TOP10: Dom w cenie mieszkania

Jeżeli myślisz, że stać nie stać Cię na własny dom, a jedynie mieszkanie – prawdopodobnie jesteś w błędzie. Ten artykuł udowodni Ci, że możliwa jest tania budowa domu, często o wiele oszczędniejsza, niż zakup mieszkania od dewelopera. Zobacz nasze wskazówki i projekty domów, które wybudujesz za cenę mieszkania, a nawet taniej.

Projekty: dom w cenie mieszkania
Projekty: dom w cenie mieszkania

Decyzja o tym, czy zamieszkasz w domu czy w bloku, ma duży wpływ na przyszłość – chodzi tu bowiem o niezależność, komfort przebywania we wspólnym gronie czy bezpieczeństwo. O urokach życia w domu pewnie nie trzeba nikogo przekonywać, jednak zwróćmy uwagę na podstawowe zalety:

 

 • Zyskujemy prywatność i całkowitą dowolność zarządzania swoją nieruchomością. Budując własny dom, możesz zrealizować go w pełni według własnej wizji.
 • Nie musisz płacić w takiej sytuacji comiesięcznego czynszu (średnia wysokość to 400 zł/mc) czy innych opłat do wspólnoty.
 • Koszty mieszkań w ostatnim roku bardzo wzrosły i zdaniem prognostyków, będą rosły nadal. Według analizy przeprowadzonej przez portal Bankier, średnie ceny mieszkań w największych miastach Polski, zaczynają się od 370 tys., kończąc na 620 tys. zł – ceny dla mieszkania 3-pokojowego o powierzchni 75 m² (dane z 2017 roku dla miast tj. Gdańsk, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Warszawa i Wrocław).

Nawiązując do powyższych cen mieszkań – ich wysokość nie zależy od nas, w przeciwieństwie do budowy domu. Tutaj koszty możemy kontrolować i obniżać na różne sposoby. Połową sukcesu jest dobrze sporządzony gotowy projekt domu – warto skupić się tutaj na kolekcjach projektów domów tanich w budowie (jak w Tooba.pl), ponieważ są zaplanowane z myślą o jak najniższych kosztach początkowych, ale także późniejszych (prosta bryła to mniej mostków cieplnych – co oznacza niższe koszty ogrzewania). Kolejna ważna rzecz w obniżaniu kosztów budowy domu, to dobry kosztorys. Może on pozwolić na oszczędność nie tylko pieniędzy, ale i czasu. Kosztorys inwestorski zwykle kosztuje około 500 zł – warto więc oszczędzić i tutaj, kupują projekt domu w firmie, która dodaje gratisowo do projektu gotowy kosztorys.

Kolejny sposób na obniżenie kosztów budowy, to wybór realizacji budowy domu system gospodarczym, zamiast zleconym firmie. To bardzo popularna forma budowy, która sprawi, że szacunkowe koszty budowy domu podane pod projektami, będą jeszcze niższe (szacunkowe kwoty uwzględniają bowiem budowę systemem zleconym firmie). Oczywiście nie zapominaj też o powierzchni domu – im mniejszy, tym tańszy w budowie. Aby jednak dom był komfortowy i służył wielu pokoleniom, powinien mieć min. 75 m². Poniżej przedstawimy więc w większości takie projekty, których powierzchnia nie jest wyższa niż 100 m², ale również jest wystarczająca do tego, by funkcjonować wygodnie. Poniższe projekty zostały wybrane przez naszego architekta. Zobaczcie najlepsze propozycje!

1. Projekt domu BW-49 wariant 2 (99,1 m²)

   

Podstawą stosunkowo niewielkiego projektu musi być należyta ergonomia. Odpowiednio aranżując wnętrze, jesteśmy w stanie przemienić niewielki dom w przestronną i przyjazną domownikom przestrzeń. Tak jest w przypadku projektu BW-49 wariant 2. Otwarta część dzienna, doświetlona z trzech stron, to idealne miejsce na spędzanie czasu wśród rodziny. Zwłaszcza, że przyjęciom towarzyszy nastrojowy kominek. Projekt ma 99,1 m², więc idealnie wpasowuje się w dzisiejszy ranking. Koszt budowy w stanie deweloperskim: 219 tys. zł.

2. Projekt domu SD4 (55,86 m²)

   

Projekt SD4 to niewielki dom o powierzchni użytkowej 55,85 m², który będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą brać dużych kredytów na budowę – ale jednocześnie jest to projekt dla małej rodziny (2-3 osoby). Ten prosty, parterowy budynek jest doskonałą alternatywą dla mieszkania w bloku. Ciekawostką jest to, że budynek zaprojektowano w technologi szkieletu stalowego, co daje możliwość znacznie szybszej budowy niż w technologii tradycyjnej. Koszt budowy w stanie deweloperskim: 185,5 tys. zł.

3. Projekt domu Katania 2 (79,52 m²)

   

Katania 2 to projekt domu przeznaczony na tzw. trudne działki, czyli stosunkowo płytkie oraz z wjazdem od południa. Aby nie tracić słońca, pomieszczenia dzienne usytuowano od strony frontowej, a nie, jak w większości przypadków, od tylnej. Powierzchnia zabudowy domu Katania 2 to 79,52 m², co da wygodę oraz intymność czworgu domowników. Mimo niewielkiej powierzchni, dom jest funkcjonalny i posiada dobrze rozplanowane wnętrza. Koszt budowy w stanie deweloperskim: 195 tys. zł.

