Standard deweloperski a stan pod klucz – różnice. Co obejmuje każdy z nich?

Budynek w standardzie deweloperskim jest przeznaczony do dalszych prac wykończeniowych, zaś stan pod klucz oznacza, że lokal jest gotowy do wprowadzenia się – nie wymaga od nas dodatkowych prac i nakładów finansowych. Standard deweloperski nie ma jednoznacznej definicji: przez to pojęcie rozumie się stan surowy, w którym zostały wykonane prace obejmujące m.in. betonowe wylewki i instalację wodno-kanalizacyjną.

null

Na rynku mieszkaniowym możemy spotkać się z trzema wariantami oddawanych lokali:

Informują nas one o postępie prac wykończeniowych: stan surowy otwarty odnosi się do budynków, w których wykonane zostały: fundamenty i izolacja, ściany, stropy, schody betonowe, orynnowanie czy konstrukcja dachu i jego pokrycie. Stan surowy zamknięty obejmuje dodatkowo zabudowę otworów okiennych oraz drzwiowych i bramę garażową. Standard deweloperski i stan pod klucz , w przeciwieństwie do stanu surowego, obejmują instalacje i elementy wykończeniowe.

Standard deweloperski

Przyjmuje się, że standard deweloperski określa etap wykończeniowy znajdujący się między stanem surowym zamkniętym i stanem pod klucz. Nie jest to termin uregulowany prawnie i zakłada, że na zewnątrz i wewnątrz budynku zostały wykonane dodatkowe prace wykończeniowe. Mieszkania w standardzie deweloperskim zawierają najczęściej:

Choć standard deweloperski może różnić się w zależności od wykonawcy, najczęściej obejmuje także montaż:

  • grzejników,
  • parapetów i balustrad.

Standard deweloperski budynku – zalety 

Mieszkania i domy w standardzie deweloperskim pozwalają przede wszystkim na możliwość dowolnej aranżacji wnętrz np. wyboru koloru ścian czy pokrycia podłóg. Do innych zalet tego rozwiązania należą:

  • niższe koszty – standard deweloperski daje możliwość wykończenia budynku na własną rękę, dzięki czemu znacznie obniżymy koszt całego przedsięwzięcia, 
  • mniejsza cena zakupu – za mieszkanie lub dom w standardzie deweloperskim zapłacimy mniej, niż za te wykończone pod klucz, 
  • większa decyzyjność – w przypadku wnętrz w standardzie deweloperskim możemy zmienić położenie instalacji czy ułożenie ścian na etapie budowy.

Wady standardu deweloperskiego

Mimo szeregu zalet, wybór budynku w standardzie deweloperskim posiada również słabsze strony, takie jak:

  • czasochłonność – decydując się na dom lub mieszkanie w standardzie deweloperskim jesteśmy zmuszeni poświęcić dużo czasu i energii na wykończenie budynku, 
  • brak warunków do wprowadzenia się – w przeciwieństwie do nieruchomości wykończonej pod klucz, musimy uwzględnić dłuższy czas oczekiwania na przeniesienie się do nowego lokum, 
  • potrzeba kontrolowania prac ekipy budowlanej,
  • dodatkowe koszty – mimo że cena budynku w standardzie deweloperskim jest niższa, musimy zawrzeć w budżecie koszty materiałów potrzebnych do jego wykończenia.

Standard deweloperski – cena wykończenia

Według danych z 2022 roku, wykończenie budynku w stanie deweloperskim kosztuje ok. 1500 złotych za metr kwadratowy. Jest to kwota przybliżona – realny koszt końcowy zależny jest od wybranych przez nas materiałów wykończeniowych, mebli i indywidualnej stawki wykonawcy. Należy wziąć pod uwagę również elementy dodatkowe, które wiążą się z kolejnymi wydatkami, takie jak np. wybudowanie lub wykończenie schodów. 

Musimy zawrzeć w budżecie koszty materiałów potrzebnych do wykończenia budynku w stanie deweloperskim
Musimy zawrzeć w budżecie koszty materiałów potrzebnych do wykończenia budynku w stanie deweloperskim

Stan pod klucz

Wykończenie budynku pod klucz polega na doprowadzeniu go przez dewelopera do stanu umożliwiającego wprowadzenie się bez konieczności wykonywania dodatkowych prac wykończeniowych. To rozwiązanie bardzo wygodne, łączące się jednak z większymi kosztami, niż w przypadku domu w standardzie deweloperskim.

