Jak urządzić wielofunkcyjny garaż?

Obecnie garaże powstają prawie przy każdym domu. Nikogo nie trzeba przekonywać o ich przydatności, tym bardziej, że pełnią różne dodatkowe funkcje, zastępując tym samym coraz rzadziej budowane piwnice. Przestrzeń garażu może zostać optymalnie wykorzystana, trzeba tylko umiejętnie ją zaaranżować.

Decyzja na temat wielkości oraz usytuowania garażu powinna zapaść już na etapie projektowania domu. Można zdecydować się między innymi na garaż wbudowany w bryłę, przylegający do budynku, zaplanowany w piwnicy lub wolnostojący. Propozycji jest wiele i tylko od naszych potrzeb oraz możliwości zależna jest forma przyszłego garażu. Przy jego wyborze dobrze jest mieć na uwadze nie tylko obecne wymogi, ale także potrzeby, które mogą pojawić się w bliższej lub dalszej przyszłości. Najbardziej ekonomicznym wariantem będzie garaż wbudowany w bryłę budynku, z kolei rozwiązaniem najbardziej oszczędnym pod względem zajmowanej powierzchni będzie miejsce parkingowe usytuowane w piwnicy. Najwygodniejszą opcją jest połączenie garażu z częścią mieszkalną. Takie rozwiązanie z pewnością ułatwi codzienne obowiązki i korzystanie z samochodu. Przy czym najlepiej, aby połączenie nie prowadziło bezpośrednio z garażu do części mieszkalnej. Ze względu na możliwość przenikania na przykład zapachu spalin dobrze, jeśli garaż zostanie oddzielony wiatrołapem lub zamkniętym korytarzem.

Garaż z kotłownią i pralnią

Wymiary minimalnego garażu wynoszą 2,7 na 5,5 metra. Jednak wybierając miejsce parkingowe o tak niewielkiej powierzchni, nie można liczyć na zaaranżowanie w nim dodatkowej przestrzeni na warsztat lub inne funkcje pomocnicze. Natomiast jeśli zdecydujemy się na nieco większy garaż, to przy bocznych ścianach będzie możliwe wygospodarowanie miejsca na narzędzia, rowery czy sprzęt ogrodniczy. Obecnie coraz częściej inwestorzy wybierają garaże na tyle przestronne, że możliwe jest wydzielenie w nich osobnego pomieszczenia technicznego. Takie rozwiązanie pozwala na ograniczenie przestrzeni gospodarczej w części mieszkalnej budynku. W garażu najchętniej umieszcza się kotłownię, która ze względów przeciwpożarowych musi być oddzielona od części parkingowej. Z kolei, jeśli zdecydujemy się na wydzielenie w garażu pralni, to konieczne będzie wyposażenie jej w odpowiednią wentylację, a najlepiej także w

ogrzewanie.

Garaż stanowi bardzo wygodne zaplecze dla ogrodu. Idealnie, jeśli jego przestrzeń można wykorzystać do przechowywania narzędzi ogrodniczych. Praktycznym rozwiązaniem będzie wówczas utworzenie dodatkowego wyjścia, prowadzącego wprost do ogrodu. 

Przydatne akcesoria

Obecnie inwestorzy jedynie w sporadycznych sytuacjach decydują się na budowę podpiwniczenia, w nowych domach rzadko też można znaleźć przydatne stryszki. Coraz częściej więc funkcję magazynu na wszystkie rzadziej używane sprzęty pełni garaż, o ile oczywiście jego powierzchnia na to pozwala. Ale nawet w mniejszych garażach możliwe jest wygospodarowanie miejsca na różne drobiazgi. W takich sytuacjach przydatne okazują się różne meble i akcesoria. Na dłuższej ścianie garażu można umieścić półki i szafki na drobny sprzęt, można także zastosować specjalne panele z różnej wielkości uchwytami i zawieszkami. Na rynku dostępne są na przykład specjalne uchwyty dla rowerów, umożliwiające umieszczenie jednośladów na ścianie lub pod sufitem. Ważne, aby tego rodzaju umocowania były bardzo stabilne. Przydatna może okazać się także tablica do powieszenia na ścianie, na której można umieścić drobne narzędzia. Planując wyposażenie garażu, warto zastanowić się nad wykorzystaniem starych mebli. Nie trzeba koniecznie wszystkiego kupować. Być może w tej przestrzeni idealne zastosowanie znajdą na przykład stare szafki kuchenne. W odpowiednio dużym garażu można pozwolić sobie na umieszczenie stołu, przydatnego przy wykonywaniu różnych prac warsztatowych, a utrzymanie czystości ułatwi zamontowana w tym miejscu umywalka.

Komentarze

  • garazowiec 2015-09-04T16:40:59Z

    jeśli chodzi o wyposażenie garażu to osobiście bardzo polecam podsufitowe systemy składowania tj pólki podsufitowe firmy WENEZA. Jest to bardzo sprytna opcja przechowywania pozwalająca w pełni zagospodarowac niewykorzystaną przestrzeń np nad drzwiami garażowymi i nie tylko. www.weneza.pl/products.php lub olx.pl/oferta/polka-podsufitowa-weneza-rozne-rozmiary-CID628-IDbxPqz.html Półki są niezwykle stabilne, solidne i bezpieczne! Polecam!

    • paweł 2013-12-27T19:01:22Z

      zdecyduj się na Faac. robią dobre napędy. i te wjazdowe i te do garażu. mam ich daw produkty i bardzo sobie chwale. sa mocne, sprawne i dobre jakościowo. nie straszna im zmienna pogoda, deszcze i mrozy.bez problemu dają radę. ja mam C720 i D700Hs

      • Ron 2013-10-22T10:18:30Z

        Właśnie skończyliśmy budowę domu i powoli wszystko przenosimy ze starego mieszkania. Przyznam, że po raz pierwszy w życiu mam garaż i już jestem z tego powodu bardzo zadowolony. Zaaranżowałem sobie w nim kąt na majstrowanie, przy okazji zrobiłem też kanał i wszystko zaczyna wyglądać tak jak tego sobie życzyłem. Brakuje mi jedynie napędu do bramy. Początkowo myślałem, że nie będzie mi to bardzo potrzebne, teraz jednak zmieniłem zdanie. Nie mogę się zdecydować na żaden konkretny. czytałem sporo pozytywnych opinii na temat firmy faac no i chyba w końcu się na nich zdecyduję. Chyba, że ktoś poleci coś innego?