Gabinet do pracy w domu - jak urządzić?

Coraz częściej zdarza się, że jeden z członków rodziny pracuje w domu lub przynosi zadania do wykonania po godzinach. Warto więc zadbać o to, żebyśmy znaleźli w domu odpowiednie miejsce, aby móc spokojnie poświęcić się naszemu zajęciu.

Jeśli metraż naszego domu na to pozwala, powinniśmy jeden z pokojów przeznaczyć właśnie na taki gabinet. Które z pomieszczeń wybrać? Nie może być małe, szczególnie wtedy, gdy mamy zamiar przyjmować tam gości. Dobrze, żeby pokój był nieco oddalony od strefy dziennej naszego domu. W ten sposób, po pierwsze, jako użytkownicy gabinetu oddzielimy się od codziennej krzątaniny i hałasu. A po drugie: zagwarantujemy pozostałym mieszkańcom całkowitą prywatność.

Ciekawie urządzony gabinet w domu
Ciekawie urządzony gabinet w domu

Biuro obok wejścia

Kiedy musimy przyjmować interesantów, dużym ułatwieniem będzie usytuowanie gabinetu blisko drzwi wejściowych – takie rozwiązanie jest dla wszystkich zdecydowanie najbardziej komfortowe. Innym dobrym pomysłem, jeśli budynek oferuje takie możliwości, jest zorganizowanie całkiem oddzielnego wejścia dla gości.

Aranżacja gabinetu – wskazówki

Jak jednak powinien wyglądać sam gabinet? W jaki sposób go urządzić, na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim musimy stale pamiętać o tym, że to pomieszczenie powinno spełniać się jednocześnie niejako w dwóch rolach: jako funkcjonalne, wygodne miejsce pracy i swoistego rodzaju pokój reprezentacyjny.

1. Oświetlenie wnętrza domowego biura

Oczywiście obydwa aspekty powinny się wzajemnie uzupełniać, ale skupmy się na pierwszym z nich. Komfortowe otoczenie podczas pracy nie tylko gwarantuje nam dobre samopoczucie. Pomaga się również skupić i wywiera korzystny wpływ na naszą efektywność. Na początku należy więc dobrze przemyśleć kwestię oświetlenia wnętrza. Gabinet z oknami wychodzącymi na południe będzie z pewnością świetnie nasłoneczniony, ale sami powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie, na ile taka ilość dziennego światła zadziała na nas pozytywnie, a na ile może rozpraszać. Jeśli podczas pracy korzystamy z komputera, jego monitor powinien znajdować się w odległości przynajmniej jednego metra od okna. Ponadto ekran najlepiej ustawić prostopadle do padającego światła. Decydując się na stałe korzystanie ze sztucznego źródła światła, nie możemy zapomnieć, by oświetlało równomiernie cały pokój.

2. Wygodne meble, czyli wyposażenie gabinetu

Nie bez znaczenia pozostaje dobór właściwych mebli. Czy postawimy na styl klasyczny, czy na nowoczesny – to już zależy wyłącznie od naszych indywidualnych upodobań. Dobrze byłoby, gdyby gabinet nie wyróżniał się znacząco na tle reszty naszego domu, wszystkie pomieszczenia powinny stanowić zgrabnie uzupełniającą się całość.

W przypadku gdy zapraszamy interesantów, ten właśnie pokój – jakkolwiek by na to nie patrzeć – jest jednym ze elementów tworzących nasz wizerunek. Między innymi dlatego warto dołożyć wszelkich starań podczas prcesu aranżacji pokoju.

Najważniejszym sprzętem będzie biurko z fotelem albo krzesłem. Lepiej postawić na większy blat – dzięki temu lepiej się zorganizujemy. Wszelkie półki czy szuflady z ważnymi dokumentami i akcesoriami biurowymi powinny znajdować się w zasięgu naszej ręki – tak aby bez żadnego problemu móc zawsze po nie sięgnąć. Przy wyborze krzesła sprawdźmy, czy jest dla nas dość miękkie. Długie godziny spędzane przy biurku na twardym krześle na pewno nie należałyby do przyjemnych. Wskazane byłoby też duże oparcie i podpórki pod łokcie. Meble muszą być także odpowiednio dopasowane do naszego wzrostu. Skorzystajmy z tego, że mamy wreszcie okazję sami zadecydować o własnej wygodzie i dobrym samopoczuciu przy pracy.

Niekiedy gabinet staje się też pewnego rodzaju domową biblioteczką. Warto zadbać więc, aby w pokoju znalazło się jak najwięcej półek i szafek. Takie miejsce z pewnością posłuży nie tylko jego najważniejszemu użytkownikowi, ale i wszystkim domownikom – i to na długie lata.

Jeśli powierzchnia pokoju na to pozwala, zaaranżujmy osobny kąt do przyjmowania gości – dodatkowy stolik i kilka foteli. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu wszyscy poczują się swobodniej, a na pewno nieco mniej oficjalnie.

Co jednak zrobić w przypadku, gdy metraż naszego domu nie umożliwia przeznaczenia całego pokoju na nasze miejsce pracy? Gdzie zorganizować sobie taki niewielki gabinet i jak oddzielić dwie części pomieszczenia o różnych funkcjach? Miejsce do pracy możemy urządzić przykładowo w salonie. Współcześnie sklepy oferują nam szeroki wybór sprzętów biurowych: od masywnych, wielkich mebli, po całkiem nieduże biureczka. Dzięki tym ostatnim nawet w mieszkaniu o niezbyt imponujących gabarytach stworzymy sobie odpowiedni kącik do wykonywania naszego zajęcia. Od innych domowników oddzielimy się np. wysoką półką czy nawet kilkoma większymi roślinami.

Trzeba pamiętać, że urządzenie gabinetu wymaga od nas poświęcenia takiej samej uwagi jak każdej innej części domu. Przy czym dodatkowo jesteśmy zobowiązani do tego, by wszyscy odwiedzający ten pokój poczuli się komfortowo i swobodnie – nie tylko my sami.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.