Dobudowa przydomowego ganku

W pierwszym momencie ganek może kojarzyć się z eleganckim przedłużeniem strefy wejściowej czy połączeniem domu z ogrodem. Ale w praktyce pełni także inne funkcje. Wiele projektów zawiera ganek, ale oczywiście nie w każdym domu jest on przewidziany. Czy można dobudować ganek do istniejącego budynku? Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Obecnie budowa przydomowego ganku nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Wystarczy zgłoszenie robót budowlanych (bez projektu), pod warunkiem jednak, że powierzchnia wolno stojącego parterowego budynku gospodarczego, w tym ganku, garażu, altany i oranżerii, nie przekracza 35 m² i nie powstanie więcej tego typu budowli niż dwie na każde 500 m² działki. Gdyby miało ich zostać zbudowanych więcej, trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę. Poza dopuszczalną powierzchnią w przepisach nie zostały określone inne wymiary dotyczące ganków realizowanych na podstawie zgłoszenia. Nie ma więc na przykład ograniczeń odnośnie ich wysokości. Nowelizacja ustawy Prawo budowlane, która weszła w życie pod koniec czerwca 2015 roku, ponadto obniżyła opłaty legalizacyjne. Za legalizację samowoli budowlanej przydomowego ganku obecnie zapłacimy 5 tys. zł (dawniej - 50 tys. zł).

Budowa przydomowego ganku o powierzchni do 35 m² jest możliwa na podstawie zgłoszenia. 

Otwarte lub zabudowane

Ganek kojarzy się z tradycyjnym budownictwem. Kolumnowy portyk był nieodłącznym elementem dworków, do których dzisiaj też się chętnie nawiązuje. Ale obecnie ganki towarzyszą nie tylko budynkom zaprojektowanym w tradycyjnym stylu. Bywają zadaszone lub całkowicie zabudowane, wykonane w rozmaitym stylu i z różnych materiałów. Poza funkcją użytkową stanowią ważny element dekoracyjny budynku.

Ganek przed domem - dogodne miejsce na dodatkowy taras
Ganek przed domem - dogodne miejsce na dodatkowy taras

Bezpieczniej z projektem

Najbezpieczniej jest zaplanować budowę ganku, którego projekt wykona architekt (po zapoznaniu się z konstrukcją istniejącego budynku). Ważne także, aby ganek pasował stylistycznie do dotychczasowej budowli. Dobrze zaprojektowany ganek podkreśli tradycyjny lub nowoczesny charakter domu, doda mu uroku. Aby dobrze pasował do całej bryły, warto zwrócić uwagę na takie szczegóły, jak m.in. wybór materiału na pokrycie jego zadaszenia – najlepiej, aby to był ten sam materiał, co na głównych połaciach dachu. Fundamenty pod ganek wykonuje się dla słupów zewnętrznych i ścianek. Jeżeli pod budynkiem znajduje się piwnica, trzeba sprawdzić, czy nacisk ze strony zadaszenia nie będzie wpływać na ściany piwnicy. Pomiędzy ściankami i fundamentami ganku a budynku powinno się natomiast pozostawić wypełnioną elastycznym materiałem szczelinę dylatacyjną. Jest to istotne zwłaszcza wówczas, gdy dom ma już kilka lat i zakończył się proces jego osiadania.

Opłata legalizacyjna samowoli budowlanej przydomowego ganku wynosi 5 tys. zł.

Ganek bez definicji

Wśród specjalistów z branży obawy budzi brak wymogu dołączania projektu ganku do zgłoszenia robót budowlanych. Chodzi nie tylko o jakość obiektów stawianych bez udziału architekta czy konstruktora, ich walory estetyczne, dopasowanie formy do stylu istniejącego budynku, ale także o sposób ich sytuowania, który może wprowadzać chaos w przestrzeni prywatnej i publicznej. Podnoszona też bywa kwestia braku ustalonej w przepisach prawa budowlanego definicji ganku. W języku potocznym gankiem określa się zewnętrzną część budynku, która znajduje się przed wejściem i nie stanowi właściwego wejścia do budynku.

Komentarze

 • Gość 2019-09-09T10:00:37Z

  Witam chciałbym dobudować przybudówkę do budynku gospodarczego czy wymaga pozwolenia?

