Kominek a ciepło domowego ogniska

Kominek pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także dodatkowego źródła ciepła. Pozwala cieszyć się klimatem domowego paleniska, będąc miejscem rodzinnych spotkań. Pachnące i trzaskające palące się drewno często inspiruje do marzeń i wspomnień w czasie długich zimowych wieczorów.

Stojąc przed wyborem idealnego kominka, musimy zastanowić się nad jego zastosowaniem i przeznaczeniem. Ze względu na dostarczone paliwo wśród kominków możemy wyróżnić elektryczne, gazowe oraz na paliwo stałe.

Kominki elektryczne

Kominki elektryczne pozbawione są czynności związanych z użytkowaniem tradycyjnych kominków, czyli usuwania popiołu, czyszczenia komina czy magazynowania opału. Obecnie nie ma problemu z dopasowaniem wyglądu kominka do stylu, w jakim chcemy urządzić dane pomieszczenie. A co ciekawe, modele wolno stojące dają możliwość korzystania z nich w różnych pomieszczeniach.

W sprzedaży dostępne są modele, które zadziwiająco realistycznie imitują płomienie, lecz nie da się ukryć, iż nic nie dorówna atmosferze palącego się drewna. Poza tym, o ile zakup samego kominka nie jest dużym wydatkiem, to eksploatacja niestety wiąże się z wysokimi kosztami, gdyż energia elektryczna jest najdroższym nośnikiem.

Kominki gazowe

Druga grupa kominków również cechuje się czystością użytkowania, a także łatwym dopasowaniem do mniejszych pomieszczeń. Sam kominek zajmuje mniej miejsca niż tradycyjne palenisko, a dodatkowo nie wymaga składowania drewna. Co więcej, nadaje się do montażu w miejscach, gdzie nie ma tradycyjnych przewodów dymowych. Nowoczesne technologie zapewniają wysoki stopień bezpieczeństwa. W przypadku zgaśnięcia płomienia lub zaniku ciągu kominkowego automatycznie odcinany jest dopływ gazu.

Oczywiście i to rozwiązanie niesie ze sobą wady. Nie da się ukryć, że drewno i węgiel są tańszymi paliwami od gazu. Należy również pamiętać o tym, że w przypadku kominków gazowych z otwartą komorą spalania muszą być one podłączone do kominów. Dopuszczalnym rozwiązaniem jest montaż urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania, w których wyrzut spalin odbywa się za sprawą przewodów powietrzno-spalinowych wyprowadzonych na zewnątrz przez ścianę budynku. W przypadku domów jednorodzinnych istnieje ograniczenie mocy paleniska do 21 kW, a w obiektach wielorodzinnych do 5 kW, przy czym moc kominków gazowych, które dostępne są na rynku, zazwyczaj wynosi 2,5–4,5 kW. W przypadku kominków gazowych należy zadbać o odpowiednie doprowadzenie gazu. W tym miejscu warto podkreślić, iż wcześniej należy zasięgnąć porady u projektanta domu lub instalatora, czy do pomieszczenia, w którym planujemy umieścić kominek, da się doprowadzić instalację gazową.

Kominki na paliwo stałe

Ostatnim omawianym rozwiązaniem są kominki na brykiety lub drewno. Wśród nich możemy znaleźć kominki otwarte, które zazwyczaj pełnią funkcje estetyczne, gdyż nie dają możliwości kontroli nad procesem spalania oraz przepływem spalin do przewodu kominkowego, w wyniku czego duża ilość energii jest tracona. Jeżeli chodzi o materiały wykorzystywane do ich produkcji, to w przeważającej części jest to stal oraz żeliwo. Zaletą tych pierwszych, mimo wyższej ceny, jest szczelność i precyzja wykonania.

Kominki konwekcyjne

Jeśli nasz kominek ma za zadanie ogrzać kilka pomieszczeń, warto skorzystać z opcji kominków konwekcyjnych. Charakteryzują się one występowaniem nasadowej masy kumulacyjnej albo obecnością kanałów piecowych. Energia cieplna, która powstaje w palenisku, zostaje zgromadzona w masie kumulacyjnej na dłuższy czas, aby później w wyniku promieniowania przedostać się do pomieszczenia. Ponadto proces spalania przebiega z dużym dopływem tlenu, co powoduje powstanie jasnych płomieni pozwalające zachować czystą szybę. Od kilku lat na naszym rynku dostępne są tzw. kominki kotłowe wyposażone w płaszcz wodny. Zazwyczaj podłącza się je do instalacji c.o. lub c.w.u. Mogą one współpracować z kotłami gazowymi, olejowymi lub elektrycznym, jak również służyć do podgrzania wody. Dzięki temu pozyskujemy dodatkowe źródło oszczędności energii.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.