Strefa wejściowa. Jak ją osłonić?

W domach jednorodzinnych strefę wejściową często planuje się w podcieniu. Jeśli w budynku nie zaprojektowano takiej osłony, warto pomyśleć o innym sposobie zadaszenia. Ważne, aby pasowało do stylu budynku i dawało rzeczywistą ochronę przed deszczem i śniegiem.

Daszek wejściowy (jego kształt oraz materiał, z którego został wykonany) powinien komponować się z głównym dachem oraz pozostałymi detalami architektonicznymi domu.

Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest zakup gotowego daszku o konstrukcji wykonanej ze stali, drewna lub aluminium, do samodzielnego montażu.

Producenci oferują także wykonywane na zamówienie, według gotowych wzorów, daszki szklane. Składają się one z kilku warstw laminowanego szkła pokrytego warstwą szkła hartowanego. Takie konstrukcje podwiesza się na cięgnach mocowanych do muru lub opiera się na wspornikach ze stali nierdzewnej. Lekkie, przezierne daszki raczej jednak nie pasują do tradycyjnego budownictwa.

Daszek nad wejściem musi pasować do stylu budynku i komponować się z głównym dachem
Daszek nad wejściem musi pasować do stylu budynku i komponować się z głównym dachem

Konstrukcja zadaszenia

Wykonując daszek we własnym zakresie, jego konstrukcję można zbudować z drewnianych lub stalowych wsporników zamocowanych na kotwy w murze lub żelbetowym wieńcu. Daszek może także z jednej strony zostać oparty na słupach, a z drugiej – na ścianie. Najkorzystniej jednak, ze względu na ryzyko pojawienia się mostków cieplnych, aby daszek stał przed domem na niezależnej konstrukcji. W takiej sytuacji zostanie zachowana ciągłość izolacji budynku, a daszku nie będzie trzeba ocieplać. Dostawiane konstrukcje stosuje się w domach energooszczędnych.

Ozdoba elewacji

Daszek jednospadowy doskonale pasuje nie tylko do nowoczesnych domów z płaskimi dachami, ale także do budynków z dachami dwuspadowymi. Najczęściej wybierane są jednak daszki dwuspadowe ze spadkami na boki. W domach z dachami sprowadzonymi nisko nad okna parteru najkorzystniej jeśli poziom gzymsów daszku oraz dachu głównego jest jednakowy. W innych przypadkach można zastosować daszek dostawiany – wsparty na dwóch lub czterech kolumnach. Tak skonstruowany tradycyjny ganek, z zadaszeniem dwu-, trójspadowym, łukowym bądź pulpitowym, może stać się najbardziej charakterystycznym elementem frontowej elewacji.

Skuteczna osłona

Zadaszenie, które ma zapewnić skuteczną osłonę, musi mieć odpowiednie wymiary: co najmniej 1 m wysięgu i najmniej 2 m szerokości. Trzeba jednak pamiętać o tym, że z powierzchnią zadaszenia nie warto przesadzać. Jeśli do strefy wejściowej nie będzie docierało słońce, miejsce to będzie wiecznie zacienione, może stać się nadmiernie zawilgocone i zacząć pokrywać się zielonymi nalotami.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.