Narzędzia ogrodnicze – gdzie je przechowywać?

Amatorzy ogrodnictwa, posiadający mniejszą lub większą działkę, na co dzień korzystają z co najmniej kilku narzędzi. Na grabie, łopatę i kosiarkę trzeba znaleźć odpowiednie miejsce i najlepiej, żeby składzik nie był ulokowany pośrodku domu. Przenoszenie kosiarki przez salon za każdym razem, gdy chcemy jej użyć, z pewnością nie stanowi najlepszego rozwiązania.

Pielęgnacja przydomowego ogrodu wymaga nie tylko czasu, ale także zaopatrzenia się w odpowiednie narzędzia, które powinny być przechowywane w miejscu, pozwalającym między innymi na ich bezpieczne i wygodne przenoszenie.

Narzędzia ogrodnicze powinny być przechowywane w miejscu pozwalającym na ich wygodne przenoszenie
Narzędzia ogrodnicze powinny być przechowywane w miejscu pozwalającym na ich wygodne przenoszenie

Domek na narzędzia

Najbardziej oczywistą i najlepszą lokalizacją dla narzędzi ogrodniczych jest miejsce ulokowane jak najbliżej ogrodu. Odpowiedni schowek można wygospodarować w altance lub letniej kuchni. Jeśli jednak nie dysonujemy podobnymi budynkami, to warto wziąć pod uwagę budowę specjalnego domku na narzędzia. Jego realizacja pochłonie niewysokie koszty, a składzik ogrodowy swoje funkcje spełni doskonale. Domek na narzędzia można zbudować we własnym zakresie lub kupić gotowy do samodzielnego montażu. Optymalną lokalizacją dla tego rodzaju budyneczku będzie miejsce przy bocznej, mniej widocznej ścianie domu lub w mniej reprezentacyjnej części ogrodu. W prostej, drewnianej chatce na narzędzia warto zamontować półki i haki, które ułatwią utrzymanie porządku. Na hakach będzie można zawiesić bardziej niewymiarowe narzędzia, takie jak na przykład sekator.

Pod tarasem, w skrzyni

Jeśli nie chcemy budować specjalnego domku lub nie posiadamy odpowiedniego miejsca na tego typu budyneczek, to warto zwrócić uwagę na przestrzeń pod schodami lub tarasem. Być może jest ona wystarczająca, aby wygospodarować tam schowek na narzędzia, zwłaszcza te, które są odporne na działanie wilgoci. Dobrze, jeśli tego rodzaju magazynek będzie można dodatkowo wyposażyć w drzwi.

Inne rozwiązanie problemu składowania narzędzi ogrodniczych polega na wykorzystaniu w dwojaki sposób ławek i skrzyń. Z jednej strony mogą one tworzyć przydatne w ogrodzie siedziska, a z drugiej – w ich wnętrzu można przechowywać narzędzia. Te niewielkie elementy architektury ogrodowej można wykonać według własnego pomysłu lub kupić gotowe.

Składzik w domu

Jeśli wolimy, aby miejsce na narzędzia zostało wygospodarowane na terenie domu, to warto na ten element zwrócić uwagę jeszcze podczas wybierania projektu budynku.

Domek na narzędzia można zbudować we własnym zakresie lub kupić gotowy
Domek na narzędzia można zbudować we własnym zakresie lub kupić gotowy
Projekt powinien zawierać pomieszczenie gospodarcze o odpowiedniej powierzchni lub stosownie duży garaż. Przechowywanie sprzętu w piwnicy lub na strychu można wziąć pod uwagę jako opcję sezonową, jednak stałe przenoszenie ciężkich narzędzi po schodach nie będzie stanowiło wygodnego rozwiązania. Pomieszczenie gospodarcze, w którym chcemy składować grabie czy kosiarkę, przede wszystkim powinno posiadać wyjście bezpośrednio na zewnątrz. Ważna jest także odpowiednia organizacja, która sprawi, że potrzebne narzędzia będzie można szybko i łatwo odnaleźć.

Garaż

Sprzęt do pracy w ogrodzie można także przechowywać w garażu, pod warunkiem jednak, że jego powierzchnia wyniesie co najmniej 18m2. W przeciwnym razie nie uda się wygospodarować wystarczająco dużo miejsca. Garaż również powinien posiadać dodatkowe wyjście na zewnątrz. Szafki z drobnymi narzędziami można ustawić wzdłuż dłuższej ściany (zabiorą około 1,5 metra wolnej przestrzeni) lub na tyłach garażu, gdzie na ten cel trzeba wygospodarować pomieszczenie o głębokości około 6,5 m. Kosiarka oraz inne, najczęściej używane sprzęty, najlepiej jest ulokować jak najbliżej wejścia. Odpowiednio zagospodarowany garaż może pełnić dodatkowe funkcje i doskonale sprawdzić się jako magazyn na narzędzia.

Komentarze