  • Estera 2018-07-17T14:18:47Z

   Witam, mam zamiar dobudować do domu ganek o wymiarach 4.5x2m. Chodzi mi o koszty dobudowy. Czy ich wysokość zależy od stawek danego wykonawcy czy też jest to podyktowane z góry? Będąc w Urzędzie Gminy powiedziano mi ze koszty wyniosą minimum 5 tys. zł

   • Gość 2018-05-21T10:29:57Z

    Witam mieszkam w domu dwurodzinnym od 4 lat ,wczesniej mieszkali tam rodzice od lat 90 jest to współwłasnosc sasiad na dole ja u góry, wlatach 90 został dobudowany ganek ok.8mb.jest tam piec co oczywiscie sasiad sie zgodził ,sąsiad który używał komin a jest ich dwa doprowadził do ruiny ten komin i cztery lata temu miał zakaz palenia przez straż było zgłoszenie miał włożyc rure do komina i nyby było by ok ale okazało sie ze zaczeło okropnie smierdziec u gory czyli u mnie w mieszkaniu sasiad nic z tego sobie nie robi wiec wezwałem kominiarza który sprawdził układ kominowy kamerom do srodka i okazało sie ze rury som porozłanczane w srodku i dym sobie leci jak chce a ze komin jest popekany wiec smierdzi wszedzie ,tom opinie poleconym wysłałem do sasiada zeby miec dowod ze odebrał wiadomosc i dalej sobie pali pomimo zagrozenia a ja czekam tylko jak pojawi sie dym lub smrod .sosiad twierdzi ze mam nielegalnie postawiony ganek czy ma racje gdzie wyjasnic niejasnosci

    • KRZYSIEK 2018-05-13T18:54:49Z

     CHCIALBYM ZBUDOWAC GANEK PROSTY DWIE SCIANKI OKNO DRZWI DASZEK MAM PYTANKO JAKA ODLEGLOSC OD SKRZYNKI GAZOWEJ MAM ZACHOWAC ,,JA MAM OK 1,5 METRA DO TEGO GANKU JEZELI GO ZBUDUJE

     • Monika 2018-04-04T20:19:34Z

      Zabudowali ganek, miało być napisane.

      • Monika 2018-04-04T20:18:37Z

       Mam na oku domek, jest to dom jednorodzinny z dwoma osobnymi mieszkaniami, działka podzielona na pół po ponad 350 m2. Do połowy domu właściciele mieli kiedyś (udokumentowane na zdjęciach) drewniany ganek. W pewnym momencie zbudowali ganek, z niego zrobili wejście do mieszkania. Ganek ma ok. 15-20m2. Jest użytkowany w wiekszosci jako korytarz z szafkami regalami,ale jest też drugie wejście od tyłu i druga część to składzik na narzędzia. Właściciele nie zgłosili tej zmiany. Jeśli chciałabym to kupić. Z jakimi kosztami muszę się liczyć? Czy muszęuiscic opłatę legalizacyjna i ile, czy wystarczy że potraktuje to jako remont czegoś co kiedyś,przed 95 rokiem, już stało ale w innej formie.

       • Ewa 2018-04-03T14:35:48Z

        Czy można podnieść ganek o 3m bez planu

        • Adi 2018-03-28T12:49:31Z

         Witam, mam ganek 7x2 chciałbym go powiększyć , czy muszę na to mieć projekt czy wystarczy tylko zgłoszenie? Jeśli byłby potrzebny projekt czy można ganek rozebrać a potem postawić bez projektu.

         • Radek 2018-03-07T17:11:44Z

          czy urzędnik ma prawo odrzucić zgłoszenie budowy ganku ze względu, że jest zaplanowany wraz z drugim wejściem od tyłu domu a nie od strony ulicy?

          • Monika 2018-02-22T18:22:24Z

           Witam, chce dobudować ganek 32m2 do domu 72m2 stojącego na działce 0,75ha. Dodatkowo na działce znajdują się jeszcze 2 budynki gospodarcze: jeden 24m2, drugi 50m2. Czy w takiej sytuacji mogę skorzystać z możliwości zgłoszenia na ganek czy konieczne jest pozwolenie na budowę?

           • Michał 2018-01-12T13:34:19Z

            Witam, chce dobudować do domu ganek 7x4 i w nim zrobić jeden pokój czy będę zlecić wykonanie projektu projektantowi ??

            • Marcin 2017-11-20T10:55:43Z

             A co gdy w takim ganku chciał bym miec łazienkę i piec do ogrzewania domu bo w domu nie ma miejsca?

             • Tooba.pl 2017-11-21T12:12:08Z

              Musi Pan wtedy zlecić wykonanie projektu na takie funkcjonalności - wtedy to już nie jest dobudowa ganku, ale rozbudowa domu. Pozdrawiamy!

             • Agnieszka 2017-10-31T15:48:59Z

              Witam, postanowiłam dobudować ganek. Zgłosiłam ten fakt w starostwie wraz z odrecznym szkicem i zgodą sąsiadów(wspólna działka). Mineło 30 dni tak zwanej cichej zgody i przystąpiłam do budowy. Prace skoczyły sie, ganek stoi i co teraz....? Czy mam zgłosić zakończenie budowy do starostwa oraz do urzędu gminy w celu naliczenia przez nich dodatkowego podatku od użytkowanej powierzchni?

              • Tooba.pl 2017-11-07T09:07:14Z

               Witamy! Teraz musi Pani zawiadomić nadzór budowlany zakończeniu budowy.

