Jak układać gont bitumiczny?

Gont bitumiczny to tani i szybki w układaniu materiał pokryciowy. Poprawnie zamontowany na dachu pozwala uzyskać pełną szczelność i znaczną trwałość. Dodatkową zaletą gontów (dachówek bitumicznych) jest ekonomiczność zastosowania – zwłaszcza przy skomplikowanych, wielospadowych połaciach. A jakie zasady obowiązują podczas układania gontu? O tym w poniższym materiale.

Gont biutamiczny - zasady montażu
Dachy-Radom
Gont biutamiczny - zasady montażu

Gontami bitumicznymi pokrywa się dachy spadziste (o kącie nachylenia połaci od 12 do 75˚). Materiał ten wymaga uprzedniego wykonania sztywnego poszycia z drewnianych desek lub płyt OSB o zwiększonej klasie wodoodporności. Podłoże pod gont musi też być odpowiednio zabezpieczone, do czego najlepiej nadaje się papa podkładowa na osnowie z welonu szklanego. Poprawnie ułożone pokrycia bitumiczne nieźle się prezentują i są ekonomiczne. Największą opłacalność zastosowania można zauważyć przy dachach wzbogaconych w liczne lukarny czy inne elementy dekoracyjne. Fragmenty pasów gontu, które nie nadają się w dane miejsce połaci, przeważnie udaje się wykorzystać gdzie indziej, co minimalizuje ilość potrzebnego materiału i ogranicza wydatki.

Co należy zrobić przed przystąpieniem do układania gontu?

Zanim zaczniemy układać pasy gontu na dachu, poszycie należy zabezpieczyć papą oraz wykonać wszystkie niezbędne obróbki blacharskie (miejsce wokół komina, naroża, połączenia dachu ze ścianami itd.). Do obróbek można użyć blachy lub wykorzystać gotowe elementy wykończeniowe oferowane przez producentów gontów. Przy obróbkach blaszanych konieczne jest zagruntowanie ich środkiem asfaltowym.

Przed rozpoczęciem montażu gontu na dachu powinny być też już zamontowane deski okapowe i szczytowe oraz rynny, a także kominki wentylacyjne i wywietrzniki.

Układanie gontów bitumicznych na dachu

Niektóre gonty bitumiczne to tzw. gonty samowulkanizujące. Należy przez to rozumieć, że elementy materiału pokryciowego skleją się ze sobą samoczynnie (pod wpływem promieniowania słonecznego). Jednak nie wszystkie pokrycia bitumiczne posiadają fabryczną warstwę kleju i wiele z nich trzeba dodatkowo podklejać lepikiem. Gdy temperatura na zewnątrz jest niska, nawet gonty samowulkanizujące wymagają dodatkowego podgrzewania.

Generalnie gonty mocuje się do podłoża w sposób mechaniczny. Służą do tego ocynkowane gwoździe papowe, stosowane na wysokości około 2,5 cm nad górną krawędzią wcięć międzymodułowych. Każda dachówka powinna zostać przybita przynajmniej czterema gwoździami dekarskimi. Przy dachach o kącie nachylenia powyżej 60˚ liczbę gwoździ należy większych do sześciu sztuk.

Gont biutamiczny - tani i szybki w układaniu materiał do pokrywania dachu
Dach123
Gont biutamiczny - tani i szybki w układaniu materiał do pokrywania dachu

Układanie gontu rozpoczyna się od montażu pasa startowego. Mocuje się go przy dolnej krawędzi połaci (wzdłuż okapu) na gwoździe i klej bitumiczny. Na dachu powinny zostać wyznaczone poziome i pionowe linie pomocnicze. Sąsiednie pasy układa się na styk i mocuje. Rzędy muszą być przesunięte o pół gontu. Z układaniem zawsze przesuwamy się w kierunku kalenicy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas układania gontów?

Sposób montażu gontów bitumicznych zawsze należy dostosowywać do wymogów producenta. Niektórzy wytwórcy zalecają np., aby w miejscach newralgicznych dachu (wokół komina, przy oknach połaciowych, w koszach, kalenicy) nie stosować połączeń mechanicznych (gwoździ), a mocować gont jedynie na klej.

Ważna jest także pogoda podczas układania gontów. Nie należy zabierać się za krycie dachu tym materiałem, gdy temperatura na zewnątrz jest niższa niż 5˚C, pada deszcz lub wieje silny wiatr. Najlepszy czas to dzień słoneczny i ciepły, co sprzyja samowulkanizacji gontów.

Odrębną kwestią są efekty estetyczne uzyskiwane przy zastosowaniu gontu bitumicznego. Na tej samej połaci dachu należy stosować gonty z tym samym kodem oznaczeniowym (z identyczną datą produkcji) bądź mieszać materiał pokryciowy z kilku paczek i układać go naprzemiennie. Gonty na wierzchu pokryte są bowiem posypką mineralną, której odcienie kolorystyczne mogą być nieznacznie różne.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.