Jakie farby wybrać do odnawiania mebli?

Nowa farba potrafi całkowicie odmienić mebel. Czy to będzie stara szafa, czy komoda, starannie odnowiona zmieni wygląd i dopasuje się do nowego wystroju wnętrza. Do dyspozycji stoją dzisiaj lazury, lakiery, oleje i woski, a także liczne techniki nanoszenia nowej farby na meble. Tradycyjnie rozprowadza się farbę możliwie równomiernie pędzlem albo wałkiem, albo stosuje technikę natryskową. Powierzchnia musi wyglądać jednakowo z każdej strony.

Nowa farba może całkowicie odmienić stary mebel
Nowa farba może całkowicie odmienić stary mebel

Czasem jest jednak także bardzo pięknie, kiedy się stare drewno tylko oszlifuje i ukaże ponownie jego surowy stan. Weźmy na przykład masywny, rustykalny stół. Podczas gdy podstawa i nogi są pomalowane kredową farbą, blat stołu może czarować surowym pięknem dębowego drewna. Wyrazista struktura dębu stwarza szczególnie przytulny nastrój.

Istnieje wiele możliwości, które dają różny efekt końcowy. Drewno można woskować, olejować, lazurować albo lakierować, a każdy wybór jest poparty szeroką ofertą odpowiednich produktów. A każdy produkt może nadać potraktowanemu nim drewnu inny wygląd.

Jak wybrać farbę do odnowienia mebli?

Odnawianie starych mebli jest zjawiskiem bardzo pozytywnym. Kiedy jednak ma się do czynienia z drewnem, trzeba ciągle pamiętać o tym, że jest to surowiec bardzo delikatny i wrażliwy na różne czynniki zewnętrzne. Ostatnim krokiem musi być zawsze nałożenie warstwy ochronnej. Bez względu na to, czy stary mebel drewniany został gruntownie oczyszczony ze starej powłoki, czy zbudowane zostało małe arcydzieło z nowego surowca.

Wybierając farby do odnawiania mebli, trzeba brać pod uwagę nie tylko efekt optyczny, ale też przeznaczenie konkretnego przedmiotu. Niektóre meble są intensywnie eksploatowane każdego dnia i farba do ich malowania musi być szczególnie odporna na ścieranie i zarysowania. Meble stojące w kuchni narażone są na wilgoć, wysoką temperaturę, kontakt z kwasami, poplamienie. Ich powłoka zewnętrzna powinna to wszystko przez możliwie długi czas znosić. Inne zaś, jak na przykład półki na książki, czy jakieś meble o przeznaczeniu głównie dekoracyjnym, mogą być pomalowane farbami o niższych parametrach wytrzymałościowych. Nalezy pamiętać również o tym, by odpowiednio przygotować meble do malowania, by efekt był trwały. 

Jakie wybrać farby do odnowienia drewnianych mebli?

Farby chronią i pielęgnują drewno. Należą do nich lazury i lakiery w różnych kolorach i odcieniach.

1. Lazury – dobra ochrona drewnianych mebli

Zaletą tych farb jest to, że także po pomalowaniu widoczny jest rysunek słojów i tekstura drewna. Są dostępne w wersji bezbarwnej oraz w różnych odcieniach odpowiednich do gatunku drewna. Przy ich pomocy da się nawet podkreślić naturalny odcień drewna. Inna odmianę stanowią lazury w białym odcieniu. Są często stosowane do boazerii, drzwi, ale też do innych elementów mieszkania oraz do mebli.

Lazury można podzielić na dwie grupy:

  • Lazura cienkowarstwowa. Wnika w drewno, przez co chroni je od środka, ale jednocześnie pozwala na oddychanie. Lazury cienkowarstwowe mogą być stosowane zarówno do malowania mebli w mieszkaniu, jak i mebli i budowli ogrodowych. Należy wybrać taką lazurę, która ze względu na niską emisję szkodliwych substancji może być użyta w mieszkaniu, a nawet w pokoju dla dzieci.
  • Lazura grubowarstwowa. Tworzy zamkniętą powłokę i przez to przypomina lakier. Zapewnia szczególnie skuteczną ochronę przed czynnikami atmosferycznymi. Jest używana głównie na zewnątrz, do malowania na przykład okien albo drzwi.

Malowanie drewnianego krzesła
Malowanie drewnianego krzesła

2. Lakiery do drewna – atrakcyjna ochrona drewnianych mebli

Pośród lakierów rozróżnia się lakiery bezbarwne i kolorowe. Lakier bezbarwny tworzy powłokę ochronną na powierzchni drewna, przez którą widać jego naturalną strukturę. Lakier barwny nadaje odnawianym meblom piękny kolor i efektowny wygląd. Jednocześnie chroni materiał przed zarysowaniami i innymi uszkodzeniami. Zapewnia długą żywotność mebla.

  • Akrylowe. Pigmenty i składniki wiążące są rozpuszczalne w wodzie. Podczas schnięcia woda odparowuje i lakier tworzy mocną powłokę. Te produkty nadają się do stosowania w pomieszczeniach, ponieważ nie emitują przykrego zapachu i są przyjazne dla środowiska. Na dodatek można wybierać między lakierami akrylowymi dającymi powierzchnię matową albo z połyskiem.
  • Alkidowe. Farby rozpuszczalnikowe, a co za tym idzie emisja nieprzyjemnego zapachu. Zaletą jest wyjątkowa trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne. Dobrze nadają się do malowania mebli kuchennych.

3. Farby kredowe do drewnianych mebli

Istnieje wiele rodzajów farb kredowych, zarówno akrylowych, jak i na bazie żywic syntetycznych i roślinnych. Neutralny zapach i duża szybkość schnięcia nie zawsze mogą zrównoważyć niezbyt wysoką trwałość. Nadają się raczej do malowania mebli w przedpokoju albo mebli postarzanych z celowymi przetarciami.

4. Oleje do drewnianych mebli

Chronią i pielęgnują powierzchnię mebli. Tworzą na drewnie ochronną powłokę. Przede wszystkim wnikają też nieco w głąb drewna. Po takim zabiegu drewno nadal oddycha. Olejowane drewno zachowuje swój rysunek, jednak zabieg musi być regularnie powtarzany. Rozlane płyny powinny zostać natychmiast wytarte, ponieważ mogą tworzyć brzydkie plamy.

5. Woski do drewnianych mebli

Płynne albo w postaci pasty mogą być nakładane bezpośrednio na drewno albo jako dodatkowe zabezpieczenie powierzchni olejowanych. Jaki połysk będzie miała powierzchnia mebla zależy z reguły od tego, jak mocno wosk został wypolerowany. Wadą wosku jest jego wrażliwość na wysoką temperaturę.

Komentarze