Jaki podkład wybrać do wyciszenia podłogi z paneli?
Podłoga pływająca nie jest, wbrew pozorom, czymś w rodzaju tratwy na pełnym morzu. Takie określenie stosujemy w przypadku paneli podłogowych, które nie są na stałe przytwierdzone lub przyklejone do podłoża.
Ma to swoje zalety – przede wszystkim prosty montaż oraz możliwość zdemontowania podłogi, np. w celu przeniesienia jej do innego wnętrza, jeżeli nie jest uszkodzona. Minusem takiej podłogi jest fakt, że pomiędzy panelami a betonowym podłożem pozostaje niewielka pusta przestrzeń – powietrze w niej zawarte sprawia, że panele stanowią swoistą membranę, od której odbija się każdy dźwięk, w związku z czym każdy krok odbija się dość głośnym echem. Aby ograniczyć hałas, potrzebne jest wykonanie izolacji akustycznej.
Podkład pod panele powinien mieć odpowiednią grubość i porowatość, ponieważ dzięki temu będzie skutecznie tłumił dźwięki i zapewniał izolację termiczną, nie utrudniając równocześnie przepływu powietrza.
Rodzaje i właściwości podkładów pod panele
Podkład pod panele powinien mieć odpowiednią grubość i porowatość, ponieważ dzięki temu będzie skutecznie tłumił dźwięki i zapewniał izolację termiczną, nie utrudniając równocześnie przepływu powietrza. Do wyboru mamy kilka rodzajów podkładów, różniących się materiałem, grubością oraz zdolnością tłumienia dźwięków:
- Mata styropianowa z aluminiowaną folią polietylenową, o grubości ok. 3 mm. Poziom tłumienia dźwięków nie jest najlepszy, za to ten rodzaj podkładu nadaje się do podłoża, na którym występują drobne nierówności.
- Podkład polietylenowo-mineralny, czyli mata zabezpieczona od spodu włókniną mineralną. Tego typu podkład może być nawet bardzo cienki (ok. 0,7-3 mm), jednak charakteryzuje się bardzo dobrym wygłuszeniem (ok. 20 dB).
- Podkład poliuretanowo-mineralny, który zawiera kwarc. Jest bardzo odporny na nacisk. Mimo grubości ok. 1,5-3 mm stopień wygłuszenia jest średni.
- Płyta XPS, wykonana z polistyrenu ekstrudowanego, którą cechuje dość wysoki poziom izolacji termicznej i akustycznej. Poza tym grubość ok. 3-7 mm pozwala na niwelowanie nierówności podłoża. Co istotne, płyta XPS jest odporna na wilgoć i może być układana przy instalacji ogrzewania podłogowego.
Jeżeli w podłożu znajduje się ogrzewanie podłogowe, nie należy wybierać podkładu o wysokim stopniu izolacji termicznej, ponieważ wówczas ciepło z rur umieszczonych pod podłogą będzie miało utrudniony dopływ do pomieszczenia, przez co ogrzewanie okaże się nieergonomiczne.
- Pianka, która jest najpopularniejszym materiałem podkładowym, ze względu na korzystną cenę. Bywa jednak nieskuteczna, mimo grubości ok. 2-3 mm słabo tłumi dźwięki i ogranicza cyrkulację powietrza. Z upływem czasu staje się podatna na zniszczenia.
- Tektura karbowana, czyli ekologiczny materiał, który również można zaliczyć do najtańszych podkładów. Poziom tłumienia dźwięku w tym przypadku również jest bardzo słaby, jednak tektura skutecznie przewodzi ciepło, więc może się sprawdzić przy ogrzewaniu podłogowym.
- Płyta eko, wykonana ze sprasowanych drobin drewna. Zapewnia dobrą izolację akustyczną i może być stosowana na podłożu z nierównościami (grubość płyty to ok. 5-7 mm). Nie nadaje się do pomieszczeń o zwiększonej wilgotności, ponieważ jest bardzo nasiąkliwa.
- Płyta korkowa, która jest naturalnym materiałem i efektywnie wycisza podłogę z paneli, zapewniając równocześnie termoizolację. Ze względu na to, że jest dość cienka (ok. 2mm), podłoże musi być dobrze wyrównane.
Wybierając podkład pod panele, warto zatem dokładanie przeanalizować jego właściwości i przeznaczenie. Trzeba również wziąć pod uwagę, to jaki poziom wyciszenia chcemy osiągnąć oraz w jakim pomieszczeniu układane są panele. Jeżeli w podłożu znajduje się ogrzewanie podłogowe, nie należy wybierać podkładu o wysokim stopniu izolacji termicznej, ponieważ wówczas ciepło z rur umieszczonych pod podłogą będzie miało utrudniony dopływ do pomieszczenia, przez co ogrzewanie okaże się nieergonomiczne.
Montaż paneli z podkładem
Przed ułożeniem podkładu pod panele należy dobrze przygotować podłoże, wyrównując je i osuszając. Jeżeli mamy do czynienia również z ogrzewaniem podłogowym w miejscu, w którym będziemy układać panele, należy zaczekać ok. 3 tygodnie po wykonaniu wylewki, a następnie stopniowo podkręcać ogrzewanie, aż do osiągnięcia maksymalnej temperatur, która powinna utrzymywać się przez 3 doby. Następnie stopniowo obniżamy temperaturę. Aby upewnić się, że beton jest dobrze wysuszony, przyklejamy do niego szczelnie folię PE i pozostawiamy ją na 1 dobę. Jeżeli w tym czasie folia nie zaparuje, oznacza to, że podłoże jest gotowe do ułożenia podkładu i paneli podłogowych.
Jeżeli mamy do czynienia również z ogrzewaniem podłogowym w miejscu, w którym będziemy układać panele, należy zaczekać ok. 3 tygodnie po wykonaniu wylewki, a następnie stopniowo podkręcać ogrzewanie, aż do osiągnięcia maksymalnej temperatur, która powinna utrzymywać się przez 3 doby.
Na surowym betonie układamy najpierw folię paroizolacyjną o grubości ok. 0,2 mm, aby zapewnić dodatkową ochronę przed wilgocią. Następnie układamy podkład, zachowując przy ścianach szczeliny dylatacyjne. Pomocne w tym będą kliny dystansowe, które mocujemy przy ścianie jedynie na czas układania podkładów i paneli. Aby poszczególne części podkładu nie przesuwały się ani nie zachodziły jedna na drugą, możemy przyklejać je taśmą. Kiedy podkład jest starannie ułożony, zaczynamy układać panele – prostopadle do okna. Panele laminowane nadają się do użytku właściwie od razu po ułożeniu, zatem po zakończeniu prac możemy przetestować efekt wyciszenia podłogi. Warto pamiętać, że całkowite wygłuszenie podłogi z paneli jest raczej niemożliwe, ze względu na ich specyfikę, jednak prawidłowy dobór i ułożenie podkładów zdecydowanie poprawi komfort użytkowania takiej podłogi.
Komentarze