               • Gość 2017-11-10T19:59:50Z

                Witam, nadzór budowlany nie koniecznie. Odwiedzilam staroswo w ktorym dokonywalam zgloszenia dobudowy ganku i dowiedzialam sie, ze nie sa wymagane zadne dokumenty o zakonczeniu budowy ani nadzor budowlany. Ganek to jedynie zabudowane wejście do domu i nie wymaga dodatkowych dokumentow. Jedynym wymaganiem jest zlozenie do gminy zmiany w powierzchni użytkowej nieruchomosci. Moj ganek ma 15 m2 i podatek wzrosl o 1 zl:). Pozdrawiam

                • Gość 2018-01-19T15:13:09Z

                 jaki koszt wybudowania takiego ganku?

                 • Tooba.pl 2018-01-22T09:50:43Z

                  Nie możemy określić dokładnych kosztów - to zależy od projektu. Najlepiej więc zacząć od wyboru projektanta, który określi zakres prac, przewidywane koszty i wykaz potrzebnych dokumentów. Wyliczenie przybliżonego kosztu dobudowy jest niezmiernie trudne. Na końcową kwotę wpływa wiele istotnych czynników. Rzeczywisty koszt uzyska się dopiero po wykonaniu kosztorysu na podstawie dokumentacji projektowej. Możemy podać orientacyjnie koszt, zakładając, że jest to element obiektu o standardzie domu, a koszt wybudowania domu waha się w granicach od ok 1570zł netto/m2 p.z. do ok 4600zł netto/m2 p.z. (p.z. - powierzchnia zabudowy)

              • Adela 2017-06-27T19:28:31Z

               A więc złodziejom chodzi o walory estetyczne! Jak to dobrze!

               • rakus3@tlen.pl 2017-05-22T12:23:29Z

                Czy po zgłoszeniu do starostwa, urząd ten sprawdza, dokonuje jakiś kontroli?

                • ijan 2017-05-31T19:08:07Z

                 podchodzę do tego temat juz drugi raz i cały czas jestem bity w plecy otóż chce na istniejącym tarasie rozbudować altankę mającą 6m2 o wielkość 8m2 ( ogród zimowy) razem by było około 14 m2 tej altany , w/g prawa budowlanego wystarczy zgłoszenie po złożeniu wszystkich dokumentów dostałem odpowiedź odmowną że mam starać się o pozwolenie na budowę jak UM może obchodzić ustawę Prawa budowlanego to co w końcu jest ważniejsze ustawy czy też widzimisię urzędnika od razu dzisiejsza awantura o interpretowanie wydanego orzeczenia SN w sprawie ułaskawienia M. K. każdy interpretuje przepisy po swojemu " DOKĄD ZMIERZASZ POLSKO KOCHANA"

                 • Adam 2017-06-09T13:10:59Z

                  W zgłosziu masz altana czy ganek, w ustawie jest ganek. Mi na pytnie o altane odpowiedzieli pozwolenie na budowę, a ganek na zgłosznie:)

                  • piter 2017-09-24T14:38:23Z

                   nie ma pozwolenia na budowe dla czegos co nazywasz altana , zgloszenie nie pisz glupot

                 • Tooba.pl 2017-05-22T13:34:12Z

                  Zgłoszenia robót budowlanych dokonuje się przed ich rozpoczęciem. Urząd przede wszystkim sprawdza dokumenty dołączone do zgłoszenia i może wezwać do ich uzupełnienia.

                 • Michal 2017-03-30T15:43:26Z

                  Witam zainteresowanych , Czy ktoś już z zainteresowanych zgłosił budowę ganka ? Jestem na etapie tego zrobienia proszę o kontakt osoby które tak zrobiły . 510 240 230 czy reczywiscie procedura zgłoszenia jest taka prosta ? Pozdrawiam

                  • Zzzzz 2017-06-23T11:34:46Z

                   Wystarczy zgłoszenie do starostwa z załączonym szkicem.Ja miałem troszkę komplikacji bo mam teren objęty konserwatorem zabytków.Skorzystalem więc z pomocy architekta,papiery już mam zgłoszenie z potwierdzeniem też i działam.czas to 2 miesiące czekania, ale zaznaczam mam teren zabytkowy.

                  • Jola 2017-03-18T09:52:26Z

                   Czy na poszrzenie istniejacego juz tarasu potrzebne jest pozwolenie czy wystarczy zgłoszenie? Taras po poszrrzeniu nie przekraczałby 30 m² .

                   • Krystian 2017-03-18T02:49:41Z

                    Witam. Chcialbym wybudowac ganek o powierzchni 30m2 na zgloszenie bez projektu. Jak wyglada późniejsza sytuacja gdy chciałbym zmienić sposób jego użytkowania i zrobić w nim kotłownie. Zachowując pełnioną funkcje ganku gdzie bylby nim korytarz ? Potrzebny będzie do tego projekt czy wystarczy tylko zgloszenie ?

