Dom pasywny: najlepsze projekty

Budowa domu pasywnego to wyzwanie, do którego trzeba się dobrze przygotować. Kluczowym czynnikiem w tym wypadku jest odpowiedni projekt, stworzony według ściśle określonych reguł.

To niezbędne, aby dom mógł zostać określony mianem pasywnego i by rzeczywiście spełniał nasze oczekiwania, tzn. charakteryzował się minimalnym zapotrzebowaniem na energię cieplną. Uzyskanie takiego efektu wymaga zastosowania konkretnych rozwiązań projektowych i wysokiej jakości materiałów budowlanych, dopasowanych do budownictwa pasywnego.

Na jakie elementy w projekcie domu pasywnego warto zwrócić uwagę?

Wybierając projekt domu pasywnego, należy dokładnie przeanalizować wszystkie jego elementy, aby upewnić się, że układ, wielkość i przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń odpowiada naszym potrzebom, a co za tym idzie – zagwarantuje nam komfort mieszkania. Oprócz tego warto sprawdzić, czy dom jest na pewno zaprojektowany w sposób charakterystyczny dla budownictwa pasywnego. Istotną rolę odgrywają tu takie czynniki, jak:

  • dach – jak najprostszy, jedno– lub dwuspadowy;
  • bryła budynku – jak najmniej załamań i komplikacji konstrukcyjnych. Dla domu pasywnego duże znaczenie ma maksymalna prostota, ponieważ pomaga to wyeliminować mostki termiczne, które zwiększają straty ciepła;
  • okna od strony południowej – powinny być w miarę możliwości duże, aby wpuszczały jak najwięcej naturalnego światła słonecznego do wnętrza. Od tej strony może znajdować się również taras, jednak nie powinien on być zabudowany czy zadaszony, aby nie ograniczać dostępu światła;
  • uwzględnienie odpowiedniej grubości ścian i izolacji cieplnej;
  • zastosowanie odnawialnych źródeł energii, takich jak np. kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne – wprawdzie znacznie zwiększają one koszty budowy, ale za to obniżają koszty eksploatacji budynku, ponieważ pozyskują darmową energię elektryczną i cieplną.

Jak zatem może wyglądać solidnie opracowany projekt domu pasywnego? Sprawdźmy to na przykładach.

Projekt domu "Nordland"

   

 

Prosty, na pierwszy rzut oka wręcz tradycyjny murowany dom parterowy z dwuspadowym dachem i poddaszem użytkowym. Powierzchnia użytkowa domu wynosi ponad 141 m2, więc spokojnie nadaje się on np. dla 4- lub 5-osobowej rodziny. Dom nie posiada piwnicy (wybudowanie dodatkowej kondygnacji znacznie podwyższyłoby koszty budowy). 

Dom jest dostępny w wersji pasywnej i energooszczędnej. Układ budynku dzieli się na dwie części - wypoczynkową i gospodarczo-użytkową. W pierwszej z nich znajduje się przestronny i świetnie doświetlony salon z jadalnią i kuchnią. W strefie gospodarczej do dyspozycji mamy kotłownię, garderobę, dodatkową toaletę oraz gabinet, który można zaaranżować na kolejną sypialnię. Parter domu posiada wiele miejsc na szafy wnękowe, co pozwoli na lepszą organizację domu. 

Na poddasze użytkowe składają się 3 sypialnie, w tym jedna z prywatną łazienką. Nad salonem architekt zaplanował efektowną antresolę. Koszt budowy takiego domu został oszacowany na ok. 206 tys. zł w stanie surowym zamkniętym i ok. 328 tys. zł w stanie deweloperskim – są to kwoty netto.

Projekt domu "Das Haus II"

   

 

Drugi projekt, na który warto zwrócić uwagę, jest już znacznie bardziej nowoczesny i nietuzinkowy. Dlaczego? Mamy tu bowiem do czynienia z przestronnym 200-metrowym budynkiem o płaskim dachu. Jednak nie to jest największą atrakcją tego projektu, lecz ogród zimowy, umieszczony we wnętrzu bryły budynku. Dom jest parterowy, nie posiada poddasza ani piwnicy – wszystko „rozgrywa się” na jednej kondygnacji.

Drzwi wejściowe do domu znajdują się pod wiatą garażową, co stanowi znaczne udogodnienie w sytuacji, gdy np. pada deszcz lub śnieg i chcemy jak najszybciej przejść z samochodu do domu, nie moknąc. Sam garaż nie ma bezpośredniego wejścia do części mieszkalnej, choć jest połączony z domem grubą, dobrze zaizolowaną ścianą.

W holu znajduje się wejście do pokoju gościnnego, który może również być domowym biurem, oraz do garderoby. Mieszkalna część domu jest zorganizowana wokół centralnie usytuowanego atrium. Po jednej stronie – bardziej oddalonej od wejścia i garażu – zaplanowano 3 pokoje. Każdy z nich posiada osobną łazienkę i garderobę. Druga strona domu jest przeznaczona na takie pomieszczenia, jak kuchnia, jadalnia i salon, z charakterystycznym dla domów pasywnych dużym przeszkleniem na południowej ścianie. W tej części domu jest także miejsce na dodatkową łazienkę, niepołączoną z żadnym pokojem oraz niewielkie pomieszczenie gospodarcze mogące pełnić funkcję winiarni lub spiżarni. Zarówno z garażu, jak też z kuchni możemy przejść do pomieszczeń gospodarczych, oddzielonych od reszty domu.

Koszt budowy tego typu domu to ok. 398 tys. zł netto w stanie surowym zamkniętym oraz ok. 522 tys. zł w stanie deweloperskim. Z pewnością jest to zatem propozycja dla osób, które są gotowe zainwestować większą sumę dla uzyskania bardziej spektakularnego efektu i cenią sobie nie tylko komfort mieszkania, ale również estetykę i niebanalny, minimalistyczny styl.

Projekt domu "Dom dla pokoleń"

   

 

Ostatni z wybranych przez nas przykładów to również oryginalna propozycja, choć skonstruowana zgodnie z wymogami dotyczącymi domów pasywnych. Parterowy dom o powierzchni użytkowej niespełna 150 m2 z poddaszem użytkowym. Ciekawym rozwiązaniem jest tu zastąpienie klasycznego garażu wiatą garażową, pod którą zmieszczą  się 2 auta. Obok niej znajdują się 2 pomieszczenia gospodarcze, w których możemy np. przechowywać narzędzia, rowery lub inne sprzęty.

Po wejściu do domu znajdziemy się w dość dużym przedsionku, z którego możemy przejść do garderoby, łazienki, sypialni / pokoju lub do dalszej części domu. Tuż przy drzwiach wejściowych znajdują się również schody na poddasze. Na parterze znajduje się również kuchnia połączona ze spiżarnią  oraz przestronny salon z – jakżeby inaczej – dużymi oknami i wyjściem na taras.

Poddasze to, podobnie jak w przypadku pierwszego z omawianych projektów, strefa prywatna. Oprócz dużego holu, znajduje się tu także łazienka i pralnia oraz 3 sypialnie, połączone wspólnym balkonem. Jako że dach w tym projekcie ma większy kąt nachylenia, mieści się pod nim również strych, w którym, oprócz przechowywania rzeczy, można np. urządzić suszarnię.

W stanie surowym zamkniętym tego typu dom będzie kosztował szacunkowo ok. 195 tys. zł netto, zaś w stanie deweloperskim – ok. 307 tys. zł.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.