Ile kosztuje ułożenie kostki brukowej?

Kiedy nasz wymarzony, nowy dom jest już wybudowany i wykończony, wystarczy tylko wstawić do niego wygodne, stylowe meble – i gotowe, możemy mieszkać. Ale czy przypadkiem o czymś nie zapomnieliśmy? Oczywiście, przecież przestrzeń dookoła domu również wymaga trochę wysiłku, aby wszystko stanowiło spójną całość.

Układanie kostki brukowej przy domu
Układanie kostki brukowej przy domu

 

Czeka nas zatem sadzenie trawników, wytyczanie klombów i projektowanie ogrodu, a przede wszystkim – stworzenie efektownego podjazdu do garażu, alejek przed domem i ścieżek ogrodowych. Najczęściej używanym materiałem jest tu kostka brukowa. Jak przebiega jej układanie i ile to kosztuje?

W jaki sposób układa się kostkę brukową?

Podobnie jak w przypadku większości prac budowlanych, układanie kostki brukowej zaczynamy od przygotowania podłoża i wytyczenia granic podjazdu do garażu, placyku czy ścieżki. Ważne jest dokonanie jak najdokładniejszych pomiarów, aby ocenić, ile kostki potrzebujemy i móc ułożyć ją w taki sposób, by jak najmniej elementów wymagało cięcia. Następnie wyrównujemy ziemię na wytyczonym terenie – ta czynność jest określana mianem korytowania i jest wykonywana po to, by można było ułożyć podbudowę pod kostkę, która nie będzie wystawała ponad naturalne ukształtowanie gruntów na działce. Po usunięciu ziemi i ubiciu jej przychodzi czas na podbudowę: w miejsce, w którym będzie układana kostka, wysypuje się piasek zmieszany ze żwirem, który następnie również się ubija, aby osiągnąć równy teren. Warto pamiętać o tym, że podbudowa, podobnie jak sama kostka brukowa, musi mieć odpowiednią grubość, uzależnioną od przewidywanego obciążenia. Jeżeli obciążenie ma być bardzo duże, podbudową może stać się wylewka z chudego betonu. Jednak na przydomowym podwórku czy podjeździe takie zabezpieczenie raczej nie będzie nam potrzebne – chyba że poruszamy się na co dzień ciężarówką wyładowaną po brzegi.

Kiedy podbudowa zostanie wykonana, ubita i obramowana, wysypujemy na nią podsypkę piaskową (może to być również żwir albo kruszywo) i wyrównujemy ją (tym razem już nie ubijamy!). Na tak przygotowanym podłożu można zacząć układanie kostki brukowej.

O ile ułożenie prostej kostki betonowej jest zbyt skomplikowane i może je wykonać niemalże każdy fachowiec, który ma doświadczenie w tym zakresie, o tyle kostka kamienna (np. granitowa czy kamień polny) czy kostki o bardziej urozmaiconych kształtach wymagają już większego zasobu wiedzy i doświadczenia. Kostkę granitową układa się podobnie jak betonową, z zachowaniem stosownych odstępów, które później wypełnia się piaskiem. Kostkę z kamienia polnego trzeba układać już z pewną dozą wyobraźni, aby nieregularne kształty stworzyły efektowną kompozycję.

 

Na cenę ułożenia kostki brukowej wpływa m.in. lokalizacja, rodzaj kostki, rodzaj podłoża i podbudowy oraz całościowy zakres prac
Na cenę ułożenia kostki brukowej wpływa m.in. lokalizacja, rodzaj kostki, rodzaj podłoża i podbudowy oraz całościowy zakres prac

 

Jakie są koszty układania kostki brukowej?

