Ile kosztuje ułożenie kostki brukowej?
Kiedy nasz wymarzony, nowy dom jest już wybudowany i wykończony, wystarczy tylko wstawić do niego wygodne, stylowe meble – i gotowe, możemy mieszkać. Ale czy przypadkiem o czymś nie zapomnieliśmy? Oczywiście, przecież przestrzeń dookoła domu również wymaga trochę wysiłku, aby wszystko stanowiło spójną całość.
Czeka nas zatem sadzenie trawników, wytyczanie klombów i projektowanie ogrodu, a przede wszystkim – stworzenie efektownego podjazdu do garażu, alejek przed domem i ścieżek ogrodowych. Najczęściej używanym materiałem jest tu kostka brukowa. Jak przebiega jej układanie i ile to kosztuje?
W jaki sposób układa się kostkę brukową?
Podobnie jak w przypadku większości prac budowlanych, układanie kostki brukowej zaczynamy od przygotowania podłoża i wytyczenia granic podjazdu do garażu, placyku czy ścieżki. Ważne jest dokonanie jak najdokładniejszych pomiarów, aby ocenić, ile kostki potrzebujemy i móc ułożyć ją w taki sposób, by jak najmniej elementów wymagało cięcia. Następnie wyrównujemy ziemię na wytyczonym terenie – ta czynność jest określana mianem korytowania i jest wykonywana po to, by można było ułożyć podbudowę pod kostkę, która nie będzie wystawała ponad naturalne ukształtowanie gruntów na działce. Po usunięciu ziemi i ubiciu jej przychodzi czas na podbudowę: w miejsce, w którym będzie układana kostka, wysypuje się piasek zmieszany ze żwirem, który następnie również się ubija, aby osiągnąć równy teren. Warto pamiętać o tym, że podbudowa, podobnie jak sama kostka brukowa, musi mieć odpowiednią grubość, uzależnioną od przewidywanego obciążenia. Jeżeli obciążenie ma być bardzo duże, podbudową może stać się wylewka z chudego betonu. Jednak na przydomowym podwórku czy podjeździe takie zabezpieczenie raczej nie będzie nam potrzebne – chyba że poruszamy się na co dzień ciężarówką wyładowaną po brzegi.
Kiedy podbudowa zostanie wykonana, ubita i obramowana, wysypujemy na nią podsypkę piaskową (może to być również żwir albo kruszywo) i wyrównujemy ją (tym razem już nie ubijamy!). Na tak przygotowanym podłożu można zacząć układanie kostki brukowej.
O ile ułożenie prostej kostki betonowej jest zbyt skomplikowane i może je wykonać niemalże każdy fachowiec, który ma doświadczenie w tym zakresie, o tyle kostka kamienna (np. granitowa czy kamień polny) czy kostki o bardziej urozmaiconych kształtach wymagają już większego zasobu wiedzy i doświadczenia. Kostkę granitową układa się podobnie jak betonową, z zachowaniem stosownych odstępów, które później wypełnia się piaskiem. Kostkę z kamienia polnego trzeba układać już z pewną dozą wyobraźni, aby nieregularne kształty stworzyły efektowną kompozycję.
Jakie są koszty układania kostki brukowej?
Do układania kostki brukowej dobrze jest zatrudnić sprawdzoną ekipę – niezależnie od tego, czy zdecydowaliśmy się na kostkę standardową o nieskomplikowanym kształcie, czy na granit lub kamień o bardziej fantazyjnej formie. Ile zapłacimy za taką usługę? Ceny są oczywiście zróżnicowane – i to już chyba nikogo nie dziwi. Na koszt wpływa m.in. lokalizacja, wybrany rodzaj kostki brukowej, rodzaj podłoża i podbudowy oraz całościowy zakres prac. Poniżej przedstawiamy szacunkowe, uśrednione ceny obejmujące samą robociznę:
- kostka standardowa (przemysłowa) – ok. 30-40 zł/m2
- kostka szlachetna betonowa – ok. 35-48 zł/m2 (jeżeli chcemy ułożyć efektowne wzory lub kostka ma skomplikowany kształt, cena może wzrosnąć nawet do ok. 70 zł/m2)
- kostka granitowa – ok. 54-120 zł/m2
Niektórzy wykonawcy podają także ceny uzależnione od grubości kostki i miejsca, w którym ma zostać ułożona, np.
- kostka o grubości 4 cm na ścieżce lub alejce – ok. 60-85 zł/m2,
- kostka o grubości 6 cm na chodniku/ podjeździe – ok. 65-100 zł/m2.
W wielu firmach możemy znaleźć również ofertę kompleksowego układania kostki brukowej, które obejmuje zarówno robociznę, jak i materiał – warto przeanalizować taką opcję, ponieważ niekiedy możemy sporo zaoszczędzić, kupując wszystko w pakiecie. Dla przykładu:
- kompleksowe układanie standardowej kostki betonowej to koszt ok. 78-138 zł/m2 (w zależności od grubości kostki),
- kompleksowe układanie kostki granitowej – ok. 145-170 zł/m2,
- kompleksowe układanie kamieni polnych – ok. 130-150 zł/m2.
Cena kostki brukowej i jej ułożenia to jednak nie wszystko – potrzebne są także obrzeża lub krawężniki, za ułożenie których zapłacimy średnio ok. 13-18 zł/mb. Poszukując wykonawcy do układania kostki brukowej, warto nie tylko sugerować się cenami zamieszczonymi na stronach internetowych firm, ale także sprawdzać aktualne lub zapowiadane promocje, czy też pytać o możliwość uzyskania rabatu, na który dość często można liczyć, zwłaszcza przy kompleksowych usługach i większych zleceniach.
UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.
Komentarze