Jaki podkład wybrać do wyciszenia podłogi z paneli?

Podłoga pływająca nie jest, wbrew pozorom, czymś w rodzaju tratwy na pełnym morzu. Takie określenie stosujemy w przypadku paneli podłogowych, które nie są na stałe przytwierdzone lub przyklejone do podłoża.

Ma to swoje zalety – przede wszystkim prosty montaż oraz możliwość zdemontowania podłogi, np. w celu przeniesienia jej do innego wnętrza, jeżeli nie jest uszkodzona. Minusem takiej podłogi jest fakt, że pomiędzy panelami a betonowym podłożem pozostaje niewielka pusta przestrzeń – powietrze w niej zawarte sprawia, że panele stanowią swoistą membranę, od której odbija się każdy dźwięk, w związku z czym każdy krok odbija się dość głośnym echem. Aby ograniczyć hałas, potrzebne jest wykonanie izolacji akustycznej.

Podkład pod panele powinien mieć odpowiednią grubość i porowatość, ponieważ dzięki temu będzie skutecznie tłumił dźwięki i zapewniał izolację termiczną, nie utrudniając równocześnie przepływu powietrza.

Panele mają swoje plusy - mogą być m.in. łatwo zdemontowane i przeniesione do innego wnętrza.
Panele mają swoje plusy - mogą być m.in. łatwo zdemontowane i przeniesione do innego wnętrza.

Rodzaje i właściwości podkładów pod panele

Podkład pod panele powinien mieć odpowiednią grubość i porowatość, ponieważ dzięki temu będzie skutecznie tłumił dźwięki i zapewniał izolację termiczną, nie utrudniając równocześnie przepływu powietrza. Do wyboru mamy kilka rodzajów podkładów, różniących się materiałem, grubością oraz zdolnością tłumienia dźwięków:

 

  • Mata styropianowa z aluminiowaną folią polietylenową, o grubości ok. 3 mm. Poziom tłumienia dźwięków nie jest najlepszy, za to ten rodzaj podkładu nadaje się do podłoża, na którym występują drobne nierówności.
  • Podkład polietylenowo-mineralny, czyli mata zabezpieczona od spodu włókniną mineralną. Tego typu podkład może być nawet bardzo cienki (ok. 0,7-3 mm), jednak charakteryzuje się bardzo dobrym wygłuszeniem (ok. 20 dB).
  • Podkład poliuretanowo-mineralny, który zawiera kwarc. Jest bardzo odporny na nacisk. Mimo grubości ok. 1,5-3 mm stopień wygłuszenia jest średni.
  • Płyta XPS, wykonana z polistyrenu ekstrudowanego, którą cechuje dość wysoki poziom izolacji termicznej i akustycznej. Poza tym grubość ok. 3-7 mm pozwala na niwelowanie nierówności podłoża. Co istotne, płyta XPS jest odporna na wilgoć i może być układana przy instalacji ogrzewania podłogowego.

Jeżeli w podłożu znajduje się ogrzewanie podłogowe, nie należy wybierać podkładu o wysokim stopniu izolacji termicznej, ponieważ wówczas ciepło z rur umieszczonych pod podłogą będzie miało utrudniony dopływ do pomieszczenia, przez co ogrzewanie okaże się nieergonomiczne.

  • Pianka, która jest najpopularniejszym materiałem podkładowym, ze względu na korzystną cenę. Bywa jednak nieskuteczna, mimo grubości ok. 2-3 mm słabo tłumi dźwięki i ogranicza cyrkulację powietrza. Z upływem czasu staje się podatna na zniszczenia.
  • Tektura karbowana, czyli ekologiczny materiał, który również można zaliczyć do najtańszych podkładów. Poziom tłumienia dźwięku w tym przypadku również jest bardzo słaby, jednak tektura skutecznie przewodzi ciepło, więc może się sprawdzić przy ogrzewaniu podłogowym.
  • Płyta eko, wykonana ze sprasowanych drobin drewna. Zapewnia dobrą izolację akustyczną i może być stosowana na podłożu z nierównościami (grubość płyty to ok. 5-7 mm). Nie nadaje się do pomieszczeń o zwiększonej wilgotności, ponieważ jest bardzo nasiąkliwa.
  • Płyta korkowa, która jest naturalnym materiałem i efektywnie wycisza podłogę z paneli, zapewniając równocześnie termoizolację. Ze względu na to, że jest dość cienka (ok. 2mm), podłoże musi być dobrze wyrównane.

Wybierając podkład pod panele, warto zatem dokładanie przeanalizować jego właściwości i przeznaczenie. Trzeba również wziąć pod uwagę, to jaki poziom wyciszenia chcemy osiągnąć oraz w jakim pomieszczeniu układane są panele. Jeżeli w podłożu znajduje się ogrzewanie podłogowe, nie należy wybierać podkładu o wysokim stopniu izolacji termicznej, ponieważ wówczas ciepło z rur umieszczonych pod podłogą będzie miało utrudniony dopływ do pomieszczenia, przez co ogrzewanie okaże się nieergonomiczne.

Każdy dostępny na rynku podkład ma inne właściwości izolacyjne.
Każdy dostępny na rynku podkład ma inne właściwości izolacyjne.

Montaż paneli z podkładem

Przed ułożeniem podkładu pod panele należy dobrze przygotować podłoże, wyrównując je i osuszając. Jeżeli mamy do czynienia również z ogrzewaniem podłogowym w miejscu, w którym będziemy układać panele, należy zaczekać ok. 3 tygodnie po wykonaniu wylewki, a następnie stopniowo podkręcać ogrzewanie, aż do osiągnięcia maksymalnej temperatur, która powinna utrzymywać się przez 3 doby. Następnie stopniowo obniżamy temperaturę. Aby upewnić się, że beton jest dobrze wysuszony, przyklejamy do niego szczelnie folię PE i pozostawiamy ją na 1 dobę. Jeżeli w tym czasie folia nie zaparuje, oznacza to, że podłoże jest gotowe do ułożenia podkładu i paneli podłogowych.

Jeżeli mamy do czynienia również z ogrzewaniem podłogowym w miejscu, w którym będziemy układać panele, należy zaczekać ok. 3 tygodnie po wykonaniu wylewki, a następnie stopniowo podkręcać ogrzewanie, aż do osiągnięcia maksymalnej temperatur, która powinna utrzymywać się przez 3 doby.

Na surowym betonie układamy najpierw folię paroizolacyjną o grubości ok. 0,2 mm, aby zapewnić dodatkową ochronę przed wilgocią. Następnie układamy podkład, zachowując przy ścianach szczeliny dylatacyjne. Pomocne w tym będą kliny dystansowe, które mocujemy przy ścianie jedynie na czas układania podkładów i paneli. Aby poszczególne części podkładu nie przesuwały się ani nie zachodziły jedna na drugą, możemy przyklejać je taśmą. Kiedy podkład jest starannie ułożony, zaczynamy układać panele – prostopadle do okna. Panele laminowane nadają się do użytku właściwie od razu po ułożeniu, zatem po zakończeniu prac możemy przetestować efekt wyciszenia podłogi. Warto pamiętać, że całkowite wygłuszenie podłogi z paneli jest raczej niemożliwe, ze względu na ich specyfikę, jednak prawidłowy dobór i ułożenie podkładów zdecydowanie poprawi komfort użytkowania takiej podłogi.

Komentarze