Malowanie małego pokoju – jakie wybrać kolory farb?

Za niski, za mały, za wąski albo ze skośnym sufitem – nawet w dużym i pięknym domu trafi się pokój bez idealnych wymiarów. Przy pomocy odpowiednich kolorów można jednak również w małym pokoju stworzyć przytulną atmosferę. Kolorami można zamaskować pewne niedostatki, ale też podkreślić zalety pomieszczenia.

 

Jasny kolor powiększa optycznie mały pokój
Jasny kolor powiększa optycznie mały pokój

 

Poprzez zamierzone zastosowanie określonych kolorów mały pokój będzie optycznie sprawiał wrażenie większego niż w rzeczywistości. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru farb i odcieni do małego pokoju nie zaszkodzi jednak zapoznać się z kilkoma uwagami i propozycjami.

Jak pomalować mały pokój, by wydawał się większy?

Z dwiema ścianami kolorowymi i dwiema białymi małe pomieszczenie będzie się wydawało znacznie większe. Ważne przy tym, aby do bieli domieszać odrobinę barwnika, co złagodzi kontrast.

Na kolorowych ścianach warto zawsze zostawić biały pas między kolorem i sufitem. Sufit będzie sprawiał wrażenie podniesionego. Należy pozostać przy jednej grupie barw: zimnych i ciepłych odcieni lepiej nie mieszać. Kolory pastelowe i jaskrawe też niech pozostaną z dala od siebie.

Zamiast malować wszystkie ściany jednym ciągiem, lepiej zająć się każdą z osobna. Trzeba zwracać uwagę na to, aby kąty pokoju, otwory okienne i ewentualne dekoracyjne wykusze nie stały się ciemniejsze od otaczających je ścian. W przeciwnym razie okna i tym podobne obiekty szybko staną się mroczne i odbiorą pomieszczeniu wielkość.

Łagodne kolory nanoszone pionowymi pasami o lekkim stopniowaniu powiększają optycznie wysokość. Dla odważnych: także ciemne kolory mogą powiększać mały pokój. Sekret wielu designerów: ciemna podłoga (np. czarny parkiet) i promiennie białe ściany nawet małe pomieszczenie czynią większym i wyższym.

Jaki wybrać kolor do pomalowania małego pokoju?

Właściwy kolor farby do mieszkania zależy z jednej strony od stylu, a z drugiej od wielkości pomieszczenia. Jakie są najlepsze kolory do pomalowania małego pokoju? Oczywista odpowiedź to biel, ale czy słusznie? Chociaż pomalowanie ścian na biały kolor powiększy pomieszczenie, to jednak nie wnosie do niego nic więcej poza światłem.

Kto chciałby nie tylko wizualnie powiększyć swój pokój, ale też nadać mu osobowość, powinien pomalować ściany w pokoju na bardziej wyrazisty kolor. Psychologia barw od dawna zajmuje się badaniem wpływu kolorów na człowieka. Jeszcze do niedawna nie przypisywano do tych studiów większej wagi, jednak od pewnego czasu nauka o kolorach jest niezbędnym elementem w tworzeniu dekoracji. Jaki więc wybrać kolor do pomalowania małego pokoju?

Sprawdź: Czy malowanie proszkowe jest bezpieczne?

 

Biel połączona z szarością w małym pokoju dziecięcym
Biel połączona z szarością w małym pokoju dziecięcym

 

Morski błękit lub turkus do małego pokoju

Błękit podoba się wielu osobom i pozytywnie wpływa na nastrój. Czy jednak nadaje się do małego pokoju? Potocznie uważa się, że ciemne barwy pomniejszają. Sztuka polega na dobraniu do pomieszczenia innych elementów. Mając na ścianach morski błękit, trzeba zdecydować się na meble w jasnych, neutralnych odcieniach. Styl musi być skromny z prostymi formami i liniami dekoracji. Efekt może okazać się przyjemną niespodzianką.

Jeśli chodzi o turkus, błękit przynosi wraz z odrobiną zieleni poczucie świeżości i naturalności. Efekt powiększenia pokoju tworzą tym razem nie sprzęty, ale kombinacja różnych odcieni koloru.

Czy czerwień nadaje się do pomalowania małego pokoju?

Ciepłe kolory, jak czerwony, skłaniają do aktywności i miejsce, w którym występują, napełniają energią. Ten kolor może w pokoju łatwo stworzyć przeciążenie. Decydując się na czerwień w mieszkaniu, można w małym pokoju zastosować kombinację czerwieni Bordeaux albo odcieni wiśni z neutralnymi barwami, jak biel.

Biel lub szarość z bielą do małego pokoju

Biały kolor jest z pewnością najczęściej używany do malowania małych pomieszczeń, aby powiększać je optycznie. Jednak prosta biel nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ biały pokój szybko staje się monotonny. Aby go ożywić, można białe ściany po prostu udekorować obrazami albo naklejkami. Dobrym rozwiązaniem jest również ozdobienie jednej ze ścian fototapetą z efektem głębi, która dodatkowo powiększy optycznie pokój.

Kolejną opcją wykorzystania bieli do znalezienia najbardziej odpowiedniego koloru do pomalowania pokoju, jest kombinacja neutralnych odcieni, jak szarość albo beż. Szczególnie harmonijne wrażenie sprawia mały pokój, w którym również meble występują w tej koncepcji barw. Aby uniknąć wrażenia monotonii, można zastosować małe akcenty barwne w postaci lamp albo poduszek.

Cytrynowa zieleń lub kolory pastelowe w małym pokoju

Zieleń jest barwą, która niesie nie tylko poczucie dali i jasności, ale też naturalności. Cytrynowa zieleń, ze względu na duży udział żółci, nadaje się do malowania poszczególnych ścian pokoju. Całe pomieszczenie w tym kolorze szybko sprawiałoby wrażenie przeładowania.

Kolory pastelowe dają podobny efekt, jak odcienie neutralne. Pastele działają w każdym wypadku odprężająco i doskonale nadają się do pomalowania ścian małego pokoju.

Komentarze