Dach mansardowy wraca po latach
Wybór odpowiedniej konstrukcji dachu to niezwykle istotna kwestia w przypadku każdego rodzaju budowy. Jednym z dostępnych na rynku rozwiązań są dachy mansardowe. Choć nie są obecnie zbyt często stosowane, ciągle znajdują nowych miłośników i zwolenników.
Szczyt ich popularności przypadł na okres baroku, gdy zostały spopularyzowane przez francuskiego architekta François Mansarta. To właśnie on jako pierwszy wykorzystał poddasze jako część użytkową domu i sprawił, że stało się ono wygodne i funkcjonalne. Później dachy mansardowe pojawiały się także w Polsce, zwłaszcza na Górnym Śląsku. Choć są one niezwykle stylowe i efektowne, nie są, niestety, najłatwiejsze pod względem wykonania. Czym się więc charakteryzują, jakie są ich zalety oraz jak prawidłowo je wykonać?
Jak wygląda dach mansardowy?
Dach mansardowy bywa nazywany również dachem dwukondygnacyjnym i należy do dachów stromych. Charakteryzuje się tym, że jego górna połać ma mniejszy spadek niż dolna, co pozwala na zredukowanie skosów i zwiększenie przestrzeni użytkowej na poddaszu. Możliwość stworzenia dodatkowej, funkcjonalnej kondygnacji należy do jego głównych i niezaprzeczalnych zalet – takie rozwiązanie to doskonała propozycja dla wszystkich, którzy marzą o wygodnie urządzonym poddaszu. Taki dach może być dwu- lub czterospadowy, a dwie połaci zazwyczaj są od siebie oddalone murem lub gzymsem. Trudność w skonstruowaniu takiego dachu polega przede wszystkim na odpowiednim ustawieniu krokwi, które ze względu na różnice w nachyleniu poszczególnych elementów konstrukcji wymagają dodatkowego wzmocnienia i zabezpieczenia. Najczęściej opiera się górne i dolne krokwie na jednej, poziomej płatwi, a ich stykające się końce wiąże się za pomocą specjalnych nakładek. W przypadku wyprofilowanych wrębów wystarczy natomiast jedynie połączyć je gwoździami lub kołkami.
Dachy mansardowe zostały spopularyzowane przez francuskiego architekta François Mansarta, który jako pierwszy wykorzystał poddasze jako część użytkową domu i sprawił, że stało się ono wygodne i funkcjonalne.
Pokrycie
Dachy mansardowe najczęściej pokrywa się dachówkami cementowymi lub ceramicznymi. Tego rodzaju pokrycie dodaje niezwykłego uroku i tak oryginalnej już konstrukcji. Odpowiednie dopasowanie kształtu dachówek do załamań stropu bywa jednak problematyczne – takie elementy należy wyprodukować na zamówienie, co wiąże się ze znacznymi kosztami. Z tego właśnie powodu o wiele częściej stosuje się tradycyjną obróbkę blacharską. Wówczas najczęściej wysuwa się nieco górne dachówki poza krawędź dolnych, aby poprawić estetykę wykończenia. Dobrym rozwiązaniem może być również wykonanie pokrycia z blachodachówki. Niezależnie od wybranej opcji, trzeba mieć świadomość, że pokrycie dachu mansardowego nie należy do najtańszych rozwiązań – jeśli jednak zależy nam na funkcjonalnym poddaszu, warto zainwestować w tego typu projekt.
Izolacja
Przy budowie dachu mansardowego bardzo istotną kwestią jest jego izolacja. To zadanie warto powierzyć naprawdę doświadczonym fachowcom, gdyż naprawianie błędów może nas wiele kosztować. Choć załamania dachu mansardowego wyglądają bardzo efektownie, trzeba mieć na uwadze to, że mogą w nich powstawać nieszczelności, które spowodują wnikanie do wnętrza domu wiatru, deszczu oraz śniegu. Ten rodzaj zadaszenia wymaga więc bardzo precyzyjnego wymierzenia wszystkich elementów oraz szczelnego ich ułożenia – staranność wykonania odgrywa tu znaczną rolę. Dach mansardowy zazwyczaj ociepla się styropianem lub wełną ułożoną pomiędzy krokwiami. Często wykorzystuje się tu także folię paroizolacyjną, która umożliwia swobodne spływanie nagromadzonej wody oraz zapobiega przenikaniu deszczu oraz śniegu.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.