Dobudowa przydomowego ganku
W pierwszym momencie ganek może kojarzyć się z eleganckim przedłużeniem strefy wejściowej czy połączeniem domu z ogrodem. Ale w praktyce pełni także inne funkcje. Wiele projektów zawiera ganek, ale oczywiście nie w każdym domu jest on przewidziany. Czy można dobudować ganek do istniejącego budynku? Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę?
Obecnie budowa przydomowego ganku nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Wystarczy zgłoszenie robót budowlanych (bez projektu), pod warunkiem jednak, że powierzchnia wolno stojącego parterowego budynku gospodarczego, w tym ganku, garażu, altany i oranżerii, nie przekracza 35 m² i nie powstanie więcej tego typu budowli niż dwie na każde 500 m² działki. Gdyby miało ich zostać zbudowanych więcej, trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę. Poza dopuszczalną powierzchnią w przepisach nie zostały określone inne wymiary dotyczące ganków realizowanych na podstawie zgłoszenia. Nie ma więc na przykład ograniczeń odnośnie ich wysokości. Nowelizacja ustawy Prawo budowlane, która weszła w życie pod koniec czerwca 2015 roku, ponadto obniżyła opłaty legalizacyjne. Za legalizację samowoli budowlanej przydomowego ganku obecnie zapłacimy 5 tys. zł (dawniej - 50 tys. zł).
Budowa przydomowego ganku o powierzchni do 35 m² jest możliwa na podstawie zgłoszenia.
Otwarte lub zabudowane
Ganek kojarzy się z tradycyjnym budownictwem. Kolumnowy portyk był nieodłącznym elementem dworków, do których dzisiaj też się chętnie nawiązuje. Ale obecnie ganki towarzyszą nie tylko budynkom zaprojektowanym w tradycyjnym stylu. Bywają zadaszone lub całkowicie zabudowane, wykonane w rozmaitym stylu i z różnych materiałów. Poza funkcją użytkową stanowią ważny element dekoracyjny budynku.
Bezpieczniej z projektem
Najbezpieczniej jest zaplanować budowę ganku, którego projekt wykona architekt (po zapoznaniu się z konstrukcją istniejącego budynku). Ważne także, aby ganek pasował stylistycznie do dotychczasowej budowli. Dobrze zaprojektowany ganek podkreśli tradycyjny lub nowoczesny charakter domu, doda mu uroku. Aby dobrze pasował do całej bryły, warto zwrócić uwagę na takie szczegóły, jak m.in. wybór materiału na pokrycie jego zadaszenia – najlepiej, aby to był ten sam materiał, co na głównych połaciach dachu. Fundamenty pod ganek wykonuje się dla słupów zewnętrznych i ścianek. Jeżeli pod budynkiem znajduje się piwnica, trzeba sprawdzić, czy nacisk ze strony zadaszenia nie będzie wpływać na ściany piwnicy. Pomiędzy ściankami i fundamentami ganku a budynku powinno się natomiast pozostawić wypełnioną elastycznym materiałem szczelinę dylatacyjną. Jest to istotne zwłaszcza wówczas, gdy dom ma już kilka lat i zakończył się proces jego osiadania.
Opłata legalizacyjna samowoli budowlanej przydomowego ganku wynosi 5 tys. zł.
Ganek bez definicji
Wśród specjalistów z branży obawy budzi brak wymogu dołączania projektu ganku do zgłoszenia robót budowlanych. Chodzi nie tylko o jakość obiektów stawianych bez udziału architekta czy konstruktora, ich walory estetyczne, dopasowanie formy do stylu istniejącego budynku, ale także o sposób ich sytuowania, który może wprowadzać chaos w przestrzeni prywatnej i publicznej. Podnoszona też bywa kwestia braku ustalonej w przepisach prawa budowlanego definicji ganku. W języku potocznym gankiem określa się zewnętrzną część budynku, która znajduje się przed wejściem i nie stanowi właściwego wejścia do budynku.
Komentarze