                    • Tooba.pl 2017-03-20T09:27:35Z

                     Proszę pamiętać, że kotłownia powinna spełniać określone w przepisach warunki techniczne, zależne od tego, jakiego rodzaju kocioł zostanie w niej zamontowany. Aby zmienić funkcję pomieszczeń, wcześniej należy dokonać zgłoszenia w starostwie. O wymagane przy tej okazji dokumenty najlepiej zapytać bezpośrednio w starostwie.

                    • Grzegorz 2017-02-17T17:39:41Z

                     Witam. Na działce posiadam dom, o powierzchni około 70m2. Chciałem dobudować pomieszczenie zamknięte, tzn. z dachem i ścianami. Czy mogę uznać to za ,,ganek" skoro będzie miał ściany? W artykule z ostatniego zdania wynika, że nie może być bezpośrednim wejściem do domu, w takim przypadku czy mogę dobudować go do domu, z osobnym wejściem do niego, bez żadnych wewnętrznych drzwi prowadzących w głąb domu? I w takim wypadku, wystarczy mieć projekt i zgłosić, czy muszę mieć pozwolenie?

                     • Tooba.pl 2017-02-20T07:26:29Z

                      Z ostatniego zdania artykułu nie wynika, że ganek nie może być bezpośrednim wejściem do domu. Przytaczane jest jedynie potoczne znaczenie tego słowa i wskazywane problemy, jakie może rodzić brak zdefiniowania ganku w przepisach. To, czy będzie Pan mógł zbudować ganek na podstawie zgłoszenia, jest uzależnione m.in. od jego powierzchni oraz liczby podobnych obiektów na działce. Po więcej informacji najlepiej zwrócić się bezpośrednio do urzędu starostwa.

                     • Rafal 2017-02-03T17:44:46Z

                      Witam.chcialbym dobudowac ganek do domu(2,5*5m) jakie formalnosci musze zalatwic? Gdzie z tym jechac I jakie oplaty?

                      • Tooba.pl 2017-02-06T07:22:48Z

                       W celu zgłoszenia robót budowlanych należy udać się do starostwa (lub do urzędu miasta, jeżeli działka leży na terenie miasta).

                      • bbq 2017-01-16T11:15:13Z

                       Czy do domu o konstrukcji szkieletowej mogę bez projektu i zezwolenia dobudować mały (ok 6mkw) budynek gospodarczy? Byłby on doklejony do ściany budynku a z drugiej strony oddzielony od ogrodzenia pasem zieleni ok 1m. Nie wiem czy znaczenie słowa "wolnostojący" ma w tym momencie zastosowanie. Czy na tej samej zasadzie mogę z drugiej strony dobudować drewniany taras?

                       • Gość 2017-02-04T14:36:43Z

                        Idź do geodezji to doradzi co i jak. Najlepiej ganek 35 m wysokość bez ograniczeń na zgłoszenie bez planu kumasz

                        • Tooba.pl 2017-01-16T12:36:00Z

                         W tym przypadku problemem może okazać się zbyt bliska odległość - budynku i tarasu - od granicy działki. W zabudowie jednorodzinnej małe budynki gospodarcze i garaże (o długości do 6,5 m) można lokalizować bezpośrednio przy granicy działki lub w odległości minimum 1,5 m od niej. Więcej na temat odległości, które trzeba zachować na działce, przeczyta Pan tutaj: http://jakbudowac.pl/Granice-dzialki-czyli-w-jakich-odleglosciach-mozna-budowac.

                        • Paweł 2016-12-13T11:30:48Z

                         Witam kupiłem dom przy którym jest postawiony ganek chciałbym go rozbudować (poszerzyć i wydłużyć) czy jest potrzebne pozwolenie na budowę i projekt ganku

                        • Mariusz 2016-12-03T22:58:17Z

                         11 Lat temu kupiłem dom, który posiada zadaszony taras o powierzchni ok.15m2. Jest on na fundamencie. Chciałbym go zabudować i zrobic ganek. Czy potrzebuję pozwolenia, czy wystarczy zgłoszenie?

                         • Tooba.pl 2016-12-05T07:30:30Z

                          Zgłoszenie w tym przypadku powinno okazać się wystarczające, ale prosimy zapoznać się z pozostałymi warunkami, które muszą zostać spełnione, aby można było budować na podstawie zgłoszenia.

                         • Marek 2016-11-27T17:17:16Z

                          Chcę dobudować jedno pomieszczenie do domu drewnianego o pow. 40m^2, pomieszczenie te miałoby ok. 15m^2. Czy są jakieś możliwości na budowe bez planów, jedynie na zgłoszenie? Czy mogę to zgłosić jako budowę ganku?

