Czy można zasłaniać kratki wentylacyjne?
Wentylacja grawitacyjna (czyli naturalna) to najbardziej tradycyjny, znany od wielu lat sposób dostarczania świeżego powietrza do pomieszczeń. Skuteczność jej działania bywa jednak zawodna i zdarza się, że zimą z przewodów wentylacyjnych po prostu wieje chłodem. Czy otwory można wówczas zasłonić?
Na pomysł zasłonięcia kratek wentylacyjnych co roku wpada wielu właścicieli domów i mieszkań. Tymczasem odpowiedź na wyżej postawione pytanie jest prosta i jednoznaczna – nie wolno zasłaniać przewodów wentylacyjnych. Kratki wentylacyjne są umieszczane w kuchniach, łazienkach, kotłowniach oraz pomieszczeniach gospodarczych pozbawionych okien. W kuchniach i łazienkach powietrze ulega większemu zanieczyszczeniu i dlatego też nie powinno przedostawać się do innych wnętrz, ale powinno być odprowadzane za pomocą odpowiedniego kanału wywiewnego na zewnątrz.
Nie wolno zasłaniać kratek wentylacyjnych. To poważny błąd, który może okazać się śmiertelny w skutkach.
Prawidłowo działająca wentylacja umożliwia usunięcie zużytego powietrza (przez kanały wentylacyjne) oraz napływ świeżego (przez okna). Ciepłe powietrze jest za pomocą podciśnienia wciągane przez kratkę do kanału, skąd następnie wydostaje się na zewnątrz. W tym systemie nie są stosowane żadne urządzenia mechaniczne. Działanie wentylacji zależy przede wszystkim od warunków panujących w domu i na zewnątrz (głównie od temperatury oraz od kierunków wiatru).
Para, grzyb i czad
Czym może skutkować nieprawidłowo działająca wentylacja? Przede wszystkim wzrostem poziomu wilgotności; zimą na oknach pojawi się para, a jeśli sytuacja będzie się przeciągać, to z czasem na ścinach wyrośnie grzyb. Innym przejawem nieprawidłowo działającej wentylacji jest tzw. ciąg wsteczny. Mamy z nim do czynienia wówczas, gdy przy kratkach wentylacyjnych odczuwamy podmuchy powietrza napływającego do wewnątrz zamiast wywiewanego na zewnątrz. Jest to często spotykana sytuacja, zwłaszcza w pomieszczeniach zaopatrzonych w bardzo szczelne okna. W takich wnętrzach brakuje otworów, przez które świeże powietrze mogłoby dostać się do środka. Wiele osób w podobnej sytuacji wpada na wydaje się najprostszy pomysł i zasłania kratki wentylacyjne. A to poważny błąd, który może okazać się nawet śmiertelny w skutkach. Jeżeli bowiem w pomieszczeniu jest zamontowany piecyk gazowy, kominek czy kocioł grzewczy, to skutkiem uszczelnienia przewodów wentylacyjnych może okazać się zatrucie tlenkiem węgla. Czad jest wyjątkowo niebezpieczny, ponieważ będąc silnie trującym, pozostaje całkowicie bezbarwny i bezwonny. Nie ma więc przesady w twierdzeniu, że zasłanianie kratek wentylacyjnych może okazać się śmiertelne w skutkach.
Nie zasłaniać. Wietrzyć!
Co więc zrobić, gdy z otworów wentylacyjnych napływają podmuchy chłodnego powietrza? Przede wszystkim należy zadbać o lepszy nawiew powietrza z innych źródeł; rozszczelnić okna i nie zasłaniać otworów i szczelin w drzwiach. Ewentualnie można zamontować na kominie nasadę kominową (wywietrznik grawitacyjny), która będzie pomagać w usunięciu zużytego powietrza. Należy też pamiętać, że przynajmniej raz w roku powinien zostać sprawdzony stan techniczny przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych, przewody wentylacyjne powinny też być co najmniej raz w roku czyszczone przez specjalistów posiadających odpowiednie kwalifikacje kominiarskie.
Komentarze