Dobudowa ganku - z pozwoleniem czy bez?
Ganek może pełnić funkcję wiatrołapu, eleganckiego przedłużenia strefy wejściowej albo łączyć dom z ogrodem. Nawet jeśli nie był przewidziany w projekcie domu, można po jakimś czasie zaplanować jego dobudowanie. Obecnie takie prace zazwyczaj nie wymagają pozwolenia na budowę.
Ganek o powierzchni zabudowy do 35 m2 (bez ograniczeń w wysokości) można dobudować bez pozwolenia, zgłaszając jedynie planowane roboty budowlane. Warunkiem jest jednak, by budynków gospodarczych i elementów architektonicznych takich jak altana, garaż czy ganek właśnie nie było więcej niż dwa na 500 m2 działki. Jeśli więc na Waszej niedużej działce został już dobudowany garaż i altanka w ogrodzie, budowa ganku będzie wymagała pozwolenia.
Projektować ganek czy nie?
Zgłoszenie prac budowlanych związanych z dobudowaniem ganku, nie wymaga dołączenia jego projektu. Budzi to wątpliwości wśród specjalistów z branży budowalnej. Wielu inwestorów nie czując takiego obowiązku, nie zatrudnia architekta i konstruktora. Konsekwencją są błędy w budowach, zarówno natury technologicznej jak i estetycznej. Powstają ganki, które nie pasują do stylu domów, a także do otaczającej je przestrzeni.
Ganek o powierzchni zabudowy do 35 m2 (bez ograniczeń w wysokości) można dobudować bez pozwolenia, zgłaszając jedynie planowane roboty budowlane.
Dobudowanie ganku na pewno wpłynie na wygląd i konstrukcję domu. Tak znaczący element architektury powinien pasować stylistycznie do istniejącego budynku oraz jego obejścia i dodawać mu uroku. Właśnie dlatego warto zlecić zaprojektowanie ganku architektowi, który nie tylko będzie potrafił podkreślić charakter i styl domu, doradzi w wyborze materiałów do budowy ganku, a także oceni, jaką technologię zastosować, by nie naruszyć zasad konstrukcyjnych.
Inaczej będzie musiał być budowany ganek w domu podpiwniczonym, a inaczej gdy piwnicy nie ma. Zazwyczaj fundamenty pod ganek są wykonywane dla słupów i ścianek, które będą stanowiły jego szkielet. Bardzo ważne jest, by pomiędzy ścianami a fundamentem pozostawić szczelinę dylatacyjną. Należy ją wypełnić elastycznym materiałem.
Jakie są rodzaje ganków?
Choć ganek jako element architektoniczny, nie ma definicji prawnej, najczęściej utożsamia się go z zewnętrzną częścią budynku, znajdującą się przed wejściem.
Dobudowanie ganku na pewno wpłynie na wygląd i konstrukcję domu. Tak znaczący element architektury powinien pasować stylistycznie do istniejącego budynku oraz jego obejścia i dodawać mu uroku.
Ganki kojarzą się przede wszystkim z budownictwem tradycyjnym, chociaż coraz częściej przyjmują formy pasujące również do nowoczesnych projektów. Mogą mieć charakter zamknięty, całkowicie zabudowany. Pełnią wtedy rolę wiatrołapu, dodatkowego korytarza prowadzącego do wnętrza domu.
Ganki mogą być też otwarte, jedynie zadaszone. Stanowią wtedy miejsce na dodatkowy taras, mogą też pełnić funkcję werandy. Wykonuje się je w różnych wielkościach, stylach i z rozmaitych materiałów. Niektórzy decydują się na zastosowanie materiałów elewacji i pokrycia dachowego takich samych jak na reszcie domu. Czasem stosuje się jednak zupełnie odmienny typ wykończenia, który nadal pasuje do bryły budynku, ale wyróżnia ganek. W ten sposób można podkreślić funkcję dekoracyjną, jaką spełniają ganki w domach jednorodzinnych.
Komentarze