Jakie są systemy i rozwiązania domu inteligentnego?

Inteligentny dom to zespół połączonych ze sobą czujników i urządzeń. Poszczególne systemy domu inteligentnego połączone są w całość i sprawiają wrażenie jednego organizmu. Przedstawiamy najpopularniejsze systemy inteligentnego domu i sposoby na ich montaż.

Systemy domu inteligentnego (smart home)
Systemy domu inteligentnego (smart home)

Inteligentny dom - co to takiego?

Smart home to pojęcie, które rozbudza wyobraźnię każdego posiadacza własnego domu. Inteligentny dom to obiekt wybudowany w sposób pozwalający na łatwiejsze wykonywanie codziennych zadań. W wielu czynnościach zastępują nas nowoczesne urządzenia. Ma to na celu poprawienie wygody, komfortu wypoczynku i bezpieczeństwa.

Na inteligentny dom składają się różne układy, odpowiedzialne za realizację konkretnych zadań. Systemy domu inteligentnego wykorzystują sieć czujników i urządzeń funkcyjnych. Dzięki połączeniu ze sobą i możliwości programowania, systemy smart home działają nawet pod nieobecność domowników. Odpowiednio dobrane i zaprogramowane mogą zarządzać oświetleniem, ogrzewaniem, sprzętem RTV, a także systemami alarmowymi.

Jakie korzyści przynoszą systemy domu inteligentnego?

Inteligentny dom naszpikowany nowoczesną technologią to dość kosztowna inwestycja. Stosując kilka podstawowych systemów, koszty wybudowania nowego domu mogą wzrosnąć średnio o 100 - 200 tysięcy złotych. Jednak takie instalacje niosą ze sobą sporo korzyści. Do najważniejszych należą:

  • wygoda - sterowanie z aplikacji w telefonie, kontrola kamer z drugiego końca świata, czy włączenie ogrzewania w domu przed powrotem to tylko niektóre możliwości inteligentnego domu, które wpływają na wygodę jego użytkowania;

  • oszczędność czasu - urządzenia wykonują wiele codziennych czynności za domowników. To oszczędza czas przeznaczany codziennie na powtarzalne czynności jak choćby podnoszenie rolet lub skręcanie grzejników przed wyjściem z domu;

  • oszczędzanie zasobów - dobrze zaprojektowane systemy oszczędzają prąd, ciepło i wodę. Wykorzystują ją tylko wtedy, kiedy domownicy korzystają z sieci i tylko w optymalnej ilości. To generuje wyraźne oszczędności w czasie eksploatacji;

  • ekologia - mniejsze zużycie zasobów i zastosowanie nowoczesnych systemów OZE sprawia, że budynki są neutralne dla środowiska naturalnego. Nie tracą przy tym wygody i komfortu wypoczynku;

  • bezpieczeństwo - systemy domu inteligentnego to także szereg czujników wychwytujących anomalie. Mogą ochronić dom przed włamaniem, pożarem, zalaniem i wieloma innymi zagrożeniami.

Systemy domu inteligentnego - jak przygotować projekt?

Systemy domu inteligentnego mogą składać się z pojedynczego układu odpowiedzialnego za jedno zadanie lub szeregu różnorodnych. Wszystko zależy od zasobności portfela, pomysłu i potrzeb inwestora. Można też wybrać gotowe kompleksowe rozwiązania smart home oferowane przez niektóre firmy. Zawsze jednak należy wcześniej określić kilka cech sieci i przygotować jej projekt. Co trzeba wziąć pod uwagę?

  • najważniejsze funkcje - trzeba wybrać najważniejsze zadania, jakie ma realizować system. Dla części mieszkańców najważniejsze będzie inteligentne ogrzewanie, dla innych system kamer, a jeszcze inni będą chcieli mieć obie te funkcje. Określenie systemów w kolejności od najważniejszego ułatwi też późniejszy dobór wykonawcy;

  • sposób połączenia - mamy do wyboru systemy połączone przewodami lub bezprzewodowo. W pierwszej wersji przewody można rozprowadzić w czasie budowy lub remontu, dlatego pozostaną niewidoczne. W wersji bezprzewodowej akcesoria są wygodniejsze do ustawiania w budynkach już użytkowanych;

  • sposób sterowania - warto wybrać urządzenia i systemy smart home, które można obsługiwać za pomocą aplikacji w urządzeniu mobilnym. Jeśli aplikacja pozwala kontrolować kilka układów jednocześnie, warto zwrócić na nią uwagę.

Smart home - najpopularniejsze systemy i ich funkcje

Na rynku dostępne są różne systemy domu inteligentnego, a z każdym miesiącem przybywa nowych ciekawych rozwiązań. Przedstawiamy kilka najpopularniejszych i najciekawszych z nich.

1. System kamer wewnętrznych i zewnętrznych

Kamery pozwalają na kontrolę domu i jego otoczenia. Mogą mieć funkcję rozpoznawania twarzy. Bywają połączone z systemami zabezpieczającymi przed wejściem lub wyjściem z budynku.

2. Systemy alarmowe

Czujniki ruchu, dymu i wilgoci mogą ochronić przed włamaniem, pożarem i zalaniem. Dobre systemy nie tylko alarmują domowników, ale także odpowiednie służby. Mogą automatycznie włączyć zraszacz przeciwpożarowy lub zamknąć wszystkie drzwi i okna.

3. Regulacja temperatury

System zintegrowany z CO. Umożliwia zaprogramowanie ogrzewania i dostosowanie temperatury do rytmu dnia domowników. System włączy ogrzewanie przed przyjazdem do domu pierwszego domownika. Może też ograniczyć ogrzewanie do minimum podczas weekendowych wypadów i nieobecności.

4. System bram garażowych

Umożliwia otwieranie i zamykanie bramy z samochodu przed dojechaniem do domu. Mogą też automatycznie się zamykać po wyjeździe lub otwierać na żądanie wysłane z dowolnego miejsca na świecie.

5. Inteligentne oświetlenie zewnętrzne

Włącza się po zmierzchu pomimo nieobecności domowników. W ten sposób tworzy wrażenie, że dom nie stoi pusty.

6. Symulacja użytkowania

Podobny system, jednak połączony z oświetleniem wewnętrznym. Może być też zintegrowany ze sprzętem RTV, który uruchamia się o określonych porach i sam wyłącza.

7. Inteligentna lodówka

Dzięki wewnętrznym kamerom lodówka może poinformować o brakujących zasobach. Wyśle też odpowiednią listę zakupów z potrzebnymi składnikami.

8. Włączniki głosowe

Jeden panel na ścianie pozwoli sterować kilkoma systemami jednocześnie za pomocą głosu. Z kanapy można podkręcić ogrzewanie, zasłonić żaluzje lub zamknąć okno. Trzeba tylko odpowiednio go zaprogramować.

Inteligentne okna

Systemy otwierające i zamykające okna i dostosowujące wietrzenie do warunków atmosferycznych. Mogą też zarządzać roletami przeciwsłonecznymi.

Warto dodać, że sformułowanie smart home cieszy się wielką popularnością. Wykorzystują to niektórzy producenci, opisując w ten sposób układy, które nie zawsze mają wiele wspólnego z tą ideą. Dlatego należy w sposób rozsądny urządzać swój inteligentny dom i korzystać z oferty sprawdzonych dostawców.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.