                         • Jan 2016-10-25T18:36:32Z

                          wybudowalem budynek gospodarczy w 2012, wtedy moglem wybudowac budynek 25 metrow,obecnie bylem w starostwie i dowiedzialem sie ,ze moglbym obecnie wybudowac budynek do 35 metrow ,bo moja dzialka jest dzialka rolna przeznaczona pod zabudowe mieszkanniowa w miejscowym planie zagospodarowania chcialem dobudowac 10 metrow do obecnego budynku gospodarczego,taki ganek ale pani w starostwie mi powiedzila ze moge dobudowac drugi budynek do 35metrow oddalony od pierwszego o 1,5 metrow,ale ja chcialem na razie do 35 metrow a kiedys w przyszlosci na pozostalej dzialce budynek mieszkalny,czy moge do tego budynku 25 dobudowac 10metrow jak to zrobic legalnie

                          • Elżbieta 2016-10-16T18:38:12Z

                           Chce postawić domek o powierzchni 35 m + poddasze mam zgłoszenie złożone w starostwie ,mam pytanie czy mogę przekroczyć pare centymetrów więcej powierzchnie domku czy jest jakis próg dopuszczalny

                           • zbyszek 2016-12-30T20:39:17Z

                            tak 20cm o grubość styropianu/wełny budujesz dokładnie 35m2 z cegły bez ocieplenia, a potem zgłaszasz docieplenie :) na całej powierzchni zyskujesz 0,7m2

                            • Tooba.pl 2016-10-17T06:20:07Z

                             W przepisach nie ma mowy o żadnych "progach dopuszczalnych".

                            • gdet 2016-10-08T17:46:29Z

                             Mam tu poważne wątpliwości w sensowność tych porad. Z co drugim problemem jest odesłanie do starostwa. A chodzi o to że niedouczeni urzędnicy nie chcą udzielić jasnej odpowiedzi i najczęściej jak sprawa jest sporna to kazą robić projekt i uzyskiwać pozwolenie bo tak bezpieczniej dla nich, a nie interesuje ich że inwwestor mógłby oszczędzić i zrobić coś na zgłoszenie. Do kitu te porady.

                             • YARKOS 2016-09-28T17:39:19Z

                              Dzisiaj żona dzwoniła do starostwa w sprawie dobudowy ganku i dostała odpowiedź że każda dobudówka połączona ścianą z domem wynaga projektu i pozwolenia. Dziwi mnie taka informacja bo czym ma byc dobudówka która nie jest połączona ze ścianą domu. A z tego co wiem to ganek jest dobudowką a wolno stojących ganków nie widziałem. Teraz pytanie czy pani w starostwie nie wprowadza nas w błąd źle interpretujac przspisy?

                              • Ryszard Serwin 2016-09-25T10:12:32Z

                               Nam dali opłate legalizacji 50 tys nie zapłaciłem to rozbiórka 8 mkwadratowe 2015 teraz odwołałem się miałem pozwolenie i mi nadzór wygasił miałem kwit z dziennika budowy .Nadzór oddał do ponownego ustalenia .Ryszard byłem w telewizji ekspres reporterów 20 wrzesień 2016 mamy inne prawo co zemna dalej bedzie trwa to już 4 lata walki z nadzorem proszę o pomoc

                               • marzena 2016-09-22T06:58:04Z

                                Witam mam pytanie mam dom parter z poddaszem łacznie jakies 150m2 chcialam zapytac czy ja moge wybudowac ganek na miejcu fundamentow pod schody zewnetrzne? tzn mam wylany fundament na takie male wejcie po schodach do domu ale zamiast tego chcialam wybudowac na nim ganek a nad nim zrobic jaskolke zadaszenie czy tak mozna bez zmiany palnow? zmienialam juz raz plany i nie ukrywam kosztowalo mnie to 1500 zl;/ to spory koszt

                                • Basia 2016-08-28T15:20:25Z

                                 Mieszkam we wspolnocie mieszkaniowej i sąsiad zaczął stawiać ganek. Stwierdził, że na wszystko ma pozwolenia i że może. Czy jeśli nie ma mojej zgody i jeszcze jednego sąsiada (dom trzyrodzinny) może postawić sobie taki ganek?

                                 • Ola 2020-07-13T20:23:08Z

                                  dołączam się do pytania

                                  • Tooba.pl 2016-08-29T07:10:12Z

                                   Wymóg uzyskania zgody wspólnoty mieszkaniowej jest uzależniony od tego, czy planowane przez sąsiada prace będą ingerować w część przeznaczoną dla wszystkich mieszkańców.

                                  • Paweł 2016-08-04T08:05:39Z

                                   Witam, chciałem do domu dobudować 2 ganki. Jeden od głównego wejścia ok.7,5m.kw, drugi od bocznego wejścia do domu o pow. 16m.kw. Czy jest to możliwe. Można dobudować dwa ganki do jednego domu. Ganki według projektu będą na fundamentach. Z tego co przypuszczam to będą problemy, bo Pani w Starostwie powiedziała mi że jak ganek to tylko od wejścia głównego,a nie bocznego (tak jej powiedzieli na szkoleniu) a jak powiedziałem o dwóch gankach to się zaczęła śmiać... Proszę powiedzcie czy można dobudować na zgłoszeniu dwa ganki? Czy ktoś z Was miał może podobną sytuację lub wie jak to wygląda w przepisach? Dzięki za odpowiedź.

