Domy na miarę XXI wieku
Nowoczesne technologie mają nam coraz więcej do zaoferowania. Idealnym przykładem są domy inteligentne – budynki, w których wszystkie urządzenia są sterowane bez udziału człowieka, a jednocześnie zapewniają mu maksymalny komfort i bezpieczeństwo. Tego typu systemy wykazują szereg zalet, dla których warto zastanowić się nad zainstalowaniem ich we własnym domu.
Domy inteligentne to domy stworzone na miarę XXI wieku – komfortowe, wygodne, pełne zaawansowanych technologicznie rozwiązań, które znacząco podnoszą standard mieszkania. Dzięki takim systemom wiele codziennych czynności można całkowicie zautomatyzować – zaczynając od oświetlenia, ogrzewania, wentylacji i alarmu, a kończąc na zasłanianiu i odsłanianiu rolet, regulowaniu klimatyzacji i obsłudze domofonu. Choć korzystanie z takich rozwiązań może wydawać się skomplikowane, w rzeczywistości jest bardzo funkcjonalne – wszystkie instalacje są ze sobą sprawnie powiązane, a ich współpraca znacznie podnosi komfort życia, pozwala na doskonały wypoczynek i zapewnia bezpieczeństwo.
Jak to wygląda w praktyce? Czasem można odnieść wrażenie, że dom spełnia życzenia mieszkańców – kiedy wychodzą z domu, alarm sam się uzbraja, światła gasną, a ogrzewanie lub klimatyzacja wyłącza. Po powrocie wystarczy przekroczyć próg pomieszczenia, aby wszystkie sprzęty na nowo się uruchomiły. Połączone ze sobą podzespoły reagują na bodźce i wzajemnie się aktywują. Zapewnia to nie tylko wygodę, ale także oszczędność czasu i energii – system maksymalizuje funkcjonalność mieszkania, minimalizując jednocześnie koszty jego użytkowania przy zachowaniu komfortu domowników. Dzięki temu wychodząc z domu nie musimy się martwić, że zapomnieliśmy wyłączyć żelazka albo zamknąć okien na wypadek burzy – inteligentny dom sam o to zadba.Dzięki inteligentnym systemom wiele codziennych czynności można całkowicie zautomatyzować – poczynając od oświetlenia, ogrzewania, wentylacji i alarmu, a kończąc na zasłanianiu i odsłanianiu rolet, regulowaniu klimatyzacji i obsłudze domofonu.
Nieoczywiste zalety
Domy inteligentne zapewniają niemal idealny komfort. Gdy temperatura się podnosi, klimatyzacja sama się uruchamia, a gdy spada, włącza się ogrzewanie. Kto z nas nie marzy o takim komforcie? Warto jednak wspomnieć, że dom inteligentny to nie tylko wygoda, ale także znaczne bezpieczeństwo. Na przykład podczas wyjazdu można korzystać z opcji symulacji obecności domowników, aby zapobiec włamaniom i kradzieżom. Ponadto w razie próby wtargnięcia na posesję odpowiednia instalacja automatycznie powiadamia policję oraz uruchamia alarm. Podobnie działa system przeciwpożarowy, który również wzywa pomoc oraz zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia. Jego zaletą jest to, że w razie uszkodzenia jednej części oprogramowania pozostałe elementy znajdujące się w innych pomieszczeniach zazwyczaj pozostają w pełni sprawne. W momencie wykrycia ognia technologia odcina także dopływ gazu i podnosi rolety, aby ułatwić ewakuację. Istnieje nawet możliwość wyposażenia system w funkcję rozpoznawania osób, co uniemożliwia obcym otworzenie drzwi. System może także wykrywać i ograniczać emisję szkodliwych substancji, na przykład czadu.
