Jak czyścić i konserwować rynny?
Rynny powinny skutecznie odprowadzać wodę z dachu. Aby tak się rzeczywiście działo, nie wystarczy wybrać i zamontować najlepszy system rynnowy. Trzeba o niego później należycie dbać, kontrolując drożność odpływów i usuwając usterki.
W nowym domu w ciągu pierwszych lat użytkowania prawidłowo zainstalowane rynny nie powinny przysparzać wielu problemów i wymagać częstych napraw. Jednak im starszy system rynnowy, tym ryzyko usterek staje się większe. Rynna może nie tylko stracić swoją drożność z powodu zalegających liści, ale może także pokryć się rdzą lub pęknąć. Im więc starsze rynny, tym bardziej uważnym kontrolom powinny podlegać. Optymalnym rozwiązaniem jest sprawdzanie ich stanu raz, a najlepiej dwa razy w roku - wiosną i późną jesienią. Po zimie należy skontrolować, czy zalegający śnieg nie spowodował
oberwań, pęknięć i innych uszkodzeń. Miejscami najbardziej narażonymi na tego typu usterki są wszelkiego rodzaju załamania, łączenia oraz haki mocujące rury.
Im starsze rynny, tym uważniejszym kontrolom powinny podlegać. Rynny mogą nie tylko stracić swoją drożność z powodu zalegających liści, ale mogą także pokryć się rdzą lub pęknąć. Optymalnym rozwiązaniem jest sprawdzanie ich stanu raz, a najlepiej dwa razy w roku - wiosną i późną jesienią.
Usunięcie uszkodzeń jest bardzo ważne, tym bardziej, że wiosna jest porą roku z najbardziej intensywnymi opadami, sprawne rynny są więc wyjątkowo potrzebne. Drugi raz warto sprawdzić stan rynien tuż przed początkiem zimy; najlepiej w momencie, gdy opadną już wszystkie liście, ale nie pojawi się jeszcze pierwszy śnieg. Należy wówczas usunąć naleciałości, takie jak wspomniane już liście i gałęzie, będące głównymi powodami utraty drożności orynnowania. Zapchane rury nie pozwolą na prawidłowy odpływ wody, a wylewająca się z nich bokami woda może zabrudzić i uszkodzić elewację. Z kolei gdy nadejdą mrozy, to zgromadzona w rynnach woda może wyrządzić dużo poważniejsze szkody.
Skuteczne oczyszczanie
Rynny wykonane z miedzi, cynku i PCW mają gładszą powierzchnię i dzięki temu rzadziej dochodzi w nich do zalegania różnych materiałów. Natomiast rynny stalowe wraz z upływem czasu stają się bardziej chropowate, co niestety sprzyja osadzaniu się naleciałości. Przystępując do oczyszczenia rynien, trzeba zaopatrzyć się w miotełkę, wąż ogrodowy oraz szczotkę na kiju. Pracę najlepiej jest rozpocząć od oczyszczenia rynien poziomych. Liście można wymieść i następnie spłukać rurę wodą. Z rynien należy usunąć także błoto, zwłaszcza, gdy zgromadzą się jego znaczne ilości. Jeśli tego nie zrobimy, to w rurach może z czasem wyrosnąć trawa lub mech.
Łatwość konserwacji systemu rynnowego w sporej mierze zależy od rodzaju elementów, które wejdą w jego skład. Inwestorzy, którzy dopiero budują dom, powinni więc starannie wybrać, najlepiej w porozumieniu z fachowcami system orynnowania.
Stan rur spustowych sprawdzamy, wlewając do nich wodę. Jeśli okaże się, że woda dołem nie odpływa, to rynnę trzeba będzie przepchać. Konieczny do tego sprzęt można wykonać w ramach własnych możliwości, montując na kiju wąską szczotkę. Dobrze jest pamiętać, że do porządkowania rynien nie nadają się ostre narzędzia, ponieważ mogą uszkodzić powierzchnię orynnowania. Ułatwieniem dla wykonywania tych prac są otwory rewizyjne, obecne w niektórych systemach. W rurze spustowej w takim miejscu znajduje się koszyczek na zanieczyszczenia, który wystarczy wyjąć i opróżnić. Po zakończeniu czyszczenia można przystąpić do konserwacji. Jeżeli znajdziemy zarysowania lub uszkodzenia mechaniczne, to wyczyśćmy je z brudu, a następnie pokryjmy warstwą zabezpieczającą np. lakierem zaprawkowym. Z kolei jeśli zaobserwujemy niewielkie przecieki, to można je zabezpieczyć za pomocą specjalnych uszczelniaczy.
Niezawodny system rynnowy
Jeśli rura wchodzi bezpośrednio w nawierzchnię, to tzw. osadnik trzeba co jakiś czas sprawdzać i opróżniać zgromadzone w koszyczku nieczystości. Z kolei w sytuacji, gdy w otoczeniu domu rośnie wiele drzew liściastych, warto zaopatrzyć się w specjalne siatki, nakładane na rynny od góry. Tego typu ochrona zablokuje możliwość wpadania do środka różnych odpadów, ale nie utrudni przepływu wody. A jeżeli nasz system rynnowy jest bardzo skomplikowany lub nie mamy czasu na jego kontrolę, to wykonanie takiej usługi możemy zlecić specjalistycznym firmom.
Łatwość konserwacji systemu rynnowego w sporej mierze zależy od rodzaju elementów, które wejdą w jego skład. Inwestorzy, którzy dopiero budują dom, powinni więc starannie wybrać, najlepiej w porozumieniu z fachowcami, system, który nie będzie im w przyszłości przysparzał problemów i ułatwi właściwe dbanie o stan orynnowania.
Komentarze