Kilka wskazówek, dzięki którym postawisz ogrodzenie na posesji

Ogrodzenie to ważny element każdej posesji, ponieważ stanowi zabezpieczenie przed wieloma zagrożeniami. Zapewnia też prywatność na posesji, dlatego nie warto z niego rezygnować. Jego postawienie jest też konieczne, jeśli wśród domowników znajdują się zwierzęta, a my chcemy zapewnić im bezpieczeństwo. Nie wiesz, jak się zabrać do stawiania ogrodzenia? Podpowiadamy poniżej.

null

Budujemy ogrodzenie - to na pewno się przyda

Jest co najmniej kilka sposobów na to, by ogrodzić swoją posesję. Można do tego wykorzystać zarówno gotowe przęsła, które są najszybszym sposobem na wykonanie ogrodzenia, jak i również ponadczasowe drewno, niedrogą siatkę, czy nowoczesny beton. Poza wyborem materiału należy jednak pamiętać, że aby ogrodzenie było trwałe, konieczne jest przygotowanie podmurówki, która stanowić będzie podstawę całej konstrukcji. Najczęściej tworzy się ją z betonu, dzięki czemu dobrze się prezentuje i jest naprawdę solidna.

Niezbędne są również słupki ogrodzeniowe, które łączą ze sobą kolejne elementy i do których mocuje się je w przypadku używania np. paneli. Można je wybrać spośród sporej grupy produktów metalowych, które charakteryzują się wysoką odpornością na czynniki atmosferyczne, ale można je również własnoręcznie wymurować, wykorzystując do tego cegły lub kamienie. Kolejną opcją są słupki z betonu, które świetnie współgrają z nowoczesnymi ogrodzeniami z tego samo materiału. Dobrze wiedzieć, że słupki mają przypisane różne zadania! Wyróżnia się te zwane początkowymi, ale także środkowe i narożne, które wymagają podparcia, aby nie ulegać zniekształceniu. Niektóre ogrodzenia wymagają dodatkowego wzmocnienia, do czego wykorzystuje się słupki stabilizujące, dzięki którym ogrodzenie staje się jeszcze trwalsze.

W zależności od wybranego ogrodzenia potrzebne mogą też być rozmaite akcesoria montażowe, które ułatwiają łączenie przęseł, siatki, czy modułów. Mowa tu m.in. o przelotkach, prętach sprężających, drutach naciągowych, klamrach, zaślepkach, kapturkach, czy innych elementach mocujących, które ułatwiają pracę i wzmacniają konstrukcję.

null

Jakie ogrodzenie i dlaczego wybrać?

Jak już widzisz, do wyboru masz całkiem sporo możliwości, więc pewnie zastanawiasz się, które i dlaczego wybrać? Wiele zależy od Twoich oczekiwań względem efektów, a także… budżetu. Jeśli Twoja posesja jest naprawdę spora, najkorzystniej wyjdzie oczywiście wykorzystanie siatki, którą można przecież wybrać spośród wielu odmian o różnej wielkości oczek i wykonanej z różnych tworzyw - PVC lub ocynkowanego drutu. Oprócz klasycznych kratek ciekawy efekt uzyskamy, stawiając na siatki heksagonalne, z których pomocą ładnie wykończymy dalsze części działki i zyskamy ochronę przed obcymi zwierzętami.

Do ogrodzenia nowoczesnych budynków świetnie sprawdzą się ogrodzenia panelowe, które można znaleźć wśród mniej i bardziej ażurowych odmian. Osoby preferujące klasyczny styl mogą postawić na te z pionowo ułożonymi sztachetami, z kolei sympatycy nowatorskich projektów znajdą co dla siebie wśród tych o poziomej formie. Jeśli zaś zależy nam na tym, aby idealnie zasłonić swój teren, najlepszym pomysłem będzie postawienie betonowego muru lub ułożenie go z kamieni, np. metodą gabionową.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.