje Leroy Merlin.

W porównaniu wykorzystaliśmy akurat takie wymiary płyt, ponieważ wysokość 2600 mm to standardowa odległość dzieląca podłogę od sufitu. Przy takich parametrach jedna płyta wystarczy nam na wykonanie 3,12 m² ściany z jednej strony stelaża. Dla wykonania prawie 10 m² będziemy natomiast potrzebować 3 płyt na każdą stronę.

Płyta gipsowo-kartonowa
Płyta gipsowo-kartonowa

2. Profil ścienny U50 4 m - gdzie najtaniej?

Do budowy ścian działowych z płyt gipsowo-kartonowych potrzebne są dwa rodzaje profili ściennych: U oraz C. Profile U (u niektórych producentów oznaczone jako UW) montowane są do podłogi i sufitu. Ich zastosowanie jest konieczne, ponieważ na ich podstawie montuje się pionowe słupki (profile C lub CW). Po pierwsze dlatego, że zapobiegają przesuwaniu się profili C, po drugie – są niezbędne do poprawnego wykonania stabilnej konstrukcji ścian.

W poniższej tabeli zaprezentowano ceny profili ściennych U o długości 4 m. Każdy z produktów wykorzystanych do porównania posiada zabezpieczenie antykorozyjne (dzięki warstwie cynku). Najtaniej w swojej ofercie profil U o opisanych wyżej parametrach, posiada Castorama. Nieznacznie drożej profil kupimy w OBI i Bricomarché. W tym przypadku znów najdrożej jest w Leroy Merlin (różnica 2,62 zł w porównaniu do Castoramy). Jeżeli chcemy wykonać dłuższy odcinek ściany, warto wziąć tutaj pod uwagę również cenę za metr długości profilu (którą prezentuje druga tabela).

Profil ścienny U50 4 m
Profil ścienny U50 4 m

3. Profil ścienny C50 3 m – porównanie cen w marketach budowlanych

Profile ścienne o oznaczeniu C lub CW to pionowe słupki, które montuje się do wcześniej zainstalowanych profili U (lub UW). W porównaniu cen w tym przypadku najlepiej wypada OBI i Bricomarché. Najdrożej z kolei profil o podobnych parametrach kupimy w Castoramie (15,96 zł) i Leroy Merlin (14,90 zł). Różnice jednak nie są tu już tak duże, jak w przypadku profili C. Warto wziąć pod uwagę również cenę za metr, którą przedstawia druga tabela z poniższego rozliczenia.

Profil ścienny C50 3 m
Profil ścienny C50 3 m

4. Zakup wkrętów stalowych do konstrukcji g-k

Do mocowania konstrukcji g-k poleca się najczęściej wkręty stalowe. Podczas montażu najważniejszy jest dobry rozstaw wkrętów – bez tego ściana może być niestabilna. Najbardziej uniwersalny rozstaw to średnio 25 cm. Dlatego zaopatrując się w produkt, wystarczy nam zakup standardowego opakowania, gdzie znajduje się 200 sztuk. I ceny takiego opakowania wzięliśmy pod uwagę w naszym porównaniu. Najtaniej tym razem wypada Bricomarché z ceną 5,49 zł za opakowanie 200 sztuk wkrętów stalowych, a najdrożej OBI (7,49 zł).

Wkręty stalowe
Wkręty stalowe

5. Wełna mineralna skalna do izolacji akustycznej ścianki g-k

Pora przejść do izolacji akustycznej, która jest również niezbędnym elementem w konstrukcjach gipsowo-kartonowych. Przegroda, która oddziela poszczególne pomieszczenia, powinna posiadać wskaźnik izolacyjności akustycznej RA’ minimum 54-57 dB. Im wskaźnik będzie wyższy, tym lepiej. Decydujące znaczenie o tym poziomie ma warstwa wypełniająca ścianę. Powinna być na tyle elastyczna, by można było ją szczelnie umieścić między profilami, dlatego najczęściej stosuje się wełnę mineralną (skalną lub szklaną) lub miękkie płyty.

