Jak zabezpieczyć dom przed ptakami?

Wiosną powraca problem zanieczyszczeń powodowanych przez ptaki. Potrafią one nie tylko zabrudzić elewację domu, ale także zniszczyć pokrycie dachowe. Jak uchronić dom przed niechcianymi lokatorami, nie robiąc im krzywdy?

Wiosną wzmaga się aktywność ptaków. Stają się uciążliwe, zwłaszcza gdy szukają schronienia i dobrego miejsca do budowy gniazda. Zanieczyszczają elewację domu, rynny, balkony oraz gzymsy. Jednak nie tylko to powoduje, że ludzie próbują je odstraszyć. Ptaki są także nosicielami chorób, bakterii i mogą powodować alergię, z tego powodu nie powinniśmy pozwalać, by zaaklimatyzowały się w naszym domu. Aby skutecznie pozbyć się ich z otoczenia domu i uniknąć konieczności ponoszenia kosztów związanych z czyszczeniem elewacji z ptasich odchodów, lepiej zainwestować w sprawdzone, specjalistyczne sposoby ochrony domu przed ptactwem.

Ptaki mogą zniszczyć elewację i pokrycie dachowe
Ptaki mogą zniszczyć elewację i pokrycie dachowe

Domowe sposoby odstraszania ptaków

Istnieje wiele domowych sposobów, które mają działać odstraszająco na ptactwo próbujące siadać na naszych dachach, parapetach czy balkonach. Często stosuje się ruchome figurki przypominające ptasie drapieżniki, kolorowe, wirujące wiatraczki montowane na balustradach czy parapetach, a także szeleszczące na wietrze reklamówki. Te metody jednak są mało skuteczne. Spotykaną czasem metodą jest zamocowanie deski z wbitymi gwoździami, jednak ten sposób nie jest zalecany, ponieważ jest niebezpieczny dla ptaków, które mogą się zranić.

Zabezpieczenia muszą być tak mocowane, by nie zagrażały zwierzętom. Kolce muszą znajdować się w miejscu widocznym dla ptaków. Zabronione jest montowanie ich we wnękach balkonów, skierowanych bokiem, w dół oraz w sposób zagrażający ptactwu.

Rodzaje zabezpieczeń

Dostępne są na rynku nowoczesne i estetyczne rozwiązania, które skutecznie i bezpiecznie odstraszą ptaki. Można zastosować systemy elektryczne, siatki, spirale czy kolce. Pierwsza metoda działa na zasadzie pastucha elektrycznego, a więc systemu pod napięciem mającego powstrzymać ptaki przed zbliżaniem się do domu. Ze względu na to, że przepływa przez niego prąd o bardzo niskim napięciu, jest bezpieczny dla ptaków. Najbardziej popularne są jednak kolce, które uniemożliwiają ptakom przysiadanie i zakładanie gniazd na krawędziach dachów, gzymsach, rynnach oraz innych elementach architektonicznych domu. Kolce można kupić w postaci specjalnych taśm samoprzylepnych lub listw do przykręcenia. Należy je zamontować w miejscach, gdzie ptaki są szczególnie aktywne. Tego typu zabezpieczenie pozwoli ochronić dom przed zabrudzeniami oraz zniszczeniami. System kolców jest nie tylko skuteczny, ale też estetyczny i właściwie niewidoczny z kilkunastu metrów. Kolce są również bardzo wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne. Innego rodzaju skutecznym zabezpieczeniem są siatki zawieszone na dużych powierzchniach, które uniemożliwiają ptakom wlatywanie w szczeliny. Są one jednak widoczne i wyglądają mniej estetycznie w budownictwie jednorodzinnym. Dobrze jednak sprawdzają się w halach sklepowych czy magazynach.

Najbardziej popularnym zabezpieczeniem są kolce, które uniemożliwiają ptakom przysiadanie i zakładanie gniazd
Najbardziej popularnym zabezpieczeniem są kolce, które uniemożliwiają ptakom przysiadanie i zakładanie gniazd

Ochrona przed ptactwem a prawo

Planując montaż systemu zabezpieczeń przed ptakami, należy pamiętać, że powinniśmy jednocześnie dbać o przyrodę. Art. 52 Ustawy o ochronie przyrody mówi o tym, że zabezpieczenia muszą być tak mocowane, by nie zagrażały zwierzętom. Kolce muszą znajdować się w miejscu widocznym dla ptaków. Zabronione jest montowanie ich we wnękach balkonów, skierowanych bokiem, w dół oraz w sposób zagrażający ptactwu. W przeciwnym razie możemy zostać oskarżeni o łamanie prawa. Aby zamontować system w sposób inny niż objęty przepisami, konieczne jest uzyskanie zgody regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.