Płyta OSB na podłodze - jaką wybrać i zamontować?

Wykańczanie podłogi nie musi polegać jedynie na wykonaniu wylewki betonowej, ocieplania i ułożeniu parkietu czy płytek. Rozwiązaniem godnym uwagi w tym temacie jest płyta OSB, która doskonale sprawdza się nie tylko jako materiał na ściany czy meble, ale także podłogi. Jak zatem dobrać odpowiednią płytę i jak ją zamontować na podłodze?

Jaką wybrać płytę OSB na podłogę?

Najpopularniejszym i najczęściej stosowanym typem płyty jest obecnie OSB 3, w której wióry są sklejone przy pomocy kleju poliuretanowego (od wewnątrz) i żywic melaminowo-uretanowej (od zewnątrz). To sprawia, że płyta jest odporna na wilgoć i wytrzymała na obciążenia, zatem może być stosowana nawet jako płyta nośna.

Najpopularniejszym i najczęściej stosowanym typem płyty jest obecnie OSB 3, w której wióry są sklejone przy pomocy kleju poliuretanowego (od wewnątrz) i żywic melaminowo-uretanowej (od zewnątrz).

Wybierając płytę OSB na podłogę, trzeba zwrócić uwagę na jej wymiary, a zwłaszcza – na grubość, która jest głównym elementem różnicującym płyty OSB. Jeśli zamierzamy układać płytki ceramiczne, lepiej wybrać grubszą płytę, np. 25 mm. Podobna zasada obowiązuje w przypadku, gdy zamierzamy układać płyty OSB jednowarstwowo – tu również grubość nie powinna być mniejsza niż 22 mm. Długość i szerokość mają większe znaczenie właściwie tylko wówczas, gdy krawędzie płyty są frezowane na pióro i wpust. Jeżeli natomiast kupujemy płytę o prostych krawędziach, możemy ją przycinać w dowolny sposób – nie nastręcza to wielkich trudności.

 

Płyta OSB - szlifowanie płyty OSB
Płyta OSB - szlifowanie płyty OSB

 

Wskazówki montażu płyty OSB

Wykonanie podłogi z płyt OSB nie jest skomplikowanym procesem, jednak – aby rezultat był satysfakcjonujący – warto trzymać się kilku podstawowych zasad. Oto najważniejsze z nich:

  • dylatacje – jeżeli dysponujemy płytą o prostych krawędziach, zachowujemy odstępy ok. 3 mm pomiędzy płytami. Przy ścianie szczelina dylatacyjna powinna mieć ok. 12 mm. Jeżeli płyta jest frezowana, dylatacje tworzą się samoistnie;
  • paroizolacja – aby płyty nie uległy zawilgoceniu, należy zastosować folię paroizolacyjną i izolację przeciwwilgociową – dotyczy to w szczególności podłogi na gruncie;
  • układanie płyt – prostopadle do ułożenia legarów;
  • zastosowanie podpór, jeżeli płyta wystaje poza legary;
  • rozstaw legarów – im cieńsza płyta, tym gęściej ułożone legary;
  • długość gwoździ lub wkrętów – co najmniej 2 – 2,5 x większa niż grubość płyty;
  • odległości pomiędzy wkrętami – ok. 20-30 cm;
  • układanie płyt z przesunięciem w kolejnych rzędach.

Jak ułożyć podłogę z płyt OSB?

Przed przystąpieniem do wykonywania podłogi z płyt OSB należy odpowiednio przygotować podłoże i upewnić się, że jest równe (warto skorzystać z poziomicy). Następnie układamy folię paroizolacyjną, która powinna mieć nieco większe wymiary niż sama posadzka – tak by zachodziła nieco na ściany. Na folii układamy legary – na początek warto ułożyć je wszystkie na próbę, bez przytwierdzania, i sprawdzić, czy zachowaliśmy prawidłowe odległości. Dopiero później przymocowujemy je do podłoża. Aby zwiększyć stabilność legarów, możemy podłożyć pod nie drewniane kliny i dodatkowo użyć pianki poliuretanowej. Pomiędzy legarami można również umieścić materiał izolacyjny, np. wełnę mineralną. W ten sposób nie tylko wzmocnimy i ocieplimy podłogę, ale także zwiększymy jej izolację akustyczną.

Aby zwiększyć stabilność legarów, możemy podłożyć pod nie drewniane kliny i dodatkowo użyć pianki poliuretanowej. Pomiędzy legarami można również umieścić materiał izolacyjny, np. wełnę mineralną.

Po przymocowaniu i zabezpieczeniu legarów rozpoczynamy układanie płyt OSB, stosując się do wspomnianych powyżej zaleceń. Kiedy podłoga będzie gotowa, możemy ułożyć na niej płytki ceramiczne, panele lub drewniany parkiet.

Przeczytaj również: MDF czy OSB - jaką płytę wybrać?

Komentarze

  • Gość 2020-12-13T16:17:42Z

    Witam strop betonowy ( strych ) na strop styropian a na styropian zamiast Wylewki płytę OSB 1,2 #2 skręcić jedną z drugą . Trzeba folię?

    • Gość 2020-10-19T10:13:52Z

      Witam , mam wylewkę w pomieszczeniu gospodarczym ogrzewanym, i chciałabym tam zrobić podłogę z płyt osb. Jest możliwość położenia bezpośrednio na wylewkę bez legarów takich płyt? Chodzi mi o to, aby płyty były elementem końcowym tak jak np panele.