Dom chroniony monitoringiem

Dom i własny dobytek można chronić na różne sposoby. Znana od dawna metoda, której skuteczność jest jednak dyskusyjna, polega na zdaniu się na ochronę czworonożnego przyjaciela. Jeśli jednak zależy nam na bardziej profesjonalnych rozwiązaniach, to należy zastanowić się nad zainwestowaniem w nowoczesne i sprawdzone metody - system alarmowy i monitoring.

Zainstalowany w domu alarm sprawi, że w razie zaistnienia niebezpieczeństwa informacja o zagrożeniu niezwłocznie dotrze do właściwych służb. Dzięki systemowi alarmowemu nie dowiemy się jednak jak doszło do zdarzenia, ani kto brał w nim udział. O tym wszystkim będziemy wiedzieć wówczas, jeśli zdecydujemy się na monitoring. Podjęcie kroków, które zapewnią nam większe poczucie bezpieczeństwa to inwestycja, która nie okaże się wielkim wyzwaniem finansowym. Koszty poniesione na ochronę są niewspółmierne w porównaniu ze stratami, jakie moglibyśmy ponieść w przypadku włamania, kradzieży, wandalizmu. Zainstalowanie kamer ma działanie prewencyjne; ich widok odstraszy wielu potencjalnych włamywaczy. Jeśli jednak, pomimo monitoringu, dojdzie do nieprzyjemnego zdarzenia, to zarejestrowany przez kamery obraz pomoże w odtworzeniu tego, co się stało i w złapaniu sprawców. Zainstalowanie monitoringu może pozwolić także na wynegocjowanie większych zniżek przy zakupie ubezpieczenia majątkowego.

Kamery w strategicznych lokalizacjach

Wybierając kamery, trzeba najpierw określić w jakich miejscach i w jakich warunkach będą one pracowały. Zależnie od tego, jaki obszar ma być kontrolowany, trzeba zdecydować się też na ich liczbę. Cała posiadłość nie musi podlegać obserwacji, istotne jest jednak, aby kamery były skierowane w stronę miejsc, które umożliwiają dostanie się do wnętrza domu. Urządzenia montowane na zewnątrz budynków muszą być odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne, takie jak porywisty wiatr. Przed wyborem i uruchomieniem całego systemu należy także zastanowić się, czy obraz ma być nagrywany, czy też ma być dostępny przez internet. System może również zostać skonfigurowany w ten sposób, że będzie uruchamiał się tylko wówczas, gdy detektor ruchu wyczuje czyjąś obecność.

Narynku dostępne są przede wszystkim dwa rodzaje kamer – analogowe i cyfrowe. Różnią się między sobą między innymi jakością nagrania i standardem zapisu. W urządzeniach podobnej klasy lepszy obraz uzyskamy z kamery cyfrowej. Urządzenia cyfrowe pozwalają także na sterowanie swoim zasięgiem. Kamery różnią się ze względu na porę dnia, podczas której mają pracować. Jedne są przeznaczone wyłącznie do użytku dziennego, inne – bardziej uniwersalne – rejestrują obraz również w nocy. Pozwalają na to wbudowane diody, aktywujące się po

zapadnięciu zmierzchu. Jeśli zamawiane kamery nie posiadają obiektywów, to trzeba je dodatkowo dokupić. Szerokokątny obiektyw lub kamera obrotowa umożliwią obserwowanie większej przestrzeni. Kamerą obrotową można sterować za pomocą przeglądarki lub panelu sterowniczego.

Podgląd online

Niezwykle istotnym elementem systemu monitoringu jest rejestrator. Umożliwia on nagrywanie i przekazywanie obrazu na ekran telewizora czy poprzez sieć – na ekran dowolnego komputera. Wybór rejestratora uzależniony jest od liczby i rodzajów kamer, które chcemy wykorzystać. Jeśli już zdecydujemy się na to, do ilu wejść ma być dostosowane nasze urządzenie, trzeba zastanowić się nad wyborem jego modelu. Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na liczbę klatek rejestrowanych na sekundę (im więcej, tym obraz jest dokładniejszy). Przyda się także dysk do przechowywania danych z rejestratora. Do bieżącego podglądu lub odtwarzania obrazu można wykorzystać posiadane już urządzenia i na przykład odpowiednio skonfigurować jeden z kanałów telewizora. Aby skompletować pełen, możliwy do uruchomienia zestaw monitoringu, pozostaje jeszcze wybór odpowiedniego okablowania; przewodów, wtyczek i zasilania. Najwygodniejszym i cieszącym się największą popularnością rozwiązaniem jest zastosowanie przewodu zespolonego z przewodem zasilającym. Wśród zasilaczy dostępnych na rynku znajdziemy zarówno zwykłe, jak i buforowane, zaopatrzone w akumulatorek, który pozwoli na podtrzymanie systemu w razie awarii prądu.

Monitoring od dawna nie stanowi już synonimu luksusu i w efekcie pojawia się nie tylko przy największych rezydencjach. Koszty, poniesione w związku z wyposażeniem domu w system monitoringu, są niewielkie w porównaniu z korzyściami i poczuciem bezpieczeństwa, które w zamian zyskujemy.

Komentarze