Rodzaje profili w konstrukcjach kartonowo-gipsowych

Systemy suchej zabudowy mają wiele zalet: są łatwe w montażu i zapewniają nieograniczone możliwości kształtowania przestrzeni. Z tego powodu są bardzo chętnie wykorzystywane przez projektantów i inwestorów.

Konstrukcje gipsowo-kartonowe to różnego rodzaju przegrody wykonane z profili, poszycia z płyt oraz warstwy izolacyjnej. Producenci oferują różne profile, odpowiednie do konkretnych zastosowań. Dostępne są produkty do ścian działowych, sufitów podwieszanych, okładzin ściennych i sufitowych, zabudowy poddaszy. Poszczególne produkty różnią się między sobą m.in. przekrojem, wysokością, grubością i rodzajem blachy. Mają różne długości, które zależą od konkretnego rodzaju profilu (zwykle wynoszą od 2,6 m do 6,5 m).

Profile U oraz C są najczęściej stosowane do budowy ścian działowych

Profile ryflowane

W systemach suchej zabudowy są dostępne profile z blachy ryflowanej oraz ze zwykłej blachy gładkiej. Profile ryflowane są wykonane z blachy o nierównej powierzchni. W porównaniu do tradycyjnych profili mają większą sztywność i wytrzymałość na zginanie. Konstrukcje z nich wykonane są mniej podatne na odkształcenia i ugięcia. Jako ryflowane są produkowane profile ścienne (pionowe, pionowe akustyczne, poziome), sufitowe (główne, przyścienne). Mogą być stosowane do konstrukcji ścian działowych, sufitów podwieszanych, okładzin ściennych i sufitowych.

Producenci oferują całe systemy suchej zabudowy, które składają się z profili, płyt, wieszaków i innych elementów niezbędnych do zamontowania danej konstrukcji.

Profile ryflowane są mniej podatne na odkształcenia i ugięcia.
Rigips Ultrastil
Profile ryflowane są mniej podatne na odkształcenia i ugięcia.

Ściany

Dwa główne rodzaje profili ściennych to: U oraz C (u niektórych producentów: UW, CW), zwykle o wysokości 50, 75, 100 (oznaczenia np. UW 50, CW 100 itp.). Profile U to profile poziome montowane do podłogi i stropu. Są podstawą do montażu słupków (profili pionowych C). Zapobiegają przesuwaniu się słupków oraz umożliwiają prostoliniowe wykonanie konstrukcji ścian. Zwykle są wykonane z blachy o grubości 0,6 mm (ryflowane mają grubość 1,2 mm). Wśród pionowych profili ściennych są także dostępne profile akustyczne o specjalnym kształcie, które poprawiają właściwości dźwiękoizolacyjne przegród. Profile C, CW, U, UW są wykorzystywane do wykonywania ścian działowych, okładzin ściennych, obudowy pionów instalacyjnych. Do okładzin ściennych stosowane są także profile CD oraz kapeluszowe. Do konstrukcji ścian łukowych są wykorzystywane specjalne profile gięte.

Profile ścienne dzielą się na dwa główne typy: U oraz C.
Acryl-Putz
Profile ścienne dzielą się na dwa główne typy: U oraz C.

Sufity

Profile sufitowe również można podzielić na dwa typy: główne CD oraz przyścienne UD. W konstrukcji sufitów podwieszanych wykorzystuje się zazwyczaj profile CD 60 oraz UD 30. Przy konstrukcjach krzywoliniowych znajdują zastosowanie specjalne profile gięte. Umożliwiają one dowolne kształtowanie powierzchni sufitu, np. w kształcie łuku. Jako sufitowe wykorzystywane są również profile UA. Profile C, CD, kapeluszowe stosowane są także do konstrukcji okładzin sufitowych. Profil kapeluszowy to specjalny rodzaj profilu o niewielkiej wysokości, zwykle montowany bezpośrednio do ściany lub stropu, wykorzystywany także przy sufitach łukowych. Do montażu sufitów modułowych są stosowane także profile T15, T24.

W konstrukcji sufitów podwieszanych zazwyczaj wykorzystuje się profile CD 60 oraz UD 30
W konstrukcji sufitów podwieszanych zazwyczaj wykorzystuje się profile CD 60 oraz UD 30

Poddasza

Do zabudowy poddaszy są wykorzystywane profile: kapeluszowe, sufitowe CD 60, C. Profile kapeluszowe są montowane bezpośrednio do krokwi, natomiast CD oraz C – za pomocą specjalnych uchwytów lub wieszaków. To drugie rozwiązanie pozwala na zastosowanie grubszej warstwy ocieplenia, które może wyjść poza płaszczyznę krokwi.