                                   • Paweł 2016-08-04T08:09:29Z

                                    Dodam, ze na działce nie ma żadnych garaży, czy oranżerii. Jest dom, stodoła, budynek gospodarczy. Działka ma ok 50ar. Jest też altanka drewniana (taka do grillowania).

                                   • Paweł 2016-07-24T20:04:28Z

                                    WItam, chciałbym dobudować ganek zamkniety z ogrzewaniem oraz dzwiami wejscowymi do remontowanego domu. Wymiary ganku 3x4 metry. Czy potrzebuję podzwolenia czy wystarczy zgłoszenie? Pozdrawiam

                                    • Tooba.pl 2016-07-26T06:38:21Z

                                     Oprócz powierzchni ganku istotna jest także liczba podobnych budynków na działce (m.in. garaży, altan, oranżerii). Poza tym, jak wynika z doświadczeń naszych czytelników, przepisy bywają różnie interpretowane w poszczególnych urzędach. Najlepiej więc, aby udał się Pan do swojego starostwa i tam dowiedział, czy w opisywanym przypadku konieczne będzie pozwolenie, czy też wystarczy zgłoszenie budowy.

                                    • Ania 2016-07-19T17:36:51Z

                                     Witam, chciałabym zapytać, o możliwość wykonania zadaszenia tarasu w postaci altany wolnostojącej - pragnę zaznaczyć, że jest to na piętrze budynku - tj domu trzy-poziomowego. Planowana altanka (zadaszenie) będzie miała własną konstrukcję (czyli nie będzie mocowane do ściany lub innego elementu istniejącego budynku) - będzie wolnostojące. proszę o poradę.

                                     • Tooba.pl 2016-07-20T06:35:26Z

                                      Konstrukcja, którą zamierza Pani postawić na tarasie piętrowego budynku, raczej nie zostanie potraktowana jako altana ogrodowa. Aby jednak rozwiać wszelkie wątpliwości i upewnić się, jakie formalności obowiązują w tym przypadku, polecamy udać się do odpowiedniego dla Pani lokalizacji starostwa powiatowego i tam zasięgnąć informacji.

                                     • Wioleta 2016-07-14T15:58:01Z

                                      witam chciałabym wyburzyć część domu (wcześniej to była weranda, oranżeria, następnie zrobiono z tego pokój) ok. 9 m/2 nie ma wspólnego dachu. jakie potrzebuje pozwolenia i czy je potrzebuje

                                     • wnikacz 2016-07-12T16:50:22Z

                                      Witam, interpretując nowe przepisy, iż wiata garażowa, która nie wymaga żadnych formalności, jeśli jej powierzchnia zabudowy nie przekroczy 50m2. proszę o potwierdzenie iż nie ma potrzeby zgłoszenia: 1). zadaszenie tarasu w budynku (dom dwupiętrowy) na pierwszym piętrze (pow ok 10m2). 2). zadaszenia miejsca postojowego od strony ulicy osiedlowej (pow ok 25m2) Powierzchnia działki, na której znajduje się budynek (dom) to ok 5 arów.

                                      • Natalia 2016-06-14T12:50:30Z

                                       Mieszkam na wsi w budynku wielorodzinnym nlezacym do wspolnoty mieszkaniowej.mieszkanie mam male,bo tylko 20m kw,ale mam mozliwosc dobudowania malego pokoiku,ok 5m kw.jakie warunki musze spelnic,aby wszystko przebieglo legalnie?

                                       • Tooba.pl 2016-06-14T13:34:49Z

                                        W pierwszej kolejności powinna Pani porozumieć się z pozostałymi członkami wspólnoty i uzyskać od nich zgodę na powiększenie swojego mieszkania.

                                       • ciekawa 2016-06-02T10:00:17Z

                                        Witam Czyli mam rozumieć że jeśli chcę dobudować ganek do istniejącego już budynku nie potrzebuje pozwolenia tylko mogę zrobić to na zgłoszenie?

                                        • Tooba.pl 2016-06-02T11:18:18Z

                                         Dobudowa ganku do istniejącego budynku powinna być możliwa na podstawie zgłoszenia. Muszą jednak zostać spełnione pewne warunki: powierzchnia wolno stojącego parterowego budynku gospodarczego, w tym ganku, nie może przekroczyć 35 m² i nie może powstać więcej tego typu budowli niż dwie na każde 500 m² działki. W przeciwnym razie trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę.

                                        • Aleksandra 2016-05-27T21:18:37Z

                                         Dzień dobry, Posiadam działkę o powierzchni 923mkw. Chciałabym postawić na niej domek rekreacji indywidualnej na zgłoszenie do 35mkw. Czy do takiego domku mogę dobudować ganek, również na zgłoszenie, czy jest już to przekroczenie ilości takich budowli na tej działce. Z góry dziękuję za odpowiedź.

