Jak oczyścić ściany z rysunków? Sposoby na małych artystów

Dzieci, gdy odkryją w sobie pasję tworzenia, chętnie malują w każdym możliwym miejscu. Przejawy tego rodzaju twórczości, z których następnie trzeba oczyszczać ściany, raczej nie spotykają się z zachwytem rodziców. W jaki sposób usunąć niechciane rysunki?

Mały twórca zazwyczaj nie wybrzydza, gdy wybiera narzędzia malarskie. Jeżeli wpadnie mu w ręce długopis – pokrywa ściany długopisem, jeśli flamastry lub kredki – maluje nimi. Czasami wystarczy jedynie chwila nieuwagi rodziców, aby na ścianie powstał imponujący malunek. Zanim jednak przejdziemy do sposobów, dzięki którym rysunki można usunąć, zastanówmy się przez chwilę, czy z podobnym zapałem do malowania w ogóle warto walczyć. Być może lepiej wyjść mu naprzeciw i ściany w pokoju dziecka, bądź wybraną ścianę, pokryć farbą tablicową. Taka emulsja może być zastosowana praktycznie na każdej powierzchni – na ścianie, drzwiach czy meblach. Elementy nią pokryte przypominają powłokę tablicy szkolnej, choć wcale nie muszą być czarne. Farby tablicowe są oferowane w różnych kolorach.

Na ścianie pomalowanej farbą tablicową można rysować kredą, ścierać malunki i wielokrotnie powtarzać cały proces od nowa, bez obaw, że w wyniku tych zabiegów ściana straci kolor.

Jest to więc dobry sposób na zapanowaniem nad pasją najmłodszych do malowania, pod warunkiem jednak, że swoją twórczość ograniczą do ścian pokrytych odpowiednią farbą.

Radosna twórczość dzieci bywa niemałym problemem rodziców
Radosna twórczość dzieci bywa niemałym problemem rodziców

Usuwanie rysunków ze ścian

Jeśli jednak malunki powstaną tam, gdzie ich nigdy być nie powinno, trzeba je usunąć. Przewidując podobne problemy, ściany warto pokryć farbą zmywalną, która nie zniknie wraz z usuwanymi zabrudzeniami. Rysunki można spróbować zmazać za pomocą ściereczki zamoczonej w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń. Na białych powierzchniach dobrze sprawdzi się pasta do zębów. Na kolorowych ścianach lepiej najpierw przetestować jej działanie w mniej widocznym miejscu. W przypadku rysunków wykonanych ołówkiem, ale także przy innego rodzaju zabrudzeniach, dobrze sprawdza się zwykła gumka do mazania. Napisy wykonane markerami z kolei można spróbować usunąć przy pomocy płynu, który służy do oliwienia zamków w drzwiach. Wybrane miejsce wystarczy spryskać płynem i następnie przetrzeć szmatką.

Komentarze

  • Gość 2019-03-16T18:05:03Z

    Bzdura. Miałem pomalowane sciany róznymi farbami tablicowymi. nawet tymi najdrozszymi. Nie ma sposobu by po malowaniu sciana była czarna.