Jak odnawiać meble kuchenne? Jaką wybrać farbę?

Zwykle, zamiast wydawać mnóstwo pieniędzy na zakup nowych mebli, można poprzez odnowienie pewnych elementów stworzyć zupełnie nowy wystrój. W wielu domach stoją meble kuchenne, które wprawdzie mają już swoje lata, ale nadal dzielnie się trzymają. Zdecydowanie bardziej opłaca się wykonać korektę ich urody, zamiast wymieniać całe komplety. Nowe fronty mebli kuchennych, blaty i uchwyty całkowicie odmienią ich wygląd.

Poprzez odnowienie mebli kuchennych można nadać kuchni nowy wystrój
Poprzez odnowienie mebli kuchennych można nadać kuchni nowy wystrój

Kuchnia to coś więcej niż tylko miejsce do gotowania. Często jest to ulubione pomieszczenie, w którym na codzienne posiłki albo szczególne okazje gromadzą się domownicy i przyjaciele. Nic dziwnego, że meble kuchenne zużywają się, starzeją, stają się niemodne.

Kuchnia jak nowa – odnawianie mebli kuchennych

Planując pracę trzeba się skupić oczywiście na tych obszarach, które są uszkodzone albo wyglądają nieładnie. Na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne i termiczne szczególnie narażone są powierzchnie robocze – blaty. Przy okazji można się też zastanowić, czy odnawiając meble nie warto wymienić zlewozmywaka i baterii. W ciągu lat nazbierało się na nich z pewnością sporo zadrapań i plam.

Wymiana lub odnowa frontów kuchennych

Najbardziej dominującą częścią mebli kuchennych są ich fronty. Materiał i kolor, to wszystko rzuca się obserwatorowi w oczy i tworzy pierwsze wrażenie. Kuchnia, która przestała już odpowiadać modowym wymogom, może szybko i prosto przekształcić się w zupełnie nową.

Większość kompletów kuchennych składa się ze znormalizowanych elementów. Najprościej jest zajrzeć do producenta remontowanej kuchni. Często zdarza się, że stare szafki można kombinować z nowymi drzwiczkami. Przy okazji warto zainwestować w nowszy system otwierania.

Pewną alternatywę dla gotowych frontów producenta mebli stanowi zamówienie nowych na miarę w zakładzie stolarskim. Stolarz może tutaj odegrać ważną rolę. Dobry rzemieślnik potrafi wykonać zamówienie na nietypowe wymiary, albo jakieś całkiem ekstrawaganckie pomysły. Odnowione szafki kuchenne można zaopatrzyć we fronty z różnych materiałów i o różnym wykończeniu, na przykład z litego drewna, ze sklejki pokrytej okleiną, folią z tworzywa sztucznego, z połyskiem i matowe.

Przy pomocy okleiny da się prędko zmienić wygląd kuchni. Okleina na drzwiczkach szafek kuchennych nadaje kuchni nowy wygląd. W przypadku mebli z litego drewna korzystniej będzie we własnym zakresie, albo z fachową pomocą rzemieślnika, polakierować je na nowo.

Wymiana lub odnowienie blatu kuchennego

Blat kuchenny stanowi ważny element urządzenia kuchni. Poprzez wymianę lub odnowienie blatu kuchennego można w krótkim czasie osiągnąć ogromny efekt. Przy odrobinie umiejętności własnych, albo wiedzy fachowca, odnawiane meble kuchenne zabłysną nowym blaskiem. W tym momencie można przeżyć prawdziwą „mękę wyboru”, jako że oferta blatów jest imponująca. Decydując się na odpowiedni blat, poza względami kolorystycznymi, trzeba przede wszystkim brać pod uwagę jakość i rodzaj materiału.

Szeroko rozpowszechnione są blaty laminowane z płyty wiórowej. Dobrze wyglądają, są łatwe w pielęgnacji i dosyć odporne na zarysowania. Przy czym wysokie temperatury znoszą tylko w stopniu ograniczonym. Nieco droższe są blaty z drewna. Nadają kuchni przytulną atmosferę, są jednak trudniejsze w utrzymaniu i co pewien czas muszą być na nowo szlifowane i lakierowane.

Szlachetnym wariantem kuchennego blatu jest granit. Kamienna płyta jest twarda, niewrażliwa na wysokie temperatury i odporna na zadrapania. Marmur natomiast jest bardziej miękki i przez to również bardziej wrażliwy. Mogą na nim też pozostawać plamy.