Do mocowania np. sufitów podwieszanych, stosuje się m.in. profile kapeluszowe
Castorama
Do mocowania np. sufitów podwieszanych, stosuje się m.in. profile kapeluszowe

Ościeżnice

Profile ościeżnicowe to specjalnie wzmacniane profile wykorzystywane w konstrukcjach ściennych, umożliwiające prawidłowe zamocowanie drzwi. Jako ościeżnicowe stosowane są profile UA 50/75/100. Wykonane są z blachy o grubości 2,0 mm i charakteryzują się bardzo wysoką wytrzymałością na zginanie. Profile UA są stosowane także do wykonywania konstrukcji poddanych większym obciążeniom.

Poszczególne profile różnią się między sobą m.in. przekrojem, wysokością, długością, grubością i rodzajem blachy.

Profile ościeżnicowe pozwalają na prawidłowe zamocowanie drzwi.
PALBUD
Profile ościeżnicowe pozwalają na prawidłowe zamocowanie drzwi.

W systemach suchej zabudowy dostępnych jest wiele różnego rodzaju profili. Producenci konkretnych wyrobów zwykle oferują całe systemy profili, płyt, wieszaków i innych elementów niezbędnych do zbudowania danej konstrukcji. Oprócz zwykłych standardowych wyrobów dostępne są produkty o podwyższonych właściwościach akustycznych, podwyższonej odporności na korozję czy też wytrzymałości. Znaleźć też można specjalne profile przeznaczone do konstruowania powierzchni krzywoliniowych.

Komentarze

 • Wojciech O.

  Czy mogę zrobić cała konstrukcję z profilu głównego?

 • Gość

  około 5 mm luzu na stronę

 • Adam K.

  Witam. Potrzebuje zrobić ściankę ozdobna z plyt gk gleboka na 7cm od sciany z gazobetonu i wysoka na metr licząc od góry. Chce w tym celu użyć profili u75 i c75 (pasuje mi ich szerokosc). Moje pytanie czy profile można przykrecic do podloza scianka boczna (wysokością profila)?

 • Mariusz

  Witam kupiłem profile żeby podwiesić sufit na wiazarach. Profile jakie dostałem to CD 60 i ud27 i wsadzając CD60 w Ud on dość ciasno chodzi tak ma być? Ile CD w ud powinien wejść? Do samego końca? Dodam że profile są wzmacniane ścianka 0.6mm

 • Witt

  Sama plyta z kafelkami nie wytrzyma, zrob wzmocnienie z plyty osb za regipsem i do tego przykrec szafke.

 • Iza

  Witam. Czy ściana z rygipsu, wykafelkowana wytrzyma ciężar szafki podwieszanej z umywalką i szafką na umywalką.Płyta jest ok 7 cm od ściany

 • Sławek

  Chodzi o tą półkę nad kominkiem wystającą ze ściany.

 • Sławek

  Witam.
  Czy konstrukcja takkiej półki:
  https://www.google.pl/search?rlz=1C1GCEU_plPL836PL837&biw=1920&bih=937&tbm=isch&sa=1&ei=WVSwXPa9EY-EmwXx7pXgCQ&q=kominek+elektryczny+zabudowa&oq=kominek+elektryczny+zabudowa&gs_l=img.3..0l2j0i8i30l2.99753.102148..102414...0.0..0.179.768.8j1......1....1..gws-wiz-img.......35i39j0i67j0i24.3wS4xCXISRk#imgrc=bsI705k6-1k2cM:
  wymaga jakiejś specjalnej konstrukcji, czy wystarczą zwykłe profile aluminiowe? Długość takiej półki wynosi 50 cm.

 • Gość

  scianki pirwsze

 • Kaziu

  Witam. Mam dylemat. Co pierwsze sufit czy przedścianki. Dodam że wszystko na profilach. I czy po przymocowaniu profili do wylewki nie powstaną szczeliny gdy wylewka zacznie osiadać.

