Aranżacje wnętrza w industrialnym stylu
W ostatniej dekadzie wiele zapomnianych, opuszczonych fabryk zyskało drugie życie. Tam, gdzie kiedyś produkowano artykuły chemiczne czy odzież, dziś królują przestronne lofty. Adaptacja dawnych hal oraz magazynów na cele mieszkalne daje wiele satysfakcji. Możemy także skorzystać z oferty kupienia już gotowego mieszkania w pofabrycznej przestrzeni, konieczne będzie tylko jego urządzenie.
Industrialny klimat stworzymy także poza loftem, również w małym mieszkaniu na nowym osiedlu. Nie trzeba przeprowadzać się do byłej fabryki. Wystarczy, że będziemy trzymać się kilku elementów charakterystycznych dla tego stylu.
Mieszkanie w stylu poprzemysłowym
Styl industrialny kojarzy się z przestronnością. Nic dziwnego – inspiracje czerpie z klimatu hal przemysłowych. Jeśli chcemy uzyskać więcej przestrzeni, możemy wyburzyć ścianę oddzielającą salon od kuchni lub stworzyć sypialnię za kotarą, nie stawiając ścianek działowych.
Do mieszkania w stylu industrialnym pasuje: biel, szarość, czerń, chłodny brąz i mocna czerwień.
Możemy także optycznie powiększyć pomieszczenie – malując ściany na jasny, chłodny odcień. Do mieszkania w stylu industrialnym pasuje: biel, szarość, czerń, chłodny brąz i mocna czerwień. Jeśli chcemy przełamać surowość tego stylu wykorzystajmy materiały, które kojarzą się z przytulnością: drewno na podłodze czy pomarańczową cegłę na ścianie. Ocieplą wnętrze, ale nie wysuną się na pierwszy plan. Gdy nie możemy pozwolić sobie na ścianę z cegieł warto poszukać fototapety lub kafelek imitujących cegłę.
Surowe drewno – pomysł na dekorację
Jeśli wolimy zostawić chłodną podłogę np. z betonu, stwórzmy chociaż dekorację z drewna. Pomalujmy deskę np. z palet dostawczych na biało lub szaro i powieśmy ją nad kanapą. Ważne, aby farba była jasna – wtedy podkreśli słoje i surowość drewna. Taka deska nie lubi konkurencji. Wszelkie szafki wiszące i obrazy postarajmy się umieścić na pozostałych ścianach. Pamiętajmy, by wcześniej - przed położeniem farby - dokładnie przygotować powierzchnię drewnianej palety poprzez szlifowanie.
Styl industrialny kojarzy się z przestronnością. Nic dziwnego – inspiracje czerpie z klimatu hal przemysłowych. Jeśli chcemy uzyskać więcej przestrzeni, możemy wyburzyć ścianę oddzielającą salon od kuchni lub stworzyć sypialnię za kotarą, nie stawiając ścianek działowych.
Industrialna lampa DIY - jak zrobić?
Chyba każdy z nas ma w domu metalową lampkę na biurko. Być może pamięta jeszcze lata szkolne. I taka będzie idealna, z oznakami zużycia – taka jak lampy w fabrykach. Najpierw musimy dobrze wyczyścić lampę, a następnie pomalować farbą w sprayu z metalicznym połyskiem: srebrnym lub miedzianym. Gdy farba wyschnie wkręcamy żarówkę, aby jeszcze bardziej podkreślić fabryczny klimat, wybierzmy model typu Edison.
Jeśli wolimy zostawić chłodną podłogę np. z betonu, stwórzmy chociaż dekorację z drewna. Pomalujmy deskę np. z palet dostawczych na biało lub szaro i powieśmy ją nad kanapą.
Meble w stylu insustrialnym
Do wnętrza w stylu industrialnym pasują szare kanapy. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na nową sofę albo fotele, poszukajmy narzuty lub poduszek w kolorze stali i szarości. Natomiast skórzane taborety przywodzą na myśl dawne zakłady włókiennicze. Warto poszukać takich siedzisk na targach staroci lub na stryszkach.
Do wnętrza w stylu industrialnym pasują szare kanapy. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na nową sofę albo fotele, poszukajmy narzuty lub poduszek w kolorze stali i szarości.
Zamiast upiększać stare meble możemy także kupić nowe, które mają fabryczny charakter: z widocznymi słojami w chłodnym odcieniu drewna. Zwróćmy uwagę na uchwyty i wykończenia niech będą proste w formie i najlepiej metalowe.
Kwintesencją stylu jest prostota, surowość i…praktyczność. Pamiętajmy, że meble czy lampy w fabrykach miały ułatwiać pracę, nie zaś dekorować pomieszczenie. Styl ten jest więc łatwy w aranżacji. Trzymając się przemysłowego charakteru szybko podejmujemy decyzję na zakupach. Dlaczego? Od razu omijamy barokowe ramy luster, beżowe kanapy czy pastelowe tekstylia.
Sprawdź również: Elegancki salon i sypialnia w stylu nowojorskim – dlaczego warto?
Komentarze