Jaki klimatyzator wybrać?

Latem, zwłaszcza gdy jest ono upalne, rośnie zainteresowanie montażem klimatyzacji. Dobrze dobrany klimatyzator zapewni wnętrzom optymalną temperaturę i pozwoli przetrwać największe upały, poprawiając komfort codziennego funkcjonowania.

Klimatyzacja  w mieszkaniu
Klimatyzacja w mieszkaniu

Temperatura, w której latem czujemy się najlepiej, wynosi około 23-26°C, a wilgotność – 40-60%. Gdy jest cieplej, organizm zaczyna pocić się. Poprawę komfortu można wówczas osiągnąć poprzez obniżenie temperatury lub wilgotności w pomieszczeniu, przy czym różnica pomiędzy temperaturą w środku i na zewnątrz budynku nie powinna wynosić więcej niż 5-8°C. Zdarzające się również w naszej strefie klimatycznej afrykańskie upały sprawiają, że rozglądamy się za sposobami, które sprawią, że przetrwamy nieznośnie wysokie temperatury. W efekcie klimatyzatory coraz częściej pojawiają się nie tylko w biurach i urzędach, ale także w domach i mieszkaniach prywatnych. Jaki klimatyzator zatem wybrać, aby móc cieszyć się w domu przyjemnym chłodem, niezależnie od aktualnie panujących warunków atmosferycznych?

Klimatyzacja – jak dostosować moc chłodniczą?

Wybór odpowiedniej klimatyzacji zależy przede wszystkim od wielkości pomieszczenia. Przyjmuje się, że w standardowych warunkach 1kW mocy chłodniczej jest potrzebny na 10 m2 powierzchni. Jeśli jednak pomieszczenie znajduje się nad poddaszu, jest mocno nasłonecznione, zazwyczaj przebywa w nim co najmniej kilka osób lub znajdują się w nim urządzenia wydzielające ciepło (np. komputer), to moc chłodnicza powinna być większa.

Zakup klimatyzacji – na co zwrócić uwagę?

Przed dokonaniem zakupu należy także określić liczbę pomieszczeń, które mają zostać objęte klimatyzacją, poziom hałasu, który będą wytwarzały urządzenia zewnętrzne, oraz możliwość ich montażu (najlepiej, aby było to miejsce łatwo dostępne i jednocześnie nie było narażone na nadmierne nasłonecznienie).

Klimatyzator – jaki wybrać?

Bogata oferta klimatyzatorów aktualnie dostępnych na rynku umożliwia dostosowanie urządzenia do własnych upodobań, możliwości finansowych, a nawet charakteru i wystroju wnętrza. W klimatyzatorach nowszej generacji można płynnie lub skokowo regulować kąt ustawienia kierownic powietrza nawiewanego do pokoju. Z kolei jeśli chodzi o regulację temperatury, to prostsze i tańsze urządzenia nie posiadają takich funkcji. Można jednak zdecydować się na urządzenie z możliwością skokowej regulacji temperatury, a jeszcze lepszym wyjściem będzie klimatyzator z tzw. inwerterem, dzięki któremu temperatura wydmuchiwanego powietrza zmienia się płynnie w zależności od temperatury powietrza w pomieszczeniu. Ponadto taki klimatyzator ochładza tylko taką ilość powietrza, która jest w danej chwili rzeczywiście potrzebna, co w efekcie pozwala zaoszczędzić nawet 30% energii. 

W naszym osobnym artykule piszemy o błędach przy montażu klimatyzacji.

Klimatyzator ścienny czy przenośny?

Jednymi z najbardziej popularnych są klimatyzatory ścienne typu split. Składają się z dwóch elementów, z których jeden jest zamontowany w pomieszczeniu, a drugi – na zewnątrz. Klimatyzatory typu multisplit pozwalają z kolei na obsługę wielu pomieszczeń za pomocą jednego urządzenia zewnętrznego. Do wysokich wnętrz polecane są klimatyzatory podsufitowe, instalowane bezpośrednio do konstrukcji stropu. Inny rodzaj stanowią klimatyzatory kanałowe oraz kasetonowe, montowane w pomieszczeniach z sufitami podwieszanymi. Najtańszym rozwiązaniem są klimatyzatory przenośne typu kompakt. Ich zaletą jest to, że nie wymagają profesjonalnego montażu i można je ustawiać dowolnie; w tym pomieszczeniu, w którym aktualnie są potrzebne. Odpływ ciepłego powietrza w tym przypadku następuje przez przewód, którego końcówka musi zostać umieszczona w uchylonym oknie lub podłączona do kratki wentylacyjnej. Klimatyzatory przenośne posiadają zazwyczaj mniejszą moc chłodniczą oraz są głośniejsze niż urządzenia typu split.

Co wpływa na skuteczność działania klimatyzacji?

Używając klimatyzatora, należy pamiętać, że jego działanie jest skuteczne, jeśli drzwi i okna pozostają zamknięte. Ważne jest także to, aby należycie dbać o filtry, regularnie czyszcząc je i wymieniając. Nowoczesne urządzenia posiadają nawilżacze powietrza, zapobiegające jego nadmiernemu wysuszaniu, mogą być także wyposażone w wiele innych interesujących i przydatnych funkcji; na przykład czujnik ruchu uruchamiający urządzenie w momencie pojawienia się użytkownika lub automatyczny restart odpowiedzialny za pracę urządzenia podczas spadku napięcia. Klimatyzatory mogą być wyposażone także w funkcję grzania, przydatną podczas jesieni oraz łagodnej zimy.

Więcej o prawidłowym użytkowaniu klimatyzacji piszemy TUTAJ.

Komentarze