 • Gość

  Tak

 • Wow

  Łączniki profili cd zastosuj

 • Bartosz

  witam serdecznie chce sufit podwieszany z płyt GK Jaki stelaż i jaki profil głównie to w pokoju Dziękuje pozdrawiam

 • Remek

  Witam ,
  Muszę zrobić ściankę działowa na wysokości 4,5 m a profile c sa długie tylko na 4m . Muszę zrobić tak jakby pidwujna konstrukcje najpierw na 4m potem odwrocic profile U plecami dla siebie i dołożyć te 50 cm ?
  Pozdrawiam

 • Sylwek

  UA 50 + standardowa płyta kg po obu stronach to 75 mm. Biorąc pod uwagę, że jest to ściana granicząca z łazienką to pewnie z jednej strony ułożone zostaną płytki czyli dodatkowe 10 mm. W razie potrzeby zawsze można dać dwie warstwy płyt przynajmniej z jednej strony. Koszt nie wielki a wytrzymałość znacznie wyższa.

 • Sławek

  Mam domek letniskowy od ponad 20 lat i scianki działowe z siwej zwykłej płyty kg. Nic się z nimi nie dzieje

 • Witt

  Pani Moniko, najpierw sciany pozniej sufit ktory nie moze opierac sie na sciankach.

 • Witt

  Pod okno wykonaj konstrukcje z drewna.

 • Gość

  Do domku letniskowego lepiej zastosować płyty OSB

 • Józek

  Witam Czy w domach letniskowych (nieogrzewane zimą) sprawdzą się ściany działowe i sufity kg.

 • Polka

  Witam, chcę podzielić pokój na dwie części. Mam jedno okno i wymyśliłam sobie, że w ścianie działowej zamontuje okno FIX, żeby doświetlić drugie pomieszczenie. Chciałabym się dowiedzieć jaka konstrukcja utrzyma 40kg okno; profilowa czy drewniana?

 • Tooba.pl

  Witamy. UA 50 są jak najbardziej w porządku. Ale by w ściance zamontować drzwi, raczej jej minimalna szerokość powinna wynosić 75 mm. Może Pan jeszcze zapytać w sklepie kupując ościeżnicę, czy w ofercie posiadają takie, które byłyby dostosowane do ścianek 50 mm.

 • Łukasz

  Witam, mam ściankę szerokości 5cm i profile UA 50 w około drzwi, czy taka szerokosć jest wystarczająca do montażu ościeżnicy? Jest to wejście do łazienki - drzwi jeszcze nie mam

 • Tooba.pl

  Dzień dobry! Profile mogą być i stalowe, i aluminiowe. Jednak stal nie jest odporna na wilgoć (profile aluminiowe znoszą ją lepiej). To, czy profil ulegnie korozji zależy w dużym stopniu od montażu i szczelności stelażu. Do pomieszczeń wilgotnych warto kupić ponadto nie zwykłe płyty gk, ale woodoodporne (impregnowane oznaczone symbolem H2 lub FH2) - to dodatkowo zabezpieczy całą konstrukcję.

 • Tooba.pl

  Montaż płyt gipsowych zawsze powinien się zaczynać od sufitu. Dopiero po suficie powinno się mocować płyty na ściankach kolankowych lub przedściankach, a na końcu wykańczać skosy. Pozdrawiamy!

 • Monika

  chodzi mi o kolejnosc prac co pierwsze sufit skos czy scianki.

 • Ewelina

  Z jakiego materiału wykonane są profile do płyt gk - aluminium, stal, ...? I czy ten materiał koroduje pod wpływem wilgoci?

 • Tooba.pl

  Płyty można przykręcać bezpośrednio do krokwi, lub do mocowanych do nich metalowych stelaży na specjalnych wieszakach. Jednak przykręcone bezpośrednio do krokwi płyty g-k mogą w skrajnych przypadkach po pewnym czasie zacząć pękać na połączeniach.

 • Tooba.pl

  Nie ma za co. :) Pozdrawiamy!

 • Monika

  Najpierw sufit na poddaszu i skos czy sciany gk do krokwi?

 • Gość

  Dziekuje bardzo za pomoc! Pozdrawiam

 • Tooba.pl

  Witamy Pani Kasiu. Profile U montujemy do podłogi i do sufitu za pomocą kołków w rozstawie co 1m. Kołki muszą być zamocowane w stabilnym podłożu - jeśli jest słabsze, rozstawy kołków możemy zmniejszyć.

 • Kasia

  ja mam pytanie co ile sie cm sie wkreca profile U ?

 • Tooba.pl

  Dziękujemy!

 • Zdzisław

  Super opisane podstawy.