Czy klimatyzacja domowa może szkodzić zdrowiu? Zasady użytkowania

Klimatyzacja poprawia komfort mieszkania, sprawiając, że przebywanie w domu w nasłonecznionym pokoju staje się przyjemne nawet w upalne dni. Czy może szkodzić zdrowiu? Jak z niej korzystać, aby nie kojarzyła się z przeciągami powodującymi bóle głowy, wysuszoną skórą czy wysuszonymi gałkami ocznymi?

Klimatyzacja w domu – czy szkodzi zdrowiu?

Przeciwnicy montowania klimatyzacji w domach, mieszkaniach i biurach wysuwają tezę, że używanie klimatyzacji szkodzi zdrowiu. Należy jednak podkreślić, że prawidłowo eksploatowany klimatyzator nie jest przyczyną dyskomfortu oraz kłopotów zdrowotnych. Często okazuje się, że negatywna opinia o urządzeniach klimatyzujących powstała w wyniku złych doświadczeń spowodowanych niewłaściwym jej użytkowaniem.

Klimatyzatory tworzą w pomieszczeniach komfortowy klimat przyjazny dla człowieka nawet wtedy, gdy na zewnątrz jest upalnie. Pozwalają osiągnąć preferowaną temperaturę powietrza, a także optymalny poziom wilgotności. Poza tym oczyszczają powietrze, usuwając z niego zanieczyszczenia, dlatego zapewniają idealne warunki w mieszkaniu dla alergików. Skąd więc taka zła opinia o urządzeniach klimatyzacyjnych?

Klimatyzacja w mieszkaniu
Klimatyzacja w mieszkaniu

Zasady użytkowania klimatyzacji domowej

1. Jak ustawić odpowiednią temperaturę klimatyzatora?

Urządzenia klimatyzacyjne do domu lub mieszkania powinny przynosić latem ulgę podczas upałów, obniżając temperaturę powietrza w pomieszczeniach. Przeciwnicy klimatyzacji twierdzą, że częste korzystanie z niej naraża człowieka na przeziębienia, katar oraz infekcje. I mają rację. Duża różnica temperatur między pomieszczeniem a otoczeniem może wywoływać szok termiczny po wyjściu z mieszkania na zewnątrz. Nie można zatem obniżać temperatury w pomieszczeniach w sposób dowolny. Przyjmuje się, że różnica temperatury pomiędzy pomieszczeniem klimatyzowanym a otoczeniem nie powinna przekraczać 7°C, w przeciwnym razie organizmowi trudno jest dostosować się do takiej zmiany. Najbardziej komfortowa temperatura latem w pomieszczeniach powinna wynosić 23–25°C przy zachowaniu wilgotności 40–60%. Producenci zalecają, by przy krótkim pobycie w klimatyzowanym pomieszczeniu (mniej niż 3 godziny) różnica temperatur powietrza wynosiła do 5°C, gdyż organizm ma mniej czasu na aklimatyzację, zaś jeśli przebywamy w nim dłużej, może wynosić 8°C.

Najczęstszym błędem użytkowników jest ustawianie klimatyzacji, by chłodziła powietrze do możliwie najniższej temperatury. Aby efektywnie ochłodzić powietrze, należy zamknąć wszystkie okna i drzwi w pokoju, by ciepłe powietrze z zewnątrz nie wpływało do pomieszczenia, a także ochronić okna roletami zewnętrznymi, by ograniczyć dostęp promieni słonecznych przez szyby. Możemy ustawić na kilka minut niższą temperaturę w celu szybkiego ochłodzenia pomieszczenia, a następnie wybrać optymalną wynoszącą 23–25°C.

2. Klimatyzacja w domu – prędkość nawiewu powietrza

Oprócz samej temperatury ważna jest także prędkość nawiewu powietrza. Przyjemnie będziemy się czuć w klimatyzowanym pomieszczeniu, gdzie nie będziemy odczuwać ruchu powietrza. Opadająca na nas gwałtownie ochłodzona struga zimnego powietrza będzie nam dawała wrażenie przeciągu. Powinniśmy zatem zwrócić uwagę na prędkość przepływu powietrza, która powinna wynosić maksimum 0,2–0,5 m/s, oraz na kierunek, w jakim wydmuchiwane jest zimne powietrze.

3. Gdzie umiejscowić klimatyzator w mieszkaniu?

Najczęstszą przyczyną dyskomfortu czy nawet przeziębień związaną z przebywaniem w klimatyzowanym pomieszczeniu jest niewłaściwe umiejscowienie klimatyzatora. Struga zimnego powietrza nie powinna owiewać bezpośrednio ludzi, dlatego lepiej nie umieszczać urządzenia bezpośrednio nad biurkiem, kanapą czy łóżkiem, gdzie będziemy często przebywać. Chłodne powietrze najpierw powinno efektywnie wymieszać się z ciepłym znajdującym się w pomieszczeniu, a dopiero potem opadać, dzięki czemu unikniemy wrażenia przeciągu. Ważne jest zatem, by wypływające z klimatyzatora powietrze nie miało na swojej drodze żadnej architektonicznej przeszkody (na przykład w postaci belki sufitowej).

 

Odpowiednie ustawienie klimatyzacji ochłodzi mieszkanie, nie szkodząc naszemu zdrowiu
Odpowiednie ustawienie klimatyzacji ochłodzi mieszkanie, nie szkodząc naszemu zdrowiu

Czyszczenie i konserwacja klimatyzacji do mieszkania

Niezwykle istotna jest systematyczna konserwacja urządzeń klimatyzujących. Należy pamiętać, że klimatyzator nie wentyluje powietrza, a jedynie je ochładza. Znajdujące się w powietrzu różnego rodzaju drobnoustroje osadzają się na filtrach klimatyzatorów, bowiem panują tam sprzyjające dla ich rozwoju warunki. Aby uniknąć brzydkiego zapachu czy nawet podrażnienia górnych dróg oddechowych, należy regularnie oczyszczać filtry powietrza, a zużyte wymieniać na nowe. Według producentów powinniśmy czyścić filtry raz na dwa tygodnie. Po zużyciu filtrów należy je zastąpić nowymi. Niektóre urządzenia są wyposażone w sygnalizator stanu zabrudzenia filtra, który informuje o konieczności jego wymiany.

Poza czyszczeniem filtra powinniśmy pamiętać także o konserwacji urządzenia. Jeśli używamy klimatyzacji tylko do chłodzenia powietrza, prace konserwacyjne można przeprowadzać raz do roku, jeśli także do ogrzewania powietrza – dwa razy w roku. W zakres prac konserwacyjnych wchodzi odgrzybianie, dezynfekcja oraz czyszczenie jednostek wewnętrznych, czyszczenie i wymiana filtrów oraz czyszczenie jednostki zewnętrznej. Ważne jest także regularne czyszczenie przewodów klimatyzacyjnych i wentylacji w domu oraz dezynfekcja kanałów. Aby uniknąć chorób górnych dróg oddechowych, nie powinniśmy oszczędzać na konserwacji sprzętu.

Komentarze

  • Joanna 2020-11-04T08:14:31Z

    Ja mam od roku jakoś i nie zauwazyłam nic złego. Ważne jest, żeby powietrze po nas nie latało, tylko trzeba dobrze ulokować taki klimatyzator, a to już sprawa dla fachowców, dlatego powinno sie zlecać montaż klimatyzacji

    • Monika 2021-01-12T07:54:46Z

      zgadzam sie w 100%, lepiej to zlecić komuś odpowiedniemu