Dachówka cementowa – alternatywa dla ceramiki?

Gdy mowa jest o dachówkach, to największym problemem większości inwestorów jest wybór pomiędzy trwałą i piękną dachówką ceramiczną i tańszą alternatywą – dachówką cementową. Czy różnica pomiędzy nimi jest faktycznie duża i czy betonowe pokrycia dachów istotnie przegrywają w tym porównaniu?

Dachówki ceramiczne i betonowe mają różne właściwości. Oba te rozwiązania są stosowane na szeroką skalę w budownictwie. 

Czym różni się dachówka cementowa od ceramicznej?

Bez fachowej wiedzy bardzo trudno je od siebie odróżnić – laik prawdopodobnie będzie mógł jedynie na ślepo strzelać, czy trzymany przez niego element wykonano z betonu czy gliny. Oba rodzaje dachówek nie różnią się też znacząco kształtem czy sposobem montażu – oznacza to więc, że diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Jak sama nazwa wskazuje – dachówka cementowa powstaje z cementu i nie wymaga wypalania. To przekłada się na jej niższą cenę i – niestety – trwałość. Większość producentów na dachówki ceramiczne udziela nawet 50 lat gwarancji, podczas gdy wytrzymałość pokrycia betonowego zwykle obliczana jest na 30 lat. Nie oznacza to jednak, że pokrycie dachowe wytrzyma tylko tyle: okres gwarancji jest zazwyczaj zaniżony i przyjmuje się, że dobrze wykonana dachówka cementowa powinna bezproblemowo przetrwać nawet 70 lat (dla porównania, trwałość ceramiki jest obliczana na 100 lat użytkowania).

Ddobrze wykonana dachówka cementowa powinna przetrwać nawet 70 lat
Ddobrze wykonana dachówka cementowa powinna przetrwać nawet 70 lat

Czy warto inwestować w dachówkę betonową?

Pomijając kwestię trwałości, w praktyce mamy do czynienia z bardzo podobnym materiałami pokryciowymi. Pod względem właściwości fizycznych i parametrów są to bardzo zbliżone do siebie surowce. Jeżeli zatem podstawowym priorytetem przy wyborze pokrycia dachowego jest budżet, to dla obniżenia kosztów można zdecydować się na cementową alternatywę. Dobrze konserwowany i czyszczony dach może wytrzymać znacznie dłużej, niż prezentują to szacunkowe obliczenia fachowców.

Na rynku są dostępne dachówki cementowe z powłokami chroniącymi przed mchem i zabrudzeniami oraz z takimi, które charakteryzują się podwyższoną odpornością na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Jak wybrać dachówkę cementową?

Zdecydowanie najlepiej wybrać markowy materiał od sprawdzonego producenta. Mamy wtedy pewność, że przy jego produkcji dopilnowano wszelkich norm. Wybór kształtu w głównej mierze zależy od gustu właścicieli domu i zakładanego stylu architektonicznego budynku. Szukając idealnej dachówki cementowej, warto zwrócić uwagę na rodzaj ochronnej powłoki. Na rynku są dostępne pokrycia z powłokami chroniącymi przed mchem czy zabrudzeniami oraz takimi, które lepiej znoszą niekorzystne warunki atmosferyczne. Przed zakupem koniecznie trzeba także dokładnie sprawdzić, jaką powierzchnię dachu da się pokryć konkretnym modelem dachówki – w zależności od kształtu i rozmiaru elementów cena za metr kwadratowy może znacząco się różnić. To bardzo ważne, szczególnie w przypadku wielkopowierzchniowych połaci dachowych, gdzie różnica jednej dachówki na metr może zamienić się w bardzo pokaźną nadpłatę. W kosztorysie nie należy zapomnieć też o licznych elementach dodatkowych – dachówkach wentylacyjnych czy gąsiorach, które mogą poważnie nadszarpnąć budżet przeznaczony na wykonanie pięknego, cementowego dachu.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.