                                         • Tooba.pl 2016-05-30T06:44:16Z

                                          Na podstawie zgłoszenia dopuszcza się budowę dwóch wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii, o powierzchni zabudowy do 35 m2, o ile ich liczba nie przekroczy dwóch na każde 500 m2 działki. Mieści się Pani w tej liczbie, budowa obydwóch budynków na podstawie zgłoszenia powinna więc być możliwa.

                                          • Aleksandra 2016-05-30T13:08:27Z

                                           Witam, co do tych budynków gospodarczych, garaży itp. to mają Państwo rację, ale mi chodziło o budynek rekreacji indywidualnej do okresowego wypoczynku, co w prawie budowlanym występuje w art.29.1.2a), i może być ich nie więcej niż jeden na 500mkw. Czy w takim wypadku, jeśli ten budynek jest w osobnym podpunkcie wymieniony niż ganek, to mogę postawić i ten budynek i ganek? Czy w ogóle na działce budowlanej mogę postawić budynek rekreacji indywidualnej na zgłoszenie?

                                           • Tooba.pl 2016-05-31T06:53:01Z

                                            Budynek rekreacji indywidualnej i ganek powinny być liczone osobno, czyli na Pani działce powinna być możliwość budowy obydwóch obiektów na podstawie zgłoszenia. O szczegóły warto dopytać w starostwie powiatowym, w którym będzie Pani dokonywać zgłoszenia robót budowlanych. O tym, czy na swojej działce może Pani postawić budynek rekreacji indywidualnej dowie się Pani z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub – jeśli ten nie został uchwalony – z warunków zabudowy. Sprawa jest jasna, gdy zapis wyraźnie precyzuje, że na działce może stać zabudowa letniskowa (mieszkaniowo-rekreacyjna). Natomiast jeśli plan przewiduje zabudowę jednorodzinną, domek letniskowy będzie musiał spełniać kryteria domu całorocznego (m.in. pod względem izolacji cieplnej).

                                         • BOŻENA 2016-05-10T11:25:33Z

                                          czy mogę postawicganek z podpiwniczeniem.czy potrzebny jest projekt CZY ORANŻERIA moze byćsąsiadująco z gankiem i domem mieszkalnym

                                          • Tooba.pl 2016-05-10T14:21:10Z

                                           W przypadku ganku czy oranżerii o powierzchni zabudowy do 35 m2 wystarczy zgłoszenie (bez projektu), o ile podobnych obiektów powstanie nie więcej niż 2 na każde 500 m2 działki. Jednak ponieważ poszczególne przepisy różnie mogą być interpretowane, a dodatkowe zapisy na ten temat mogą znajdować się także w planie miejscowym, najlepiej skonsultować swoje plany inwestycyjne w starostwie.

                                          • Iwona 2016-04-29T13:00:45Z

                                           Witam, mam w planach z partnerem zrobić ganek, zadaszony wraz z scianami które maja byc wykonane z drewna i płyt osb, do tego w środek dojdzie wełna itd, dom nasz jest bardzo stary i chcielibyśmy go powiększyć właśnie o ganek, który miałby słóżyć jako jeszcze jedno pomieszczenie, czy potrzebujemy pozwolenia?

                                           • Tooba.pl 2016-05-04T08:12:33Z

                                            Nie muszą Państwo starać się o pozwolenie na budowę, wystarczy zgłoszenie, pod warunkiem jednak, że powierzchnia zabudowy ganku nie przekroczy 35 m², a łączna liczba tego typu budowli (w tym parterowych budynków gospodarczych, altan i oranżerii) nie przekroczy dwóch na każde 500 m² działki.

                                            • Agee 2016-05-06T11:36:35Z

                                             W naszym starostwie wymagane jest pozwolenie na budowę. Dlaczego? Ano dlatego, że zgodnie z ustawą i art. 29 na zgłoszenie można wybudować jedynie przydomowy ganek wolnostojący - cokolwiek to jest. Każde dobudowanie ganku do domu powoduje, że przestaje być on wolnostojący i zaczyna tworzyć z budynkiem wspólną bryłę. Kwestia interpretacji przepisu zależy co prawda od starostwa, ale moja sprawa akurat skończy się prawdopodobnie w WSA.

                                             • Dusia 2016-06-15T15:37:27Z

                                              "Przydomowy ganek wolnostojący" faktycznie dziwnie to brzmi. Zgodnie z ustawą - ganek może zostać dobudowany do domu. Musi pełnić funkcję ganku - oznacza to, że nie można w starostwie stwierdzić, że ganek będzie służył jako dodatkowy pokój (jeśli właśnie tak zostało powiedziane to będzie potrzebny projekt i pozwolenie na budowę). Natomiast w przypadku budowy pomieszczenia gospodarczego to faktycznie bez pozwolenia na budowę można go wybudować, ale musi być wolnostojący i mieć określone wymiary. Zgodnie z tym co zostało napisane - ganek ma być jeszcze jednym pomieszczeniem - urzędnik miał prawo zinterpretować przepis w taki sposób, że na budowę potrzebne będzie pozwolenie. Wystarczy wyjaśnić sprawę z urzędnikiem oraz powiedzieć, że chcecie dobudować ganek - będziecie przez niego wchodzić do domu. W takim przypadku nie trzeba pozwolenia na budowę.

