Ile zapłacisz za budowę ścian zewnętrznych domu?

Budowa ścian zewnętrznych domu to jeden z istotniejszych etapów całego procesu inwestycyjnego. Przed przystąpieniem do prac trzeba zdecydować o rodzaju przegród, wybrać budulec i zatrudnić ekipę wykonawczą. To właśnie te trzy zasadnicze czynniki kształtują ostateczne koszty. 1m2 ściany można wykonać za 200 zł, ale równie dobrze może to kosztować i 400 zł.

W tradycyjnej technologii murowanej ściany zewnętrzne wznosi się najczęściej z bloczków lub pustaków wykonanych z różnych materiałów. Do wyboru mamy: ceramikę, silikaty, beton komórkowy oraz keramzytobeton. Każdy z tych budulców charakteryzuje się różnymi właściwościami i różnie kosztuje. Zróżnicowanie cenowe wynika również z rodzaju ścian, jakie zamierzamy stawiać. Stosuje się przegrody jedno-, dwu- i trójwarstwowe. Dodatkowo do kosztów zawsze doliczyć trzeba zaprawę do murowania, elementy dodatkowe w postaci wieńców i nadproży oraz wynagrodzenie dla fachowców. Ponadto, większość ścian wymaga też ocieplenia, a wszystkie ich rodzaje – wykończenia od zewnątrz.

Budowa ścian zewnętrznych domu - koszty
Budowa ścian zewnętrznych domu - koszty

Rodzaj ścian zewnętrznych, a koszty ich budowy

W Polsce najpopularniejsze są ściany jedno- i dwuwarstwowe. Przegrody trójwarstwowe należą do znacznie rzadziej wznoszonych. Ściany jednowarstwowe można zbudować z ceramiki lub betonu komórkowego. Tańszą wersją jest wykorzystanie drugiego materiału. Koszt pozyskania jego samego, zaprawy, nadproży oraz elementów docieplenia wieńca to 150 – 250 zł/m2. Cennik dla ceramiki jest wyższy i wynosi od około 200 do 350 zł/m2. Dodatkowo ściany jednowarstwowe trzeba wykończyć – najlepiej tynkiem perlitowym z wyprawą ochronno-dekoracyjną. Cena takiego wykończenia to około 100 zł/m2.

Ściany dwuwarstwowe to sam mur oraz warstwa ocieplenia i tynku zewnętrznego. Do ich wznoszenia nadają się wszystkie dostępne na rynku materiały budowlane. Przeciętny koszt postawienia 1m2 muru waha się w granicach 100 zł. Ostateczną cenę bardziej różnicuje zastosowany materiał ociepleniowy. Tańszy jest styropian, przy którym za usługę montażu płyt, zatopienia siatki z włókna szklanego i nałożenia tynku zapłacimy około 150 zł/m2. Wykorzystanie do powyższego celu wełny mineralnej (w tej samej metodzie) zwiększy koszty do około 200 zł/m2.

Ściany trójwarstwowe są dużo droższe, ale głównie wynika to z kosztów związanych z koniecznością wzniesienia warstwy elewacyjnej. Ona sama może kosztować nawet 250 zł/m2. Do tego doliczyć trzeba oczywiście cenę muru i ocieplenia. W Polsce, tego rodzaju ścian nie buduje się zbyt często. Są jednak tacy, którzy się na nie decydują. Zasadniczym ich walorem jest bardzo dobra izolacyjność akustyczna oraz szerokie możliwości w zakresie wykończenia elewacji.

Racjonalne zakupy materiałów budowlanych, czyli jakie?

Należy zdawać sobie sprawę, że ceny materiałów budowlanych różnią się w zależności od regionu kraju oraz marż narzucanych przez ich sprzedawców. Często zdarza się, że na zakupy udajemy się do najbliższego składu, nie analizując żadnych innych ofert. To duży błąd, bo poprzez staranne rozeznanie rynku i racjonalny wybór można zaoszczędzić nawet 10 – 15% kosztów. W dzisiejszych czasach nie trzeba już nawet odwiedzać poszczególnych hurtowni osobiście. O cenie danego produktu można dowiedzieć się telefonicznie bądź poprosić o przesłanie cennika drogą mailową.

Niekiedy opłaca się skorzystać z zakupów on-line i zamówić towar pochodzący z bardziej odległego od budowy miejsca. Jednak w tym przypadku trzeba skalkulować wyższe koszty transportu i dopiero wówczas ocenić czy zakup faktycznie będzie opłacalny.

Należy zdawać sobie sprawę, że ceny materiałów budowlanych różnią się w zależności od regionu kraju oraz marż narzucanych przez ich sprzedawców.

Warto też uwzględniać obowiązujące u poszczególnych producentów rabaty oraz organizowane okresowo akcje promocyjne. Być może uda się np. do zakupionych pustaków otrzymać gratisową zaprawę. Jednakże i tu warto być czujnym, bo oferowane w promocji gratisy mogą być tylko sprytnym chwytem marketingowym, nie mającym niczego wspólnego z oszczędnością naszych pieniędzy.

Na korzystne pozyskanie materiałów budowlanych jest jeszcze jeden sposób. Ich nabycie można zlecić zatrudnionej firmie wykonawczej. Wykonawcy doskonale wiedzą, które składy są najbardziej konkurencyjne. Ponadto, wielu fachowców od lat zaopatruje się w jednym i tym samym miejscu, a to generuje możliwość korzystania z upustów cenowych. Oczywiście uzyskany u sprzedawcy upust to sprawa wykonawcy i wcale nie musi on oddawać nam go w całości. Jednak ta opcja zakupów może być opłacalna mino tego.

Budowa ścian zewnętrznych domu - koszty
Budowa ścian zewnętrznych domu - koszty

Tania i solidna ekipa budowlana - gdzie znaleźć?

Wbrew pozorom tacy fachowcy wciąż istnieją, ale ich znalezienie nie jest niestety proste. Stawki murarzy i tynkarzy są tak zróżnicowane, że nie sposób tu podać nawet cen orientacyjnych. Niektórzy określają cenę za wybudowanie całości ścian zewnętrznych, inni liczą swoją pracę w metrach kwadratowych, a jeszcze inni oczekują zapłaty za przepracowane godziny. Na tych ostatnich powinniśmy być szczególnie wyczuleni. Przy takich ustaleniach płacowych budowa potrafi się bowiem przedłużać niemal w nieskończoność. Najlepiej jest ustalać z ekipą budowlaną cenę za całość lub za 1 m2 ściany. Wtedy określa się też termin wykonania pracy i wszystko staje się bardziej przejrzyste.

Musimy też pamiętać, że murarze często pracują z pomocnikami. Koszt zatrudnienia takiego pomocnika może być wliczony w stawkę fachowca lub może leżeć po naszej stronie. Jeśli istnieje dowolność – korzystne jest zagwarantowanie pomocy murarzowi we własnym zakresie. Praca na budowie jest ciężka, ale może dawać wiele satysfakcji i przynosić wymierne oszczędności.

Aby wybrać naprawdę solidną i nie rujnującą nadmiernie portfela ekipę wykonawczą, najlepiej jest skorzystać z usług fachowców, którzy budowali u kogoś z naszych znajomych, sąsiadów czy rodziny. Można też próbować szukać ofert przez internet, ale w tym przypadku trzeba zachować daleko idącą ostrożność. Konieczne jest sprawdzenie wiarygodności i wcześniejszych realizacji firm oferujących swoje usługi.

Komentarze