Jak zabezpieczyć dach płaski przed śniegiem?

Jesień to odpowiednia pora, by zastanowić się, w jaki sposób przygotować dach do zimy. Dachy płaskie sprawiają właścicielom więcej problemów niż spadziste. W jaki sposób ochronić je przed śniegiem?

Dachy płaskie mają różne rodzaje pokrycia: najczęściej jest to papa lub żwir. Takie powierzchnie warto przed zimą zabezpieczyć. Można do tego celu użyć desek drewnianych lub grubej folii budowlanej. Dzięki temu odśnieżanie dachu będzie łatwiejsze. Ponadto w ten sposób ochronimy pokrycie i zmniejszymy prawdopodobieństwo jego uszkodzenia. O zabezpieczeniu dachu musimy pomyśleć jesienią, jeszcze zanim spadnie pierwszy śnieg.

Co jeszcze sprawdzić jesienią?

Przed nadejściem zimy warto zrobić przegląd dachu: sprawdzić stan pokrycia, zwłaszcza łączenia elementów – czy są szczelne i nieuszkodzone, obejrzeć obróbki blacharskie. Prace te najlepiej zlecić fachowcowi, który będzie wiedział, na jakie miejsca zwrócić uwagę. Jesienią trzeba też udrożnić rynny i rury spustowe, usunąć z nich suche liście i gałęzie. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie elektrycznego systemu do podgrzewania wpustów dachowych. Dzięki temu woda z topniejącego śniegu będzie swobodnie spływać z dachu.

Przed nadejściem zimy warto zrobić przegląd dachu; sprawdzić stan pokrycia, zwłaszcza łączenia elementów, obejrzeć obróbki blacharskie
Przed nadejściem zimy warto zrobić przegląd dachu; sprawdzić stan pokrycia, zwłaszcza łączenia elementów, obejrzeć obróbki blacharskie

Czy odśnieżać dach płaski zimą?

Niektórzy specjaliści twierdzą, że budynki – zwłaszcza nowe – powinny być zaprojektowane tak, by nie było konieczności odśnieżania dachu. Czynność ta zawsze w jakimś stopniu niszczy pokrycie. Po źle przeprowadzonym odśnieżaniu, za pomocą niewłaściwych narzędzi, na pewno trzeba będzie wykonać remont pokrycia. Z drugiej strony Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego co roku wydaje komunikat, w którym przypomina, że w razie konieczności należy zapewnić odśnieżanie dachu.

W Polsce ekstremalnie duże opady śniegu – większe niż przewidują obecne normy –zdarzają się niezwykle rzadko i tylko w niektórych regionach kraju. Konstrukcja każdego budynku jest tak projektowana, by przenieść wszystkie obciążenia, w tym również śnieg. Obowiązująca norma jest bardzo restrykcyjna pod tym względem, więc wszystkie nowe budynki są tak projektowane, by przenieść duże ilości śniegu. Jednak starsze normy nie stawiały tak wysokich wymagań - kiedyś do obliczeń przyjmowano znacznie mniejsze ilości śniegu.

Dachy płaskie, mimo że projektowane tak, by przenieść duże obciążenia, mogą wymagać odśnieżania – zwłaszcza podczas dużych i długotrwałych opadów śniegu, podczas których może spaść więcej śniegu niż przewidują normy. Na takich dachach zalega dużo śniegu, gdyż nie zsuwa się on tak jak ze skośnych.

Niektórzy specjaliści twierdzą, że budynki – zwłaszcza nowe – powinny być zaprojektowane tak, by nie było konieczności odśnieżania dachu. Z drugiej strony Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego co roku wydaje komunikat, w którym przypomina, że w razie konieczności należy zapewnić odśnieżanie dachu.

Żeby mieć pewność, czy odśnieżać dach, jeszcze przed zimą należałoby skontaktować się z konstruktorem budowlanym. Specjalista powinien ocenić stan techniczny budynku i przygotować analizę, w której wskaże, czy należy odśnieżać dach, a jeśli tak – to kiedy to robić i w jaki sposób. Dla dużych budynków przygotowuje się projekt odśnieżania. Dla takich obiektów projekt jest niezbędny, gdyż wcześniej zdarzały się awarie spowodowane niewłaściwą kolejnością odśnieżania, gdy doprowadzano do miejscowego przeciążenia konstrukcji przez zalegające w jednym miejscu duże ilości śniegu.

Kto odpowiada za odśnieżanie dachu?

Za bezpieczne użytkowanie obiektów odpowiadają właściciele i zarządcy budynków i to oni powinni zadbać o odśnieżanie, a także usuwanie zwisających sopli lodu. Za niedopełnienie tego obowiązku i niezapewnienie bezpiecznego użytkowania oraz niewłaściwe utrzymanie obiektu grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Za odśnieżanie i usuwanie sopli lodu są odpowiedzialni właściciele i zarządcy budynków. Za niewłaściwe utrzymanie obiektów grozi kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności
Za odśnieżanie i usuwanie sopli lodu są odpowiedzialni właściciele i zarządcy budynków. Za niewłaściwe utrzymanie obiektów grozi kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności

Jakie zagrożenia powoduje zalegający śnieg?

Duże ilości śniegu są szczególnie niebezpieczne ze względu na ciężar. Śnieg im dłużej leży na dachu, tym jest cięższy i może zagrozić konstrukcji budynku. Jednak zagrożenie może także spowodować woda z topniejącego śniegu – zwłaszcza, gdy jest jej dużo. Może gromadzić się za przeszkodami (kominami, attykami), co powoduje, że na konstrukcję miejscowo działa zwiększone obciążenie. Woda może też doprowadzać do przecieków. Wyjątkowo niebezpieczne są także zwisające z okapu sople, które mogą zagrozić przechodzącym w pobliżu ludziom.

Żeby mieć pewność, czy odśnieżać dach, należałoby skontaktować się z konstruktorem budowlanym, który oceni stan techniczny budynku i przygotuje analizę, w której wskaże, czy, kiedy i jak należy odśnieżać dach.

Jak prawidłowo odśnieżać dach?

Odśnieżanie powinniśmy przeprowadzać systematycznie. Stary, długo zalegający śnieg jest mokry i ciężki. Czasem może zdarzyć się, że na odśnieżanie jest za późno, ponieważ na dachu leży już tak dużo śniegu, że wejście na niego może spowodować zawalenie. Usuwając śnieg należy to robić ostrożnie, by nie uszkodzić pokrycia. Na dachach zielonych oraz z pokryciem ze żwiru na uszkodzenia są narażone głównie nieosłonięte pionowe izolacje przy attykach, kominach i innych pionowych ściankach. Trzeba na nie zwrócić szczególną uwagę, jeśli przed zimą nie zabezpieczyliśmy odpowiednio dachu. Z tego powodu lepiej usuwać tylko wierzchnią warstwę śniegu. Kilkucentymetrową warstwę śniegu możemy usunąć przy pomocy specjalnego środka chemicznego. Odśnieżanie dachów płaskich jest stosunkowo łatwe. Nadmiar śniegu powinniśmy wyrzucać łopatami poza budynek, uważając na osoby, które mogą przechodzić w pobliżu. Musimy pamiętać o zwisających soplach, które możemy skuć młotkiem. Usuwając śnieg uważajmy, zwłaszcza przy krawędziach, by nie poślizgnąć się i nie upaść. Odśnieżanie najlepiej jest zlecić specjalistycznej firmie.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.