Panele winylowe LVT – jak zamontować?
Nowoczesne panele winylowe dostępne są w praktycznie nieograniczonej różnorodności wzorów. Zamiast drogiego i kłopotliwego w pielęgnacji drewna za pomocą paneli można stworzyć podłogę o wyglądzie drewnianych desek. Jak prawidłowo montować panele winylowe LVT? Sprawdźcie.
Na początku warto podkreślić, że możliwe jest ułożenie podłogi z winylowych paneli we własnym zakresie. Trzeba tylko zdecydować się na odpowiednią metodę montażu, wybrać panele i przestrzegać kilku zasad. Jakich? Zapoznajcie się z naszym artykułem.
Montaż paneli winylowych – przygotowanie podłoża
Podłoże pod panele winylowe musi być nie tylko równe i mocne, ale też wolne od pęknięć oraz zanieczyszczeń (np. tłuszczu albo oleju). Na dodatek powinno być dokładnie wysuszone. W praktyce można się spotkać z różnymi rodzajami podłoża pod panele, które należy odpowiednio przygotować.
- Nowa wylewka (jastrych) – nierówności należy wyrównać masą szpachlową, a powierzchnię starannie wyszlifować. Pył należy usunąć, powierzchnię zagruntować.
- Wykładzina PVC, jednolita – bezpośrednie ułożenie paneli jest możliwe tylko wtedy, kiedy wykładzina jest ściśle związana z podłożem. Należy ją gruntownie umyć i odtłuścić (przed zagruntowaniem spłukać czystą wodą).
- Linoleum, laminat, wykładzina dywanowa, kauczuk – bezpośrednie montowanie paneli nie jest możliwe. Starą wykładzinę trzeba usunąć i na nowo przygotować podłoże. Betonową wylewkę oczyszcza się ze starej warstwy kleju, nierówności wyrównuje i dokładnie szlifuje. Po odkurzeniu powierzchnię należy zagruntować.
- Podłoga drewniana – możliwe jest bezpośrednie położenie paneli, jeśli deski są mocne, równe i bez szczelin. Powierzchnię trzeba odtłuścić i przed gruntowaniem przemyć czystą wodą. Jeśli pozwalają na to warunki konkretnego pomieszczenia, można jako podłoże pod panele zastosować odpowiednią płytę i na końcu ją zagruntować.
- Płytki ceramiczne – układanie paneli na istniejącej podłodze z płytek jest możliwe po wyrównaniu powierzchni. Na końcu należy powierzchnię odkurzyć i zagruntować.
Montaż paneli winylowych w systemie click – podłoga pływająca
Na rynku dostępne są panele winylowe montowane w tak zwanym systemie click. Ich montaż jest szybki oraz bezproblemowy. Poniżej przedstawiamy instrukcję krok po kroku.
1. Ułożenie folii pod panele
Planując montaż winylu na podłożu mineralnym (wylewka), trzeba najpierw położyć folię polietylenową, która zabezpieczy podłogę przed wilgocią. Następnie na folię PE kładzie się warstwę izolacji akustycznej. Istnieją też folie łączące obie funkcje.
2. Zaplanowanie kierunku i sposobu układania paneli
O tym, czy panele będą układane pod światło, czy ze światłem, a także jaki wzór będą tworzyć, zależy wyłącznie od upodobań inwestora. System montażu „na klik” zapewnia połączenie paneli w sposób pewny i bez szczelin.
Trzeba też pomyśleć o pożądanym wzorze ułożenia paneli, co ma wpływ na wygląd pomieszczenia. Może to być układ dowolny, angielski (przypominający zwykły mur z cegieł), staroniemiecki albo w jodełkę.
3. Ułożenie pierwszego rzędu paneli
Podczas układania pływającej podłogi z paneli winylowych szczególnie ważna jest precyzyjna praca przy pierwszym rzędzie. Dlaczego? To właśnie pierwszy szereg paneli nadaje kierunek całej podłodze w pomieszczeniu.
Przy drugim rzędzie i następnych rozpoczyna się prace zawsze od tej samej strony pomieszczenia, co przy pierwszym. Poczynając od drugiego panelu w drugim rzędzie, należy zatrzaskiwać elementy zależnie od systemu „na klik”.
4. Układanie paneli na powierzchni podłogi
Układając kolejne rzędy paneli, należy poruszać się po rozłożonej folii ochronnej, aby nie zabrudzić podłoża. Podłogę w całym pomieszczeniu należy zakończyć – jeśli to możliwe – tego samego dnia.
5. Układanie paneli w okolicach rur centralnego ogrzewania, futryn drzwi i narożników
Wycięcia pod różne elementy odrysowuje się dokładnie na panelach i wycina nożem introligatorskim albo wyrzynarką.
W domu budowanym od podstaw ważne jest określenie, w którą stronę będą się otwierały drzwi. Ostatecznie górna powierzchnia podłogi powinna przebiegać dokładnie pod ich krawędzią.
6. Usunięcie klinów instalacyjnych i przymocowanie listew
Po zakończeniu układania paneli na podłodze pozostaje usunięcie klinów instalacyjnych i przymocowanie listew podłogowych.
Montaż paneli winylowych – podłoga klejona
Obok montażu paneli winylowych w systemie podłogi pływającej można zastosować również metodę klejenia. Najczęściej stosuje się lity winyl. Klejona podłoga nadaje się doskonale na przykład do pomieszczeń wilgotnych albo z ogrzewaniem podłogowym. Dzięki bezpośredniemu połączeniu z podłożem okładzina winylowa bardzo dobrze przewodzi ciepło.
Montaż paneli winylowych przy pomocy kleju wymaga idealnie przygotowanego podłoża. Jeżeli zastosowane zostaną panele o grubości 2,5-3 mm, to jakość wierzchniej warstwy podłogi nie będzie ustępować panelom łączonym „na klik”. Każda najmniejsza nierówność podłoża spowoduje jednak widoczne uwypuklenie powierzchni.
Do klejenia należy używać kleju wskazanego przez producenta paneli. Po nałożeniu cienkiej warstwy kleju warto zrobić sobie przerwę, ułożyć dwa-trzy rzędy paneli i dopiero wtedy przygotować kolejny fragment do klejenia.
Alternatywą dla montażu paneli na klik albo na klej mogą być panele winylowe samoprzylepne. Układanie takiej podłogi jest bardzo łatwe, a najważniejszym warunkiem powodzenia jest idealnie przygotowane podłoże.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.