Rodzaje profili w konstrukcjach kartonowo-gipsowych
Systemy suchej zabudowy mają wiele zalet: są łatwe w montażu i zapewniają nieograniczone możliwości kształtowania przestrzeni. Z tego powodu są bardzo chętnie wykorzystywane przez projektantów i inwestorów.
Konstrukcje gipsowo-kartonowe to różnego rodzaju przegrody wykonane z profili, poszycia z płyt oraz warstwy izolacyjnej. Producenci oferują różne profile, odpowiednie do konkretnych zastosowań. Dostępne są produkty do ścian działowych, sufitów podwieszanych, okładzin ściennych i sufitowych, zabudowy poddaszy. Poszczególne produkty różnią się między sobą m.in. przekrojem, wysokością, grubością i rodzajem blachy. Mają różne długości, które zależą od konkretnego rodzaju profilu (zwykle wynoszą od 2,6 m do 6,5 m).
Profile ryflowane
W systemach suchej zabudowy są dostępne profile z blachy ryflowanej oraz ze zwykłej blachy gładkiej. Profile ryflowane są wykonane z blachy o nierównej powierzchni. W porównaniu do tradycyjnych profili mają większą sztywność i wytrzymałość na zginanie. Konstrukcje z nich wykonane są mniej podatne na odkształcenia i ugięcia. Jako ryflowane są produkowane profile ścienne (pionowe, pionowe akustyczne, poziome), sufitowe (główne, przyścienne). Mogą być stosowane do konstrukcji ścian działowych, sufitów podwieszanych, okładzin ściennych i sufitowych.
Producenci oferują całe systemy suchej zabudowy, które składają się z profili, płyt, wieszaków i innych elementów niezbędnych do zamontowania danej konstrukcji.
Ściany
Dwa główne rodzaje profili ściennych to: U oraz C (u niektórych producentów: UW, CW), zwykle o wysokości 50, 75, 100 (oznaczenia np. UW 50, CW 100 itp.). Profile U to profile poziome montowane do podłogi i stropu. Są podstawą do montażu słupków (profili pionowych C). Zapobiegają przesuwaniu się słupków oraz umożliwiają prostoliniowe wykonanie konstrukcji ścian. Zwykle są wykonane z blachy o grubości 0,6 mm (ryflowane mają grubość 1,2 mm). Wśród pionowych profili ściennych są także dostępne profile akustyczne o specjalnym kształcie, które poprawiają właściwości dźwiękoizolacyjne przegród. Profile C, CW, U, UW są wykorzystywane do wykonywania ścian działowych, okładzin ściennych, obudowy pionów instalacyjnych. Do okładzin ściennych stosowane są także profile CD oraz kapeluszowe. Do konstrukcji ścian łukowych są wykorzystywane specjalne profile gięte.
Sufity
Profile sufitowe również można podzielić na dwa typy: główne CD oraz przyścienne UD. W konstrukcji sufitów podwieszanych wykorzystuje się zazwyczaj profile CD 60 oraz UD 30. Przy konstrukcjach krzywoliniowych znajdują zastosowanie specjalne profile gięte. Umożliwiają one dowolne kształtowanie powierzchni sufitu, np. w kształcie łuku. Jako sufitowe wykorzystywane są również profile UA. Profile C, CD, kapeluszowe stosowane są także do konstrukcji okładzin sufitowych. Profil kapeluszowy to specjalny rodzaj profilu o niewielkiej wysokości, zwykle montowany bezpośrednio do ściany lub stropu, wykorzystywany także przy sufitach łukowych. Do montażu sufitów modułowych są stosowane także profile T15, T24.
Poddasza
Do zabudowy poddaszy są wykorzystywane profile: kapeluszowe, sufitowe CD 60, C. Profile kapeluszowe są montowane bezpośrednio do krokwi, natomiast CD oraz C – za pomocą specjalnych uchwytów lub wieszaków. To drugie rozwiązanie pozwala na zastosowanie grubszej warstwy ocieplenia, które może wyjść poza płaszczyznę krokwi.
Ościeżnice
Profile ościeżnicowe to specjalnie wzmacniane profile wykorzystywane w konstrukcjach ściennych, umożliwiające prawidłowe zamocowanie drzwi. Jako ościeżnicowe stosowane są profile UA 50/75/100. Wykonane są z blachy o grubości 2,0 mm i charakteryzują się bardzo wysoką wytrzymałością na zginanie. Profile UA są stosowane także do wykonywania konstrukcji poddanych większym obciążeniom.
Poszczególne profile różnią się między sobą m.in. przekrojem, wysokością, długością, grubością i rodzajem blachy.
W systemach suchej zabudowy dostępnych jest wiele różnego rodzaju profili. Producenci konkretnych wyrobów zwykle oferują całe systemy profili, płyt, wieszaków i innych elementów niezbędnych do zbudowania danej konstrukcji. Oprócz zwykłych standardowych wyrobów dostępne są produkty o podwyższonych właściwościach akustycznych, podwyższonej odporności na korozję czy też wytrzymałości. Znaleźć też można specjalne profile przeznaczone do konstruowania powierzchni krzywoliniowych.
Komentarze