Szczególnym materiałem na blat kuchenny jest stal szlachetna. Jest odporna na zarysowania i wysokie temperatury. Daje się łatwo zmywać i przez to mocno utrudnia rozwój bakterii. Poza tym zlewozmywak do kuchni i armatura, wykonane z takiego samego materiału, mogą być połączone z blatem metodą spawania, nie pozostawiając żadnych zagłębień na brud.

Nowe uchwyty do mebli kuchennych

Chyba najszybszym i najłatwiejszym sposobem na odnowienie wizerunku kuchni jest wymiana uchwytów. Nowe uchwyty wnoszą do każdej kuchni powiew nowości. Na początek trzeba odkręcić od frontów mebli stare uchwyty. Średnice otworów i ich odstępy posłużą jako ważna informacja przy zakupie nowych uchwytów. Muszą one albo pasować do starych otworów, albo całkowicie i dyskretnie je zasłaniać.

Poza tym, można tutaj puścić wodze fantazji. Uchwyty do drzwiczek i szuflad występują we wszystkich formach, kolorach i materiałach. Mogą być pionowe albo poziome, z drewna, metalu, lakierowanego tworzywa sztucznego, w stylu retro albo całkiem nowoczesne. Trzeba zdecydować, w jakim stylu urządzić kuchnię. Ale to już jest rzecz gustu…

Przy odnawianiu mebli kuchennych warto również wymienić blat i oświetlenie w kuchni
Przy odnawianiu mebli kuchennych warto również wymienić blat i oświetlenie w kuchni

Wymiana oświetlenia w odnawianej kuchni

Kuchnia stanowi w wielu mieszkaniach swoiste centrum. Właściwe dobrane oświetlenie w kuchni może tę przestrzeń idealnie zaaranżować. Świeżo pomalowane ściany i odnowione fronty mebli kuchennych sprawią, że w nowym świetle kuchnia będzie nie do poznania.

Do oświetlenia powierzchni roboczej i szafek kuchennych doskonale nadają się listwy świetlne. Przy okazji odnawiania mebli można zamontować listwy pod szafkami wiszącymi albo wbudować je w szafki. Przy otwieraniu drzwiczek światło zapali się automatycznie. Dobrze pasuje wbudowane oświetlenie do drzwiczek z matowym szkłem. Okazją do tego może być wymiana uszkodzonych frontów.

Jedno oświetlenie główne dobrze jest zastąpić wieloma światłami na suficie, ścianach i szafkach. W ten sposób wszędzie będzie dosyć światła z góry, z boku i z przodu. Ciekawym doświadczeniem może być zastosowanie barwnych akcentów świetlnych. To działa najlepiej na białych powierzchniach, zarówno jako oświetlenie pomocnicze powierzchni roboczej, jak i piękny, nastrojowy element urządzenia kuchni.

Jaki wybrać kolor farby do odnowienia mebli kuchennych?

Kolory odgrywają ważną rolę w tworzeniu nastroju kuchni. Trzeba się zastanowić, jaki nastrój ma przekazywać kuchnia i wybrać odpowiedni schemat barw. W przypadku starszych mebli, albo pochodzących z różnych serii, foliowane fronty mogą wykazywać widoczne różnice. Poza tym, na przykład chłodna atmosfera kuchni ma być - przy okazji odnawiania - nieco ocieplona, bardziej przytulna. Nasuwają się dwa rozwiązania: wszystkie meble wymienić albo pomalować na nowo stare. Drugi wariant jest niewątpliwie bardziej kłopotliwy w wykonaniu, ale bardziej interesujący pod względem kosztów i końcowego efektu.

Zanim rozpocznie się przygotowywanie mebli do malowania, warto pomyśleć o kolorach.

 • Tony białe i neutralne. Biała kuchnia daje poczucie czystości i porządku, co w tym pomieszczeniu ma szczególne znaczenie. Jednak biel działa często zbyt silnie na wzrok. Barwy neutralne, jak szarość i krem nadają się doskonale jako tło dla białego połysku i barwnych akcentów.
 • Czerwień pobudza apetyt. Czerwień i pomarańcz wydają się być dobrym wyborem. Fantastycznie wygląda czerwień skomponowana ze stalą szlachetną albo drewnem.
 • Żółć i cytrusy. Żółta kuchnia promieniuje ciepłem i zaprasza do wejścia. Klasyczną kombinacją do żółci jest błękit.
 • Zieleń i błękit. Świeża żywność kojarzy się z zielenią natury. Chłodne, uspokajające tony błękitu i zieleni wyglądają szczególnie korzystnie w kuchni nasłonecznionej. Błękit idealnie komponuje się też z akcentami w brązie i żółci. Zieleń uzupełnia barwy neutralne i pięknie wygląda z ciemnoczerwonymi akcentami.

