Łupek – naturalna dachówka kamienna

Naturalne materiały budowlane cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów i projektantów. Do takich surowców bez wątpienia należy łupek – w pełni ekologiczny produkt o niepowtarzalnym wyglądzie.

Łupek jest uzyskiwany ze skały osadowej, którą najpierw tnie się na bloki, a następnie rozwarstwia na płytki grubości około 5 mm. Tak przygotowane elementy nadają się do użytku bez konieczności stosowania dodatkowych zabiegów. Mimo że łupek dachowy jest w pełni naturalnym materiałem budowlanym, dostępny jest w kilku kolorach. Najczęściej spotyka się różne odcienie grafitu. Oprócz tego występuje także w tonacjach zieleni i purpury. Płytki są produkowane w kilku kształtach i rozmiarach, co daje możliwość uzyskania dachów o różnym wyglądzie. Dostępne produkty mają zwykle wielkość od 20x20 cm do 30x60 cm. Najczęściej są spotykane płytki w kształcie: prostokątnym, ośmiokątnym, łuskowym i łukowym.

Łupek nadaje się na dachy wielopołaciowe, z licznymi lukarnami
Łupek nadaje się na dachy wielopołaciowe, z licznymi lukarnami

Jakie dachy można kryć łupkiem?

Łupek dachowy nadaje się na pokrycia w zasadzie wszystkich dachów skośnych. Jedynym warunkiem jest tutaj właściwy kąt nachylenia połaci dachowej. Przykładowo: dla szablonu łukowego nachylenie dachu powinno mieścić się w granicach 20-90º, natomiast dla prostokątnego 30-90º. Łupek doskonale sprawdza się w przypadku dachów o bardzo wymyślnych i skomplikowanych kształtach. Pokrycie ich łupkiem jest niejednokrotnie łatwiejsze niż jakimkolwiek innym materiałem. Produkt ten nadaje się na dachy wielopołaciowe, z licznymi lukarnami, a także na wszelkie formy łukowe, typu wole oka czy nawet kopuły.

Łupek doskonale sprawdza się w przypadku dachów o bardzo wymyślnych i skomplikowanych kształtach.

Wymagania stawiane konstrukcji dachu

Łupek co prawda nie jest najcięższym z dostępnych na rynku materiałów do krycia dachów, jednak nie należy też do tych najlżejszych. Przykładowo: dachówka ceramiczna waży 40-75 kg/m², blacha dachowa 2-10 kg/m², natomiast łupek 25-40 kg/m². W każdym budynku konstrukcja więźby dachowej musi zostać tak zaprojektowana, by przeniosła ciężar pokrycia. Wszelkie zmiany rodzaju poszycia na łupek, dokonywane na etapie budowy, powinny być konsultowane z kierownikiem budowy lub projektantem konstrukcji. Takie modyfikacje, szczególnie gdy projekt przewidywał lżejsze pokrycie, muszą zostać poprzedzone stosownymi obliczeniami. Ze względu na powyższe oraz na fakt, że łupkiem można kryć tylko połacie o odpowiednim nachyleniu, decyzje dotyczące poszycia dachu warto podejmować na etapie projektowania budynku. Oprócz odpowiednio wytrzymałej więźby dachowej, pod pokrycie z łupka wymagane jest pełne deskowanie, a na nim odpowiednia izolacja przeciwwilgociowa.

Koszt i czas

Łupek jest jednym z droższych produktów na pokrycia dachów dostępnych na rynku. Różnica w

W przypadku dachów o skomplikowanym kształcie różnica w cenie pomiędzy dachówką ceramiczną a łupkiem może być niewielka
W przypadku dachów o skomplikowanym kształcie różnica w cenie pomiędzy dachówką ceramiczną a łupkiem może być niewielka
cenie pomiędzy łupkiem a innym materiałem, np. dachówką zależy od wielu czynników. Istotne znaczenie ma wygląd dachu. Przy dachach o skomplikowanym kształcie, z licznymi lukarnami czy elementami w formie łuków, różnica pomiędzy dachówką ceramiczną a łupkiem może być niewielka, chociaż dachówka prawdopodobnie będzie tańszym rozwiązaniem. Z kolei w przypadku prostych dwuspadowych dachów łupek na pewno będzie kosztował więcej niż dachówka. Cena zależy też od sposobu krycia. Najtańszy jest szablon prostokątny, a najdroższy dziki, gdzie każda płytka ma inny kształt i trzeba sporo pracy, by odpowiednio je do siebie dopasować.

Krycie dachu łupkiem jest czasochłonnym zajęciem wymagającym przede wszystkim doświadczenia i fachowych umiejętności. Prace takie trwają zazwyczaj dosyć długo, ponieważ muszą być wykonywane z dbałością o najdrobniejsze szczegóły.

Łupek doskonale nadaje się na poszycia dachów, ponieważ jest materiałem niezwykle trwałym, odpornym na czynniki atmosferyczne oraz niepalnym. Można nim kryć dachy o bardzo skomplikowanych kształtach. Dostępność kilku kolorów oraz kształtów płytek pozwala zaspokoić różne wymagania inwestorów i dopasować wygląd dachu do reszty budynku. Niestety jest to jeden z droższych materiałów na poszycia dachów dostępnych na rynku.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.