Gdzie zaplanować stanowisko komputerowe?
W pracy spędzamy około jednej trzeciej swojego życia i często przynosimy ją do domu. Coraz więcej jest także tzw. wolnych zawodów, których użytkownicy sami muszą zorganizować sobie miejsce do pracy. Gabinet można zorganizować w każdym domu czy mieszkaniu. Kilka sprawdzonych rozwiązań pozwoli stworzyć praktyczną przestrzeń służbową lub stanowisko komputerowe.
W niewielkim domu czy mieszkaniu najważniejszy jest wybór optymalnej lokalizacji oraz wygodnego umeblowania. Gabinet można wydzielić z przestrzeni zazwyczaj otwartej strefy dziennej. W tym przypadku będą odpowiednie niskie, sięgające pasa, regipsowe ścianki. Kiedy pomieszczenie jest naprawdę nieduże i nie chcemy wydzielać powierzchni na gabinet, proponujemy oddzielić go od reszty domu za pomocą całkowicie przejrzystej szklanej ściany. Dzięki takiemu zabiegowi przestrzeń pozostanie otwarta i nie będzie wydawać się wizualnie mniejsza, gdyż podstawowy kontur ścian pozostanie niezmieniony. Przy takim rozwiązaniu trzeba uważnie stylizować miejsce pracy, żeby pasowało do otoczenia. Inny skuteczny pomysł to zlokalizowanie gabinetu we wnęce pod schodami. Tu kluczowe jest zadbanie o dobre oświetlenie biurka.
Jeśli pomieszczenie jest naprawdę nieduże, proponujemy wydzielić gabinet od reszty domu za pomocą całkowicie przejrzystej szklanej ściany. Dzięki takiemu zabiegowi przestrzeń nie będzie wydawać się wizualnie mniejsza.
Biuro na poddaszu
Fantastycznie do stworzenia gabinetu nadaje się poddasze. Na poddaszu można zapewnić sobie dużo naturalnego światła. Wybierając duże, niestandardowe przeszklenia jednoczenie tworzymy przestrzeń o charakterze oryginalnym i twórczym, która sprzyja intelektualnemu wysiłkowi po ciężkim dniu. Jeśli za oknem mamy do dyspozycji piękny widok, w gabinecie na poddaszu praca będzie czystą przyjemnością.
Wyposażenie biura
Główne elementy gabinetu to tak naprawdę biurko i miejsce do przechowywania dokumentacji. Zarówno pierwsza, jak i druga rzecz może wyglądać bardzo różnie i wcale nie musi zajmować dużo miejsca. Nowoczesne biurka mają bardzo dużo wbudowanych schowków i podziałek, które ułatwiają organizację pracy. Dla zachowania porządku najlepiej jest wykorzystywać właśnie tego rodzaju schowki. Jeżeli jednak mamy do dyspozycji naprawdę symboliczną przestrzeń, także sam blat biurka i jego okolice mogą być podstawą dla wielu schowków. Dla przykładu – możemy przedłużyć blat biurka, dołączając małą nadbudowę nad nim. Na niej można umieścić regały lub inne pojemniki. Jeśli będą zamykane, będą sprzyjać utrzymaniu porządku. Przejrzyste faktury korzystnie wpłyną na komfort pracy. Pomaga również kolorystyczna organizacja i grupowanie dokumentacji. Jeżeli zdarza się, że musimy przenieść sporą ilość dokumentów, dobrze sprawdzą się szafki na kółkach. Warto mieć świadomość, że powszechnie stosowane szuflady do klawiatury niestety wcale nie są korzystne dla naszego kręgosłupa. Zdaniem specjalistów są umieszczone zbyt nisko, dlatego lepiej jest kłaść klawiaturę na blacie na czas pracy.
Odpowiednia kolorystyka
Urządzając gabinet, weźmy pod uwagę jego otoczenie – zwłaszcza wtedy, gdy jest częścią otwartej, dziennej przestrzeni. Bezpieczne beże i brązy wszędzie się sprawdzą. W takiej gamie kolorystycznej będą się dobrze czuć osoby potrzebujące wyciszenia i koncentracji o raczej tradycyjnym guście. Oprócz beżów dobre będą wszelkie odcienie pastelowe. Kiedy mamy możliwość urządzenia gabinetu w oddzielnym pomieszczeniu, możemy bardziej popuścić wodze fantazji. Żywe kolory pobudzają do pracy twórczej i dodają nam energii. Gabinet jest miejscem, w którym świetnie się sprawdzą, ponieważ tu nie zdążymy się nimi zmęczyć.
Komentarze