Od czego zacząć odnawianie mebli kuchennych?

Zanim rozpocznie się malowanie, czyli najważniejszy etap odnawiania mebli, trzeba poświęcić sporo czasu na czynności przygotowawcze. Chociaż są one żmudne, czasochłonne i mało twórcze, to jednak od nich zależy w dużym stopniu efekt końcowy.

 • Przed malowaniem trzeba opróżnić i wyjąć wszystkie półki i szuflady.
 • Malowanie frontów na szafkach jest wprawdzie możliwe, jednak lepiej będzie zdemontować je i malować potem na płasko.
 • Wszystkie uchwyty i gałki należy odkręcić przed malowaniem, zwłaszcza że prawdopodobnie będą wymieniane na nowe.
 • Elementy przeznaczone do malowania trzeba dokładnie umyć wodą z detergentem, aby oczyścić powierzchnie.
 • Po wyschnięciu wykonuje się przetarcie powierzchni papierem ściernym. Chodzi tutaj nie o zdarcie starej warstwy farby, tylko o jej zmatowienie.
 • Części mebli, które nie będą malowane (zawiasy, szkło, itp.) zabezpiecza się przez oklejenie taśmą ochronną.
 • Dla lepszego efektu nakłada się dwie warstwy farby. Kiedy wyschnie pierwsza warstwa, szlifuje się ją drobnoziarnistym papierem ściernym. Drugą warstwę można nałożyć po dokładnym starciu kurzu.

Jaką wybrać farbę do odnowienia mebli kuchennych?

O tym, jak będzie wyglądała kuchnia po odnowieniu mebli, decyduje nie tylko jakość wykonania prac, ale też rodzaj użytej farby. Szeroki wybór różnych rodzajów farb dostępnych w sprzedaży nie ułatwia decyzji. Wybierając farbę do mebli kuchennych trzeba pamiętać o ich przeznaczeniu. Warunki pracy i stopień eksploatacji szafek kuchennych są zupełnie inne, niż na przykład półki w salonie. Farba przeznaczona do kuchni musi być odporna na częste mycie, zaparowanie i wyższe temperatury. Oto kilka podstawowych rodzajów farb:

 • Farby akrylowe. Kryjące farby akrylowe do drewna szybko schną i mają neutralny zapach. Zabezpieczają drewno, a jednocześnie pozwalają na zachowanie zaplanowanej stylistyki, na przykład rustykalnej albo skandynawskiej. Farby akrylowe dają odporną na szorowanie powłokę. Ich intensywne kolory nie blakną pod wpływem słońca.
 • Farby alkidowe. Ten rodzaj farb zalicza się do preparatów rozpuszczalnikowych. Z tego względu ich zapach jest bardziej intensywny i dłużej się utrzymuje w pomieszczeniu. Także czas schnięcia jest dłuższy niż farb akrylowych, w których rozcieńczalnikiem jest woda. Odznaczają się bardzo dobrą przyczepnością do drewna i elastycznością powłoki. Farby alkidowe chronią drewno przed działaniem wilgoci, a także długo zachowują kolory (nie żółkną pod wpływem promieni słonecznych).
 •  Farby kredowe. Ta grupa farb posiada bardzo krótki czas schnięcia oraz neutralny zapach. Kolejną warstwę farby kredowej można nakładać już po pół godzinie. Poważną zaletą jest bardzo dobra przyczepność. Dzięki temu stare powłoki nie muszą być z mebli gruntownie usuwane, wystarczy szlifowanie powierzchni. Farby kredowe, poprzez efekt przecierania, mieszania, śladów pędzla, ułatwiają stylizowanie mebli. Istnieją różne typy farb kredowych, m.in. kazeinowe, mineralne i klejowe, o różnych właściwościach. Każdy rodzaj ma swoich zwolenników.
 •  Farby transparentne. Czas schnięcia tych farb jest średnio długi, trwa zwykle do pięciu godzin. Farby transparentne tworzą powłokę odporną na zarysowania i plamy. Pozostawiają widoczny rysunek drewna.

 

Komentarze