Panele winylowe LVT – prawidłowy montaż! Zobacz poradę

Nowoczesne panele winylowe dostępne są w nieograniczonej praktycznie różnorodności wzorów. Zamiast drogiego i kłopotliwego w pielęgnacji drewna albo naturalnego kamienia, można stworzyć podłogę o wyglądzie drewnianych desek, dębowego parkietu, ceramicznych płytek i wielu innych materiałów.

 

Jak prawidłowo montować panele winylowe LVT?
Wineo
Jak prawidłowo montować panele winylowe LVT?

Przy odrobinie rękodzielniczego talentu możliwe jest ułożenie podłogi z winylowych paneli we własnym zakresie. Trzeba tylko zdecydować się na metodę montażu, wybrać odpowiednie panele i przestrzegać kilku zasad.

 

Przygotowanie do montażu podłogi winylowej

Podłoże musi być nie tylko równe, mocne i bez pyłu, ale też wolne od pęknięć, zanieczyszczeń, tłuszczu albo oleju. Na dodatek musi być dokładnie wysuszone. W praktyce można się spotkać z różnymi rodzajami podłoża pod panele, które należy odpowiednio przygotować. A może to być na przykład:

  • Nowa wylewka (jastrych) – Nierówności należy wyrównać masą szpachlową. Powierzchnię starannie wyszlifować. Pył usunąć i powierzchnię zagruntować.
  • Wykładzina PVC, jednolita – Bezpośrednie ułożenie paneli jest tylko wtedy możliwe, jeśli wykładzina jest ściśle związana z podłożem. Należy ją gruntownie umyć i odtłuścić. Przed zagruntowaniem spłukać czystą wodą.
  • Linoleum, laminat, wykładzina dywanowa, kauczuk – Bezpośrednie montowanie paneli nie jest możliwe. Starą wykładzinę trzeba usunąć i na nowo przygotować podłoże. Betonową wylewkę oczyścić ze starej warstwy kleju. Nierówności wyrównać i dokładnie wyszlifować. Po odkurzeniu powierzchnię zagruntować.
  • Podłoga drewniana – Możliwe jest bezpośrednie położenie paneli, jeśli deski są mocne, równe i bez szczelin. Powierzchnię trzeba odtłuścić i przed gruntowaniem przemyć czystą wodą. Jeśli pozwalają na to warunki konkretnego pomieszczenia, można jako podłoże pod panele zastosować odpowiednią płytę i na koniec zagruntować.
  • Płytki ceramiczne – Układanie paneli na istniejącej podłodze z płytek jest możliwe po wyrównaniu powierzchni. Na koniec należy powierzchnię odkurzyć i zagruntować.

Montaż paneli winylowych w systemie click – podłoga pływająca

1. Ułożenie folii pod panele

Planując montaż winylu na podłożu mineralnym jak wylewka, trzeba najpierw położyć folię polietylenową, która zabezpieczy podłogę przed wilgocią. Następnie na folię PE kładzie się warstwę izolacji akustycznej. Istnieją też folie łączące obie funkcje w jednej.

2. Planowanie, kierunek i sposób układania paneli

O tym, czy panele będą układane pod światło, czy ze światłem, oraz jaki wzór będą tworzyć, zależy wyłącznie od upodobań właściciela mieszkania. System montażu „na klik” zapewnia połączenie paneli w sposób pewny i bez szczelin.

Trzeba też pomyśleć o pożądanym wzorze ułożenia paneli, co ma wpływ na wygląd pomieszczenia. Może to być układ dowolny, angielski (przypominający zwykły mur z cegieł), staroniemiecki albo w jodełkę.

3. Ułożenie pierwszego rzędu paneli

Podczas układania pływającej podłogi z paneli winylowych szczególnie ważna jest precyzyjna praca przy pierwszym rzędzie. Pierwszy szereg paneli nadaje kierunek całej podłodze w pomieszczeniu.

Przy drugim rzędzie i następnych rozpoczyna się prace zawsze od tej samej strony pomieszczenia, co przy pierwszym. Poczynając od drugiego panelu w drugim rzędzie należy zatrzaskiwać elementy zależnie od systemu „na klik”.

 

Podczas układania pływającej podłogi z paneli winylowych szczególnie ważna jest precyzyjna praca przy pierwszym rzędzie.
Impression Floors
Podczas układania pływającej podłogi z paneli winylowych szczególnie ważna jest precyzyjna praca przy pierwszym rzędzie.

 

4. Układanie paneli na powierzchni podłogi

Układając kolejne rzędy paneli należy poruszać się po rozłożonej folii ochronnej, aby nie zabrudzić podłoża. Podłogę w całym pomieszczeniu należy zakończyć – jeśli to możliwe – tego samego dnia.

5. Rury centralnego ogrzewania, futryny drzwi i narożniki

Wycięcia pod różne elementy odrysowuje się dokładnie na panelach i wycina nożem introligatorskim albo wyrzynarką. W domu budowanym od podstaw ważne jest określenie, w którą stronę będą się otwierały drzwi. Ostatecznie górna powierzchnia podłogi powinna przebiegać dokładnie pod ich krawędzią.

6. Ostatnie kroki

Po zakończeniu układania paneli na podłodze pozostaje usunięcie klinów instalacyjnych i przymocowanie listew podłogowych.

 

Obok montażu paneli winylowych w systemie podłogi pływającej, można zastosować również metodę klejenia.
Quick-Step
Obok montażu paneli winylowych w systemie podłogi pływającej, można zastosować również metodę klejenia.

 

Podłoga klejona z paneli winylowych

Obok montażu paneli winylowych w systemie podłogi pływającej, można zastosować również metodę klejenia. Najczęściej stosuje się lity winyl. Klejona podłoga nadaje się doskonale na przykład do pomieszczeń wilgotnych albo z ogrzewaniem podłogowym. Dzięki bezpośredniemu połączeniu z podłożem, okładzina winylowa bardzo dobrze przewodzi ciepło.

Montaż paneli winylowych przy pomocy kleju wymaga idealnie przygotowanego podłoża. Jeżeli zastosowane zostaną panele o grubości 2,5-3 mm, jakość wierzchniej warstwy podłogi nie będzie ustępować panelom łączonym „na klik”. Każda najmniejsza nierówność podłoża spowoduje jednak widoczne uwypuklenie powierzchni.

Do klejenia należy używać kleju wskazanego przez producenta paneli. Po nałożeniu cienkiej warstwy kleju, należy pewien czas odczekać, ułożyć dwa-trzy rzędy paneli i przygotować kolejny fragment do klejenia.

Alternatywą dla montażu paneli na klik albo na klej mogą być panele winylowe samoprzylepne. Układanie takiej podłogi jest bardzo łatwe, a najważniejszym warunkiem powodzenia jest idealnie przygotowane podłoże.

Panele winylowe LVT – czy warto? Poznaj wady i zalety

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.