                                           • zakłopotana 2016-04-19T13:57:48Z

                                            Witam ,mam problem z sąsiadami mój dom stoi blisko miedzy i woda ktora leci z rynny zalewa ich strone ,czy moze ona mi kazac przeniesc albo zdjąc rynne

                                            • Tooba.pl 2016-04-20T06:23:53Z

                                             Mogą, a nawet powinni. Zgodnie z przepisami jest Pani zobowiązana do takiego zabezpieczenia swojej nieruchomości, aby wody opadowe były odprowadzane na Pani teren, a nie na działkę sąsiadów.

                                            • Edyta 2016-04-14T11:58:11Z

                                             Mamy przy domu taras. Będziemy go remontować (zmiana płytek na kostkę). Przy okazji remontu myślimy o zmianie kształtu tarasu z półkola na prostokątny. Czy taka zmiana wymaga projektu i/lub zgłoszenia? Jeśli tak czy jest to uzależnione od zwiększenia lub zmniejszenia metrażu?

                                             • Tooba.pl 2016-04-15T10:35:23Z

                                              Zmiana kształtu tarasu nie wymaga zgłoszenia w urzędzie. Jak bardzo zamierza Pani zwiększyć/zmniejszyć jego powierzchnię?

                                             • Gość 2016-03-28T21:43:31Z

                                              Ja juz zgupialem dolacze sie do dyskusji posiadam ganek 4mkw ale poprzedni właściciel zrobił dach betonowy i ganek strasznie popękal i odchylil się od domu jakieś 5cm i hce go róż użyć i postawić nowy ale ciut większy i co mam zrobić załatwić projekt u architekta i wszystkie formalności pytałem to koszt jakieś 1500zl czy zgłosić to w gminie jako remont nie wiem prosze o jakąś mądra poradę

                                              • Tooba.pl 2016-03-29T06:55:30Z

                                               Jeśli chce Pan postawić nowy ganek, to nie można tego zakwalifikować jako remont. Jeśli budowa nowego ganku spełni warunki określone przez prawo (i opisane w artykule), prace budowlane wystarczy zgłosić (do zgłoszenia nie trzeba dołączać projektu). Projekt natomiast z pewnością przyda się podczas budowy, aby w przyszłości nie wystąpiły problemy, jak te opisane przez Pana (pękanie sufitu itp.).

                                              • Darek 2016-03-15T10:46:01Z

                                               Tez chce do budować ganek/wiatrołap przed domem. Proszę o informacje jakie warunki formalne musze spełnić aby móc go wybudować. Ganek ma wymiary 1x2 m. Będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje. Mail: alanisch@onet.eu. DIEKUJE i pozdrawiam

                                               • Tooba.pl 2016-03-15T11:03:09Z

                                                Informacje na ten temat zostały podane w powyższym artykule: "Obecnie budowa przydomowego ganku nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Wystarczy zgłoszenie robót budowlanych, pod warunkiem jednak, że powierzchnia ganku nie przekracza 35 m², a łączna liczba tego typu budowli (w tym parterowych budynków gospodarczych, altan i oranżerii) nie przekracza dwóch na każde 500 m² działki. Gdyby miało ich powstać więcej, trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę. "

                                               • Andrzej 2016-03-12T12:43:00Z

                                                Czyli można wybudować ganek bez architekta czy nie? Mam ganek 6mkw, chcę postawić ganek większy 27mkw. Co mam zrobić, bo w internecie jest tyle sprzecznych informacji co ludzi którzy je komentują. Zależy mi na prostym rozwiązaniu, bez zbędnych moim zdaniem) papirologi z pozwoleniami. Proszę o poradę i w razie informacji również odpis na andrzejmiszczyk@wp.pl Dziękuję i pozdrawiam.

                                                • Janusz 2016-03-02T11:50:28Z

                                                 "W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2, oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami." Wydaje mi się że projekt nie jest wymagany.

                                                 • Tooba.pl 2016-03-03T07:40:43Z

                                                  W artykule została podana informacja, że projekt jest potrzebny, aby dobudować ganek (a nie zalegalizować jego budowę, czyli zgłosić roboty budowlane). Budowa ganku bez przygotowanego przez architekta projektu wydaje się możliwa, ale naszym zdaniem - nieco ryzykowna.

                                                  • Gość 2016-04-25T19:47:17Z

                                                   Byłem dzisiaj w starostwie ,bo będę budował ganek i powiedziano mi że żadnego projektu nie trzeba do 35m kw. Wystarczy mapka sytuacyjno wysokościowa na której to ja mam zaznaczyć w odpowiedniej skali miejsce i wymiary ganku. Do tego trzeba opisać zakres i rodzaj robót jakie będą wykonane, no i ganek nie może się zbliżyć do granicy działki