Błędy przy montażu klimatyzacji

Klimatyzator pozwoli zadbać o komfort w domu podczas upalnych dni. Aby właściwie spełniał swoją funkcję, powinien być odpowiednio dobrany do klimatyzowanego pomieszczenia. Niezwykle ważny jest także prawidłowy montaż, dzięki któremu unikniemy błędów wykonawczych i zapewnimy długą żywotność sprzętu.

Klimatyzacja ma za zadanie polepszyć klimat w pomieszczeniu, zapewniając komfort w domu podczas upalnych dni. Nie tylko ochładza powietrze w domu, ale także usuwa nadmiar wilgoci, polepszając nasze samopoczucie. Przyjmuje się, że odpowiednia temperatura powietrza dla człowieka to 22–25°C, a jego wilgotność 40–60%. Z tego względu nie powinno się w dowolny sposób obniżać temperatury powietrza w pomieszczeniu, gdyż groziłoby to przeziębieniem. Różnica pomiędzy temperaturą powietrza w pomieszczeniu klimatyzowanym a otoczeniem nie powinna przekraczać 7°C. Jeśli jest większa, organizmowi trudno się przystosować do takiej zmiany. Aby klimatyzacja zapewniała nam komfort, nie powinniśmy także odczuwać ruchu powietrza wytwarzanego przez klimatyzator. Biorąc pod uwagę wszystkie te zasady, unikniemy błędów montażowych narażających nas na choroby na skutek niewłaściwego użytkowania klimatyzacji.

Klimatyzator powinien być tak zamontowany, aby wypływające z niego chłodne powietrze nie było skierowane na miejsca, w których często przebywamy. Ponadto zimne powietrze najpierw powinno mieszać się z ciepłym, a dopiero potem opadać.

Sposoby na upał w salonie

Klimatyzator szczególnie się przyda w pokojach dziennych usytuowanych od południa, które latem mogą nadmiernie się

Nie powinniśmy odczuwać ruchu powietrza wytwarzanego przez klimatyzator
Nie powinniśmy odczuwać ruchu powietrza wytwarzanego przez klimatyzator
nagrzewać. Duże, efektowne przeszklenia przepuszczają promienie słoneczne, które wpływają na podwyższenie temperatury w tej części domu. Jeśli nie posiadamy tarasu z zadaszeniem, które pozwoliłoby uchronić dom przed zbytnim nasłonecznieniem, albo budynek nie jest usytuowany pośród drzew dających cień, dostęp światła słonecznego do wnętrza domu będzie bezpośredni. Montując klimatyzator w tak nasłonecznionym pomieszczeniu, trzeba będzie pomyśleć o osłonie dużej powierzchni przeszkleń, która ograniczy intensywność działania promieni słonecznych ogrzewających pokój. Efekt działania klimatyzatora będzie bowiem lepszy, gdy zasłonimy okna roletami czy niemetalowymi żaluzjami, dzięki którym dostęp promieni słonecznych ogrzewających powietrze w pomieszczeniu będzie mniejszy. Należy pamiętać, że wolniej nagrzewają się budynki zbudowane z cegły pełnej, betonu czy silikatów, czyli materiałów o większej masie, niż domy zbudowane z betonu komórkowego, ceramiki poryzowanej czy domy szkieletowe.

Niezbędna wentylacja

Zwracamy uwagę, że klimatyzatory służą do schładzania powietrza znajdującego się w pomieszczeniu, nie dostarczają jednak świeżego powietrza z zewnątrz. Ponieważ ich zasada działania jest inna niż wentylacji, nie mogą jej zastąpić. Aby po dłuższym czasie pracy klimatyzatora nie wyczuwać zapachu nieświeżego powietrza wynikającego ze słabej jego wymiany, należy wykonać w pomieszczeniu niezależny, sprawnie działający system wentylacyjny. Klimatyzacja jedynie oczyszcza powietrze i może jonizować powietrze nawiewane.

Klimatyzacja nie tylko ochładza powietrze, ale także usuwa nadmiar wilgoci, polepszając nasze samopoczucie.

Dobre miejsce na klimatyzator

Niezwykle istotny jest wybór właściwego miejsca dla klimatyzatora. Złe umiejscowienie urządzenia może bowiem być przyczyną dyskomfortu czy też kłopotów zdrowotnych związanych z przebywaniem w klimatyzowanym pomieszczeniu. Aby tego uniknąć, klimatyzator powinien być tak zamontowany, aby wypływające z niego chłodne powietrze nie było skierowane na miejsca, w których będziemy często przebywać, a więc na łóżko, biurko czy strefę wypoczynkową. Ponadto klimatyzator powinien być tak ustawiony, aby zimne powietrze najpierw wymieszało się z ciepłym, a dopiero potem opadało.

Niezwykle istotny jest wybór właściwego miejsca dla klimatyzatora
Niezwykle istotny jest wybór właściwego miejsca dla klimatyzatora

Przeglądy i konserwacja

Urządzenia klimatyzujące wymuszają cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, dlatego powodują, że kurz wznosi się do góry. Niezwykle istotną rolę odgrywają filtry zastosowane w klimatyzatorach, które usuwają zanieczyszczenia występujące w powietrzu. Bardzo ważne jest okresowe czyszczenie oraz wymiana filtrów klimatyzatora, gdyż eksploatacja klimatyzacji z nieoczyszczonymi filtrami może być szkodliwa dla zdrowia. Należy także zadbać o regularne przeglądy systemu klimatyzacji, które obejmują między innymi odgrzybianie i oczyszczanie urządzenia. Aby klimatyzator służył nam przez długi czas, nie należy oszczędzać na okresowych pracach konserwacyjnych.

Montaż systemu klimatyzującego lepiej powierzyć fachowcom, którzy właściwie zainstalują klimatyzator. W większości wypadków jedynie montaż przez autoryzowaną ekipę da nam gwarancję, która będzie potrzebna przy ewentualnych awariach sprzętu.

Komentarze

  • Gość 2020-11-04T08:09:39Z

    Warto zlecić to fachowej ekipie, która bez problemu zamontuje nam klimatyzator, dobrze poprowadzi kable i prawidłowo ulokuje klimatyzator. Ja jestem zadowolona, że specjaliści to u mnie zrobili