Jak zrobić meble ogrodowe z palet?

Palety, które do niedawna zalegały magazyny albo służyły co najwyżej za opał, stały się w ostatnich latach modnym materiałem do budowli mebli. Nieważne, czy to będzie ogrodowa huśtawka, leżak, stół, czy zestaw wypoczynkowy przeznaczony do ogrodu – z drewnianych palet da się to wszystko zbudować.

Jak wykonać meble ogrodowe z palet?
Pinterest
Jak wykonać meble ogrodowe z palet?
Palety są wyrabiane w różnych rozmiarach, co można odpowiednio wykorzystać do budowy mebli ogrodowych. Europalety występują w następujących rozmiarach:

  • EUR 1 – 800 mm x 1200 mm
  • EUR 2 – 1200 mm x 1000 mm
  • EUR 3 – 1000 mm x 1200 mm
  • EUR 6 – 800 mm x 600 mm

Z palet da się łatwo zbudować najróżniejsze rodzaje mebli do ogrodu. Szczególnie proste są niskie meble do siedzenia oraz małe stoły, leżaki i huśtawki. Budowa jest na tyle nieskomplikowana, że poradzić mogą sobie nawet mało doświadczeni majsterkowicze. Każdy mebel zyska własny niepowtarzalny wygląd, kiedy zostanie pomalowany na zgodny z upodobaniami twórców kolor.

Fotel ogrodowy z palet - zbudowany samodzielnie!

Palety doskonale nadają się do budowy najróżniejszych ogrodowych siedzisk: w zależności od sposobu wykorzystania palet powstają ogrodowe meble wypoczynkowe w przeróżnych formach i rozmiarach.

Kto szuka prawdziwego projektu dla początkujących, powinien wybrać fotel bez podłokietników z niskim siedzeniem. Do tego wariantu będą potrzebne trzy palety, które zostaną wykorzystane bez przycinania: Dwie palety są umieszczone poziomo jedna nad drugą i razem skręcone, aby utworzyć siedzisko, a trzecia jest umocowana pionowo jako oparcie.

Wykonanie mebli z palet nie musi być trudne!
Wykonanie mebli z palet nie musi być trudne!

Zanim rozpocznie się pracę, trzeba drewno dobrze oszlifować, aby otrzymać gładką, jednorodną i pozbawioną drzazg i zadziorów powierzchnię. Nie tylko jest przyjemniejsza w dotyku, ale lepiej nadaje się też do malowania.

Następnie należy wywiercić otwory. Aby drewniane elementy zostały śrubami dociśnięte bez pozostawiania szczelin, trzeba deski palet tylko nawiercać. Odłupywania zadziorów podczas wiercenia otworów można uniknąć, podkładając pod nawiercaną deskę kawałek odpadowego drewna. Elementy fotela łączy się wkręcanymi w drewno śrubami.

Kwietniki ogrodowe z palet

Także konstrukcje do ustawienia kwiatów mogą powstać w różnych wariantach, różniąc się wzajemnym ułożeniem palet. Najprostsza wersja może się składać z jednej tylko palety. Większy kwietnik można zbudować z czterech palet połączonych w skrzynię. Dodatkowo można przymocować cztery deski na przykład daglezjowe. Umieszczenie siatki na dnie kwietnika oraz na ścianach zabezpieczy rośliny przed gryzoniami.

Stół ogrodowy zbudowany z palet

Najprostszą wersją stołu do ogrodu zbudowanego z palet jest poziome ułożenie i skręcenie dwóch palet. Wystarczy je w tym celu równo złożyć i połączyć śrubami. Na koniec wystarczy na wierzch palet położyć odpowiednio przyciętą płytę wiórową i przymocować gwoździami albo wkrętami. Jeśli ktoś chciałby postawić stół z palet na tarasie, może na dole na rogach zamocować rolki do przemieszczania.

Jak pielęgnować meble ogrodowe z palet?
Jak pielęgnować meble ogrodowe z palet?

Kanapa z palet do ogrodu i na taras

W zależności od planowanej wielkości kanapy i jej formy potrzeba zgromadzić z reguły od trzech do sześciu palet. Podstawowe kroki są zawsze takie same: trzeba palety oszlifować i przyciąć ewentualne oparcie i podłokietniki. Potem poszczególne elementy należy dokładnie poskręcać, nadać jej odpowiedni wygląd przy pomocy malowania i dobrać wreszcie pasujące do całości poduszki.

Kanapę z palet można zbudować w formie minimalistycznej albo bardziej ekstrawaganckiej. Podstawowy i najprostszy wariant da się złożyć z trzech palet i wymaga niewielkiej liczby narzędzi i dodatkowych materiałów. Nie trzeba nawet niczego przycinać; wystarczy tylko ułożone odpowiednio palety poskręcać. Do budowy potrzebna jest akumulatorowa wkrętarka z odpowiednią nasadką, komplet śrub, papier ścierny, farba w wybranym kolorze i pędzel.

Wersja kanapy dla bardziej wymagających wymaga przycięcia palety do montażu oparć bocznych. Oparcie główne również można zamocować skośnie, a szerokie siedzisko zbudować z podwójnych palet.

Pielęgnowanie mebli ogrodowych z palet

Jak wszystkie meble drewniane, tak i samodzielnie zbudowane z palet wymagają starannej pielęgnacji. Należy pamiętać, aby przed początkiem sezonu każdego roku meble pomalować. Warstwa ochronna musi zabezpieczać drewno przed wilgocią i promieniami słonecznymi. Zabezpieczanie mebli z palet jest tym bardziej potrzebne, jako że gatunki drewna użytego do ich produkcji należą do najtańszych i najmniej trwałych – trudno oczekiwać palet z drewna tekowego albo na przykład wenge.

Komentarze

  • Wioleta 2020-05-09T09:27:43Z

    Jaki to kolor palet?