Jak urządzić gabinet?
W dzisiejszych czasach praca zajmuje znaczną część naszego życia. Coraz częściej obowiązki, których nie udało się zrealizować w godzinach pracy, przenosimy do domu lub po prostu po zakończeniu jednej pracy zajmujemy się kolejną. Co więcej, w wielu przypadkach łatwy dostęp do Internetu zwalnia z konieczności wykonania niektórych zadań w pracy.
Możliwość pracy w domu ma szczególne znaczenie także dla mam, które dzielą czas między wykonywaniem obowiązków domowych a pracą zawodową. Dlatego znalezienie odpowiedniego miejsca do pracy w domu staje się koniecznością. W zależności od tego, czy na gabinet wyznaczymy osobny pokój, czy wydzielimy część przestrzeni pokoju dziennego, musimy zadbać o kilka elementów, które ułatwią wykonywanie podstawowych czynności. Komfort pracy będzie zależał w znacznym stopniu od tego, jak miejsce pracy zostanie urządzone.
Elastyczność rozwiązań
Jeśli zależy nam, aby gabinet był wydzielony, lecz w zależności od okoliczności pełnił także inne funkcje, ciekawym rozwiązaniem może okazać się usytuowanie go w bezpośrednim sąsiedztwie lub w pobliżu części dziennej. Oferowane na rynku szerokie drzwi przesuwane przypominają ruchome ściany. Umożliwiają one w szybki sposób łączenie lub oddzielanie od siebie pomieszczeń, a przy tym tworzą ciekawy efekt architektoniczny. W tym miejscu należy podkreślić, iż przy dokonywaniu odpowiedniej aranżacji przestrzeni warto zwrócić uwagę na elastyczność rozwiązań. Dla przykładu w czasie imprez okolicznościowych przestrzeń gabinetu może powiększyć metraż salonu lub stać się pokojem gościnnym. Dodatkowo z biegiem lat pomieszczenie może na stałe zmienić swoje przeznaczenie bez konieczności dokonywania przebudowy.
Biuro z wejściem od zewnątrz budynku
Jeżeli w przyszłości planujemy przyjmować w naszym domu interesantów, warto usytuować gabinet blisko wejścia. Być może poszukujemy rozwiązania, które będzie wymagało osobnego wejścia, dzięki czemu unikniemy zakłócania spokoju i prywatności domowników. Wszystko zależy od częstotliwości przyjmowania gości biznesowych. Oczywiście wydzielenie kolejnego wejścia nie jest konieczne, lecz przy wspólnej części wejściowej ważną funkcję pełnić będzie przedsionek. Zaplanowanie dodatkowego miejsca na okrycia wierzchnie z całą pewnością okaże się przydatne. Nie można także zapomnieć o dostępie do toalety.
Zaciszne poddasze
Oddzielenie pokoju przeznaczonego do pracy od reszty domu sprzyja lepszej koncentracji na wykonywaniu określonych prac, chroni przed odgłosami i hałasem domowej krzątaniny. Dlatego dla osób preferujących pracę w ciszy i skupieniu idealnym rozwiązaniem może być pokój na poddaszu, najlepiej z widokiem na ogród. Usytuowanie gabinetu od zachodu spowoduje, że będzie się w nim miło pracowało, gdyż z rana nie będzie gorąco, lecz z pewnością słonecznie.
Istotne znaczenie ma także wielkość i wystrój pomieszczenia. Na ogół pokój o wielkości 12 m² jest wystarczająco wygodny do pracy. Oczywiście im większa przestrzeń, tym większa swoboda w doborze odpowiednich mebli i dodatków.
Nie bez znaczenia pozostaje również kolorystyka wnętrza. Pokój przeznaczony do pracy wymaga skupienia. Dlatego ważne, aby znajdujące się w nim kolory nie męczyły swoją intensywnością. Z tego też względu zazwyczaj sięga się po ciepłe i lekko nasycone kolory. Dobrym rozwiązaniem będą barwy naturalne, czyli m.in. beże i brązy. Należy unikać takich kolorów jak pomarańcze, fiolety, czerwienie czy intensywna zieleń, gdyż nie wpływają korzystnie na poczucie bezpieczeństwa i skupienie.
Umeblowanie gabinetu
Jeżeli chodzi o meble, jakich nie może zabraknąć, na pewno będzie to biurko z odpowiednim fotelem oraz regał na książki. W gabinecie musi znaleźć się miejsce na komputer, którego monitor powinien być usytuowany bokiem do okna. Nie wolno zapomnieć o odpowiednim doświetleniu biurka. W przypadku osób praworęcznych lampka powinna być ustawiona po lewej stronie, zaś dla osób leworęcznych po prawej.
Fakt, że meblujemy domowe biuro, nie oznacza, że jego wyposażenie musi opierać się o meble typowo biurowe. W tej kwestii panuje całkowita dowolność, gdyż to użytkownikowi powinno być w gabinecie wygodnie. Podstawową zasadą jest to, że styl wystroju miejsca pracy powinien tworzyć z resztą pomieszczeń spójną całość. Nie jest to regułą, lecz zazwyczaj meble usytuowane w damskim kąciku są utrzymane w jasnej tonacji, zaś meble w męskim gabinecie są zwykle w kolorach dębu, wiśni czy orzecha. Osoby młodsze wybierają styl nowoczesny, inspirowany elegancją prostoty, często o geometrycznej formie i minimalnej ilości ozdobników. Koneserzy tradycyjnego stylu sięgają po meble nawiązujące stylem do minionych epok.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.