Warto wspomnieć również o tym, że wszystkie wspomniane rozwiązania są przyjazne dla środowiska i zapewniają znaczną oszczędność zużycia energii. To właściciel decyduje o tym, które funkcje mają być aktywne – dzięki temu można stworzyć system idealnie dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Możliwości niemal nieograniczone
Decydując się na zainstalowanie inteligentnego systemu, stajemy przed wyborem odpowiedniej technologii. Naszym celem jest zainstalowanie zintegrowanego układu zarządzania wszystkimi instalacjami, który zapewni prawidłowe reakcje na polecenia oraz zmiany zachodzące w otoczeniu wewnętrznym i zewnętrznym. Zazwyczaj odpowiada za to jedno centralne urządzenie, choć doskonale sprawdzają się również systemy zdecentralizowane, czyli nieposiadające żadnej nadrzędnej jednostki odpowiedzialnej za funkcjonowanie pozostałych elementów. Ponadto taki system powinien być również otwarty, czyli zachowywać możliwość rozbudowy oraz zastosowania wielu rozwiązań pochodzących od różnych dostawców. Dzięki temu zyskamy znaczną elastyczność oraz możliwość dostosowania instalacji do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Jeżeli chcemy wprowadzić inteligentne rozwiązania w gotowym domu, który nie został do tego przystosowany, możemy zrobić to bez kucia ścian i przeciągania kabli – wystarczy, że sięgniemy po technologię bezprzewodową. Aplikacje tworzące inteligentny system na ogół są łatwe w obsłudze – steruje się nimi za pomocą wygodnych i estetycznych paneli, pilota lub zdalnie przez Internet lub telefon. Takie rozwiązania doskonale sprawdzają się nie tylko w domach prywatnych, ale także w biurowcach, gdzie powoli stają się standardem.
Dom inteligentny to nie tylko wygoda, ale także bezpieczeństwo. Podczas wyjazdu można na przykład skorzystać z opcji symulacji obecności domowników. W razie próby włamania system automatycznie powiadomi policję oraz uruchami alarm. Podobnie zadziała w przypadku pojawienia się ognia.
Przegląd dostępnych systemów
Do wyboru mamy szeroką ofertę technologii, które pozwalają na stworzenie inteligentnego systemu obsługi domu. Warto przyjrzeć się przynajmniej tym najbardziej popularnym, podbijającym rynek europejski i światowy. Jednym z nich jest EIB (European Instalation Bus), który jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem w Europie Zachodniej. Kolejnym europejskim faworytem jest LCN (Local Control Network), który stał się prawdziwym ulubieńcem Niemców. X10 to z kolei system, który doskonale przyjął się w Japonii i USA. Jedną z jego zalet jest to, że nie wymaga okablowania i kucia ścian, dlatego z powodzeniem może zostać zainstalowany nawet w budynkach, w których nie zaplanowano inteligentnych rozwiązań. Jego działanie bazuje na istniejącej w budynku sieci elektronicznej. Do bezprzewodowych technologii należy również X-COMFORT.
Haker złodziejem
Choć domy inteligentne są rozwiązaniem niezwykle intrygującym i funkcjonalnym, nie są całkowicie pozbawione wad. Pierwszą z nich są wysokie koszty. Inteligentne systemy pozwalają co prawda na znaczną, długofalową oszczędność, ale same w sobie stanowią jednak sporą inwestycję. Choć cieszą się coraz większą popularnością i być może niedługo staną się standardem, obecnie ciągle jeszcze uchodzą za luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić.
Kolejną problematyczną kwestią jest bezpieczeństwo systemu. Sterowanie domem za pomocą tabletu lub pilota jest wygodne, ale jednocześnie zagrożone cyberprzestępczością. Tego rodzaju urządzenia, choć są wyposażone w systemy bezpieczeństwa, mogą stać się ofiarą hakerów. Złodziej może uzyskać informacje o tym, w jakich godzinach przebywamy poza domem, w jakie systemy alarmowe jest wyposażony budynek oraz w jaki sposób można je wyłączyć. Istnieje też inne ryzyko: hakerzy mogą sprzedać zewnętrznym firmom i producentom informacje o naszych nawykach i preferencjach konsumenckich.
Istnieje też kilka niedogodności technicznych. Systemy bezprzewodowe muszą być zasilane bateriami, co wiąże się z koniecznością ich stałego ładowania i wymieniania. Ponadto ze względu na spore obciążenie sieci i obecność wielu sygnałów niektóre reakcje mogą zachodzić z pewnym opóźnieniem. Nie wpływa to co prawda na sprawność systemu, jednak w przypadku większego nasilenia może stać się uciążliwe.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.