Na podstawowe wykończenie mieszkania lub domu pod klucz składają się, oprócz prac zawartych w standardzie deweloperskim, następujące zabiegi:

  • wykończenie ścian i podłóg we wszystkich pomieszczeniach, 
  • instalacja aneksu kuchennego,
  • wykończenie łazienki – obejmuje ono zarówno położenie glazury, jak i montaż urządzeń sanitarnych: baterii umywalkowej, muszli klozetowej, brodzika lub wanny,
  • montaż drzwi wewnętrznych i szaf wnękowych.

Możemy zdecydować się także na oferowane przez deweloperów oferty o podwyższonym standardzie, które obejmują m.in. użycie materiałów budowlanych wysokiej jakości oraz pełne umeblowanie.  

Stan pod klucz – zalety 

Główną zaletą mieszkań i domów wykończonych pod klucz jest duża oszczędność czasu – omija nas poszukiwanie poszczególnych elementów aranżacji i wykończenia – wybieramy je z przedstawionego przez dewelopera katalogu. To jednak nie jedyny atut tego rozwiązania – możemy wśród nich wymienić także:

  • oszczędność nerwów – w przypadku mieszkania wykończonego pod klucz nie musimy organizować i koordynować prac ekip budowlanych i dbać o terminową dostawę niezbędnych materiałów,
  • brak konieczności posiadania odpowiedniej wiedzy – nieznajomość specyfiki prac budowlanych może skutkować niską jakością ich wykonania, co nie dotyczy nieruchomości wykonanych pod klucz,
  • wysoką estetykę – pomieszczenia wykończone pod klucz zaprojektowane są przy konsultacji z projektantem wnętrz, dlatego zyskujemy pewność, że całość będzie spójna i estetyczna.

Wady wykończenia pod klucz 

Wybór mieszkania  lub domu w stanie pod klucz posiada również słabsze strony, do których należy przede wszystkim brak wpływu na sposób zaaranżowania pomieszczeń – nie mamy szansy wyboru indywidualnego koloru ścian czy pokrycia podłóg oraz ścian – możemy posiłkować się jedynie ograniczonym zestawem oferowanym przez dewelopera. Choć na rynku dostępnych jest wiele wariantów wykończenia domu, nie pozwalają one na pełny wpływ na ostateczny wygląd nieruchomości. Dodatkowo należy liczyć się z:

  • wyższą ceną – kupno mieszkania lub domu wykończonego pod klucz jest rozwiązaniem zdecydowanie droższym, niż w przypadku nieruchomości w standardzie deweloperskim, 
  • brakiem decyzyjności – nie mamy wpływu na to, jakie materiały budowlane zostaną użyte do wykończenia budynku, 
  • pozbawieniem indywidualnego charakteru mieszkania – większość domów wykończonych pod klucz urządzonych jest w podobny sposób, co przekłada się na brak oryginalności.

Koszt domu wykończonego pod klucz

Ceny mieszkań  i domów wykończonych pod klucz różnią się w zależności od zakresu przeprowadzonych prac, standardu wykonania, użytych materiałów czy dodatkowych usprawnień. Według danych z 2022 roku średnia cena wykończenia domu w podstawowym standardzie wynosi 2000 złotych za metr kwadratowy. 

Główną zaletą mieszkań i domów wykończonych pod klucz jest duża oszczędność czasu
Główną zaletą mieszkań i domów wykończonych pod klucz jest duża oszczędność czasu

Podsumowanie 

Zarówno mieszkanie lub dom w standardzie deweloperskim, jak i te w stanie pod klucz mają swoje mocne i słabe strony. Podejmując decyzję, należy wziąć pod uwagę budżet, jakim dysponujemy oraz nasze indywidualne preferencje. Jeśli zależy nam na urządzeniu wnętrz na podstawie własnej wizji oraz posiadaniu pełnego wpływu na aranżację pomieszczeń, najlepszym wyborem będzie nieruchomość w standardzie deweloperskim. Stan pod klucz to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wygodę oraz oszczędność czasu.  

Warto pamiętać, iż mimo, że koszt mieszkania czy domu w standardzie deweloperskim jest niższy, należy doliczyć do niego cenę niezbędnych materiałów budowlanych.

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.