Jak zrobić łóżko z palet?

Rustykalne i absolutnie nowoczesne może być łóżko z europalet. Granice możliwości upcyklingu (tak nazywa się modna forma przetwarzania wtórnego surowców na produkty wyższej wartości) zakreśla jedynie fantazja twórcy. Niska cena, prosty sposób konstrukcji, stylowy wygląd i łatwa możliwość przeróbki czynią tę metodę niezwykle popularną.

Łóżka z palet prezentują się efektownie
Pallet Discounter
Łóżka z palet prezentują się efektownie

Jak zrobić łóżko z palet? Instrukcja krok po kroku

Palety są doskonałym materiałem wyjściowym do zbudowania nie tylko kanapy czy stolika, ale też łóżka. Oto kilka kroków do wykonania łóżka z palet:

Krok 1 – wybór palet 

Paleta jest sztywną podkładką o znormalizowanych wymiarach do układania i transportowania drobniejszych opakowań. Najbardziej znana jest stworzona w 1950 roku w Szwecji tak zwana europaleta. Do zastosowania w postaci mebla potrzebne są palety pierwszorzędnej jakości. Ważne jest, aby nie kupić palet jednorazowych, które nie są zbyt wytrzymałe. Poza tym drewno powinno być całkowicie zdrowe, suche i bez śladów pleśni. Na pojedyncze łóżko potrzeba będzie trzy palety, a na podwójne – pięć. Wymiary europalety wynoszą 80 cm x 120 cm, a masa 20-24 kg.

Krok 2 – szlifowanie drewna

Pierwszym krokiem do zbudowania łóżka z palet jest przygotowanie materiału. Palety są wykonane z surowego drewna i często wystają z nich drzazgi. Powierzchnię trzeba wyrównać i wygładzić. Im dokładniej będzie wykonany ten zabieg, tym piękniejszy będzie efekt końcowy. Nie mówiąc o tym, że wystające zadry mogłyby uszkodzić materac. Szczególną uwagę należy zwrócić na obróbkę powierzchni zewnętrznych, które potem będą oświetlone i dobrze widoczne. W przeciwnym razie łóżko nie będzie wyglądało estetycznie, a lakierowanie wyjdzie nieregularne.

Krok 3 – malowanie palet

W tym punkcie ważne są osobiste upodobania. Można pozostawić naturalny kolor drewna palety albo pomalować na dowolny kolor według uznania. Do pomalowania paletowego mebla nadaje się lazura do drewna, lakier akrylowy albo farba do ścian. Farby matowe i niezmywalne z pewnością prędzej się zabrudzą, dlatego wybór farby trzeba dobrze przemyśleć. Aby uzyskać doskonały efekt, dobrze jest na pomalowane drewno po wyschnięciu nałożyć jeszcze jedną warstwę farby.

Łóżko z palet z oświetleniem
Pinterest
Łóżko z palet z oświetleniem

Krok 4 – podkładki filcowe do łóżka z palet

Ten krok jest opcjonalny, ale bardzo sensowny. Szczególnie, jeśli łózko z palet ma stanąć na parkiecie, podłodze z korka, laminatu albo desek. Zamiast filcowych podkładek można przykręcić meblowe nóżki.

Krok 5 – poskręcanie palet

Kiedy palety są już dokładnie obrobione, można je ze sobą połączyć. Należy palety ustawić w określonym porządku i połączyć je mocno śrubami, metalowymi kątownikami i wkrętami. Po skręceniu palet należy sprawdzić, czy wszystkie elementy zostały dokładnie pomalowane. Aby chronić materac, można na palety przymocować stary dywan albo grubą tkaninę.

Krok 6 – oświetlenie do łóżka z palet

Według upodobań użytkownika paletowego łóżka możliwe jest zainstalowanie specjalnego oświetlenia. Kable i taśmy LED dostępne w różnych wielkościach i kolorach. Można też ulokować taśmy LED o zmieniających się kolorach. Kable trzeba poprowadzić przez listwy palet tak, aby ich nie uszkodzić. Inaczej może się zdarzyć, że cała instalacja nie będzie działać. Praktyczne byłoby posiadanie gniazdka elektrycznego na ścianie pod łóżkiem, albo tuż obok.

Podwieszane (szybujące) łóżko z palet

Absolutnym przebojem może być łóżko z palet unoszące się nad podłogą. Wystarczy je tylko podwiesić na linach i bujać się jak na huśtawce. Trzeba się tylko dobrze zastanowić, czy na pewno łóżko nie powinno stać twardo na podłodze – niektórzy cierpią w takich wypadkach na chorobę morską… Liny trzeba umocować na czterech zewnętrznych rogach palet i podwiesić na wkręconych w sufit śrubach z pierścieniami.

Podwieszane łóżko z palet
Pinterest
Podwieszane łóżko z palet

Wskazówki dla amatorów łóżek z europalet

  • Pojedyncze łóżko z europalet nadaje się również jako łóżeczko dla małych i większych dzieci. Wystarczy zamontować dodatkową listwę na krawędzi łózka, aby zapobiec wypadnięciu dziecka.
  • Wolne przestrzenie pod paletami mogą funkcjonować jako miejsce na małe szuflady z kartonów.
  • Zamiast nóżek albo filcowych podstawek można zamontować rolki i mieć łóżko mobilne.
  • Odpowiednio pomalowane, może łóżko z palet służyć jako leżak na tarasie albo balkonie.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.