Do układania kostki brukowej dobrze jest zatrudnić sprawdzoną ekipę – niezależnie od tego, czy zdecydowaliśmy się na kostkę standardową o nieskomplikowanym kształcie, czy na granit lub kamień o bardziej fantazyjnej formie. Ile zapłacimy za taką usługę? Ceny są oczywiście zróżnicowane – i to już chyba nikogo nie dziwi. Na koszt wpływa m.in. lokalizacja, wybrany rodzaj kostki brukowej, rodzaj podłoża i podbudowy oraz całościowy zakres prac. Poniżej przedstawiamy szacunkowe, uśrednione ceny obejmujące samą robociznę:

 • kostka standardowa (przemysłowa) – ok. 30-40 zł/m2
 • kostka szlachetna betonowa – ok. 35-48 zł/m2 (jeżeli chcemy ułożyć efektowne wzory lub kostka ma skomplikowany kształt, cena może wzrosnąć nawet do ok. 70 zł/m2)
 • kostka granitowa – ok. 54-120 zł/m2

Niektórzy wykonawcy podają także ceny uzależnione od grubości kostki i miejsca, w którym ma zostać ułożona, np.

 • kostka o grubości 4 cm na ścieżce lub alejce – ok. 60-85 zł/m2,
 • kostka o grubości 6 cm na chodniku/ podjeździe – ok. 65-100 zł/m2.

W wielu firmach możemy znaleźć również ofertę kompleksowego układania kostki brukowej, które obejmuje zarówno robociznę, jak i materiał – warto przeanalizować taką opcję, ponieważ niekiedy możemy sporo zaoszczędzić, kupując wszystko w pakiecie. Dla przykładu:

 • kompleksowe układanie standardowej kostki betonowej to koszt ok. 78-138 zł/m2 (w zależności od grubości kostki),
 • kompleksowe układanie kostki granitowej – ok. 145-170 zł/m2,
 • kompleksowe układanie kamieni polnych – ok. 130-150 zł/m2.

Cena kostki brukowej i jej ułożenia to jednak nie wszystko – potrzebne są także obrzeża lub krawężniki, za ułożenie których zapłacimy średnio ok. 13-18 zł/mb. Poszukując wykonawcy do układania kostki brukowej, warto nie tylko sugerować się cenami zamieszczonymi na stronach internetowych firm, ale także sprawdzać aktualne lub zapowiadane promocje, czy też pytać o możliwość uzyskania rabatu, na który dość często można liczyć, zwłaszcza przy kompleksowych usługach i większych zleceniach.

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

 • Jarek Skowski 2022-01-04T11:26:11.459Z

  Bardzo dokładny instruktaż kładzenia pozbruku. Natomiast moim zdaniem to tak samo jak można być dla samego siebie fryzjerem a samochód można myć pod domem a nie na myjce. Wbrew pozorom zrobienie dobrego podłoża pod układanie kostki to samo to już jest skomplikowane (...) ja w wrześniu 2021 sam chciałem ułożyć na podjeździe ale słabo w praktyce w sensie estetycznym to wychodziło.... zatrudniłem fachowca od firmy https://www.magrombruk.pl/cennik/ i w dobrej cenie mi wszystko wyszło a i uwineli się w 2 tygodnie.

  • Marek 2021-03-01T13:30:33Z

   brukarstwo Lublin 691147574

   • Gość 2019-01-02T19:12:32Z

    co za debil to pisał,,,,,ułożenie granitu tak samo jak kostki bzdura.granit kładzie sie każdy jeden dobijajac młotkiem i trzymajac wysokosc,,,a kostke kładziemy na plant wcześniej przygotowana....piaskiem zasypuje sie kostkę a nie granit.Robiac tyle lat w tymm az sie smiac chcechce z

    • Bruk 2022-03-02T09:33:59.341Z

     Potwierdzam, 20 lat na rynku

    • Fahowiec 2018-12-28T12:12:21Z

     Też można ale jak jest na cemencie,musisz kuc całą powierzchnię.

     • Gość 2018-12-18T09:25:04Z

      przełoźenie kostki brkowej cena?

      • Krystian 2020-07-12T07:28:02Z

       Demontaż 20 zł mkw i cena za ponowne ułożenie w zależności od miejscowości itd