Dobudowa ganku - z pozwoleniem czy bez?

Ganek może pełnić funkcję wiatrołapu, eleganckiego przedłużenia strefy wejściowej albo łączyć dom z ogrodem. Nawet jeśli nie był przewidziany w projekcie domu, można po jakimś czasie zaplanować jego dobudowanie. Obecnie takie prace zazwyczaj nie wymagają pozwolenia na budowę.

Ganek o powierzchni zabudowy do 35 m2 (bez ograniczeń w wysokości) można dobudować bez pozwolenia, zgłaszając jedynie planowane roboty budowlane. Warunkiem jest jednak, by budynków gospodarczych i elementów architektonicznych takich jak altana, garaż czy ganek właśnie nie było więcej niż dwa na 500 m2 działki. Jeśli więc na Waszej niedużej działce został już dobudowany garaż i altanka w ogrodzie, budowa ganku będzie wymagała pozwolenia.

Formalności - dobudowa przydomowego ganku
Formalności - dobudowa przydomowego ganku

Projektować ganek czy nie?

Zgłoszenie prac budowlanych związanych z dobudowaniem ganku, nie wymaga dołączenia jego projektu. Budzi to wątpliwości wśród specjalistów z branży budowalnej. Wielu inwestorów nie czując takiego obowiązku, nie zatrudnia architekta i konstruktora. Konsekwencją są błędy w budowach, zarówno natury technologicznej jak i estetycznej. Powstają ganki, które nie pasują do stylu domów, a także do otaczającej je przestrzeni.

Ganek o powierzchni zabudowy do 35 m2 (bez ograniczeń w wysokości) można dobudować bez pozwolenia, zgłaszając jedynie planowane roboty budowlane.

Dobudowanie ganku na pewno wpłynie na wygląd i konstrukcję domu. Tak znaczący element architektury powinien pasować stylistycznie do istniejącego budynku oraz jego obejścia i dodawać mu uroku. Właśnie dlatego warto zlecić zaprojektowanie ganku architektowi, który nie tylko będzie potrafił podkreślić charakter i styl domu, doradzi w wyborze materiałów do budowy ganku, a także oceni, jaką technologię zastosować, by nie naruszyć zasad konstrukcyjnych.

Inaczej będzie musiał być budowany ganek w domu podpiwniczonym, a inaczej gdy piwnicy nie ma. Zazwyczaj fundamenty pod ganek są wykonywane dla słupów i ścianek, które będą stanowiły jego szkielet. Bardzo ważne jest, by pomiędzy ścianami a fundamentem pozostawić szczelinę dylatacyjną. Należy ją wypełnić elastycznym materiałem.

Ganek może pełnić także funkcję werandy.
Ganek może pełnić także funkcję werandy.

Jakie są rodzaje ganków?

Choć ganek jako element architektoniczny, nie ma definicji prawnej, najczęściej utożsamia się go z zewnętrzną częścią budynku, znajdującą się przed wejściem.

Dobudowanie ganku na pewno wpłynie na wygląd i konstrukcję domu. Tak znaczący element architektury powinien pasować stylistycznie do istniejącego budynku oraz jego obejścia i dodawać mu uroku.

Ganki kojarzą się przede wszystkim z budownictwem tradycyjnym, chociaż coraz częściej przyjmują formy pasujące również do nowoczesnych projektów. Mogą mieć charakter zamknięty, całkowicie zabudowany. Pełnią wtedy rolę wiatrołapu, dodatkowego korytarza prowadzącego do wnętrza domu.

Ganek urozmaici nawet najprostszy dom.
Ganek urozmaici nawet najprostszy dom.

Ganki mogą być też otwarte, jedynie zadaszone. Stanowią wtedy miejsce na dodatkowy taras, mogą też pełnić funkcję werandy. Wykonuje się je w różnych wielkościach, stylach i z rozmaitych materiałów. Niektórzy decydują się na zastosowanie materiałów elewacji i pokrycia dachowego takich samych jak na reszcie domu. Czasem stosuje się jednak zupełnie odmienny typ wykończenia, który nadal pasuje do bryły budynku, ale wyróżnia ganek. W ten sposób można podkreślić funkcję dekoracyjną, jaką spełniają ganki w domach jednorodzinnych.

Komentarze

 • Matylda 2020-05-11T16:52:53Z

  Chce postawić ganek zamknięty murowany czy muszę mieć pozwolenie

  • Robert 2019-05-14T16:53:32Z

   chciałem sie dowiedzieć czy planując dobudowę ganku do drewnianego domu, dom ma wymiar 11x6m, po dobudowie bedzie to w kształcie litery L, Pytanie brzmi czy wg prawa budowlanego moge połaczyć szczyty dachu, zeby były na jednakowej wysokosci?

   • Robert 2019-05-14T16:49:12Z

    witam

    • Marcin 2019-04-14T19:56:08Z

     Czy mozmo adaptować ganek na pokój

     • roman.latkowski@gmai 2018-07-03T17:59:51Z

      Szukam porady w sprawie budowy ganku wiatrołapu z zadaszeniem ! Z materiałów lekkich i tanich

      • Gość 2019-02-19T18:06:59Z

       witam, jaki koszt Pan poniósł za dobudowe ganku ?

       • Tooba.pl 2018-07-04T08:22:00Z

        Najlepiej w tej kwestii może doradzić dział handlowy, prosimy o wysłanie maila z zapytaniem na adres projekty@tooba.pl