Do izolacji akustycznej profili U/C 50, które wybraliśmy w poniższym zestawieniu, wystarczający jest materiał o grubości 40-50 mm. Najczęściej jednak stosuje się izolację gr. 50 mm. W porównaniu wzięliśmy więc pod uwagę izolację z wełny mineralnej skalnej o takiej grubości. Najtaniej w tym przypadku wypadło OBI, z ceną za metr 6,48 zł. Najdrożej natomiast w swojej ofercie wełnę o podobnych parametrach ma Castorama. Zbliżone do siebie ceny znajdziemy w Bricomarché i Leroy Merlin.

Wełna mineralna skalna
Wełna mineralna skalna

Podsumowanie kosztów na budowę ścian gipsowo-kartonowych – 10 m²

Zakładamy, że inwestor chce wykonać ściankę na powierzchni trochę mniejszej niż 10 m². Wysokość ściany będzie wynosić 2600 mm (tyle co wysokość płyty g-k), a jej długość niecałe 3850 mm. Dla tych parametrów potrzebny będzie:

1. Zakup płyt g-k: 3 płyty na każdą stronę ściany to łącznie 6 sztuk

2. Zakup 2 profili U50 4 m

3. Zakup 6 profili C50 3m (profile układane będą co ok. 60 cm)

4. Opakowanie wkrętów stalowych

5. 10 m2 wełny mineralnej

Koszty zakupu materiałów na ściankę g-k
Koszty zakupu materiałów na ściankę g-k

Jak widać w tabeli i na poniższym wykresie, koszty w poszczególnych sklepach nie są mocno zróżnicowane. Najtańsze zakupy zrobimy w OBI, a najdroższe w Castoramie, jednak jest to różnica ok. 35 zł na wykonaniu 10 m² ściany z płyt gipsowo-kartonowych. 

Koszty zakupu materiałów na ściankę g-k
Koszty zakupu materiałów na ściankę g-k

Lista produktów:

Płyta gipsowo-kartonowa

OBI:Rigips Płyta gipsowo-kartonowa Eco-Gips

Bricomarché: Brak produktu na stronie

Leroy Merlin: Płyta gipsowo-kartonowa STANDARDOWA

Castorama: Płyta gipsowa zwykła Norgips

Profil ścienny U50 4 m

OBI: Budmat Profil ścienny UW50 4 m

Bricomarché: Profil budowlany UW 50 BUDMAT

Leroy Merlin: Profil UW 50 4 m NORGIPS

Castorama: Profil Budmat U50 4 m

 

Profil ścienny C50 3 m

OBI: Budmat Profil ścienny CW50 3 m

Bricomarché: Profil budowlany CW 50 BUDMAT

Leroy Merlin: Profil ścienny CW50 3MB NORGIPS

Castorama: Profil Budmat CW50 Premium 3 mb

Wkręty 3,5x25 mm, stalowe, 200 sztuk

OBI: Koelner Wkręty fosfatowane B-FS3525

Bricomarché: Brak produktu na stronie

Leroy Merlin: Wkręt 3,5X25 mm NORGIPS

Castorama: Wkręty do płyt kartonowo-gipsowych Diall

Wełna mineralna skalna

OBI: Rockwool Wełna Rockslab Super

Bricomarché: Brak produktu na stronie

Leroy Merlin: Wełna mineralna ROCKSLAB SONIC ROCKWOOL

Castorama: Wełna mineralna sklana ISOVER AKU-PŁYTA

Komentarze

 • Mariusz 2018-01-20T10:55:32Z

  Nie wiem jak z plytami k-g, ale te markety są bardzo drogie. Ceny są często 3 razy wyższe niż w dobrych hurtowniach.

  • Heniek 2019-01-31T14:55:03Z

   Nie prawda. połowe materiałów do budowy brałem z marketów. bo w Hurtowniach raz że drożej, dwa przycinali na tramsporcie :/ Najlepiej zawsze porównywać ceny. W marketach często drobnica jest droższa.

   • Michał 2020-04-17T21:11:02Z

    Tylko jakość jest też marketowa. Przy zakupie profili proszę zwrócić uwagę na grubość blachy. To ma znaczenie.