4. Projekt domu Ralf G1 (88,27 m²)

   

W kategorii do 100 m² z powodzeniem dostaniemy także projekty nowoczesne. Dzięki minimalistycznemu wykończeniu sprawiają wrażenie znacznie większych niż są w rzeczywistości. Przykładem takiego budynku jest projekt Ralf G1. To dom o kalenicy równoległej do drogi, który najlepiej sprawdzi się na działkach z wjazdem od północy. Wszystko za sprawą doskonałego wyeksponowania budynku na ogród, co pozwala spędzać domownikom więcej czasu na świeżym powietrzu. Na ogród otwarty jest bowiem salon oraz obie sypialnie.

5. Projekt domu Rico (100 m²)

   

Najpopularniejszym otwartym układem jest ułożenie kuchni, jadalni oraz salonu w jednym ciągu. Nieco inaczej zdecydowano się zaprojektować dom Rico, gdyż tutaj te pomieszczenia tworzą literę R. Jest to pewien kompromis, dzięki któremu możemy odizolować salon od kuchennego gwaru, jednocześnie zachowując względy praktyczne, czyli bliskość jadalni. Dużą zaletą projektu Rico jest osobne pomieszczenie gospodarcze na piętrze, które możemy przeznaczyć np. na pralnię. Koszt budowy w stanie deweloperskim: 245,5 tys. zł.

6. Projekt domu Ekonomiczny 1B (92,6 m²)

   

Ten projekt to już stały bywalec naszych rankingów. Wszystko za sprawą doskonałych rozwiązań, które możemy w nim gościć. Jest, jak nazwa wskazuje, ekonomiczny i niedrogi w budowie, a mimo tego, na wskroś nowoczesny. Jego kuchnię uatrakcyjnia obszerna wyspa, wnętrze doświetlają duże okna typu fix, a nad częścią sypialnianą zyskujemy dodatkowe pomieszczenie w postaci antresoli. To świetne miejsce do pracy lub zabawy. Ten projekt domu jest tani w budowie, nowoczesny i pozwoli na oszczędności eksploatacyjne. Koszt budowy w stanie deweloperskim: 253,5 tys. zł.

7. Projekt domu Miki (86,94 m²)

   

Zwarty, prosty i ergonomiczny. Tak można by określić projekt Miko. Zalety z pewnością docenią inwestorzy, którzy potrzebują domu o niewielkiej powierzchni, na małą działkę, który jednak zagwarantuje przestrzeń dla pięciu domowników. W 86-metrowym domu Miki znajdziemy cztery sypialnie, więc warunek ten można śmiało uznać za spełniony. Koszt budowy w stanie deweloperskim: 225 tys. zł.

8. Projekt domu Lea II z wiatą (82,91 m²)

   

Nawet prostą bryłę można zaprezentować w ciekawej i świeżej formie. Służy temu chociażby atrakcyjna wiata garażowa, zastępująca tradycyjny garaż, oraz nowoczesne zadaszenie tarasu, które jednocześnie odizoluje go od spojrzeń przechodniów oraz sąsiadów. Taras ten może pełnić funkcję letniej jadalni. Dużą zaletą projektu Lea II są praktyczne wnęki, w których możemy umieścić szafy, półki czy, w przypadku łazienki, kabinę prysznicową. To właśnie te architektoniczne detale najlepiej podnoszą funkcjonalność domu. Koszt budowy w stanie deweloperskim: 183,5 tys. zł.

9. Projekt domu Elka 2 Y (85,95 m²)

   

Parterowe domy na planie kwadratu to popularny trend na rynku budownictwa jednorodzinnego. Odpowiedzią na zapotrzebowanie inwestorów jest projekt Elka 2 Y. Posiada 86,95 m² i mieści dwie wygodne sypialnie oraz przestronny salon z jadalnią i położoną od frontu częścią kuchenną. Dom pokryty jest czterospadowym dachem o niewielkim kącie, dlatego świetnie wpisze się w stylistykę nowoczesnych podmiejskich osiedli. Koszt budowy w stanie deweloperskim: 212 tys. zł.

10. Projekt domu Niko (85,78 m²)

   

Patrząc na dom Niko, aż trudno uwierzyć, że dom ten posiada zaledwie 85,78 m² powierzchni użytkowej. Wrażenie wielkości nadaje mu atrakcyjny jednostanowiskowy garaż położony w części frontowej, który łagodnie przechodzi w praktyczne zadaszenie wejścia. Oko cieszy również pokrycie dachowe wykonane z blach na rąbek stojący, które w szybkim tempie zyskuje na popularności. Salon oraz pokoje ulokowane od strony południowej, co gwarantuje najkorzystniejsze doświetlenie wnętrza. Projekt Niko dostępny jest także w wersji drewnianej, szkieletowej. Koszt budowy w stanie deweloperskim: 212,5 tys. zł.

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje budowa domu 100 m², zajrzyj tutaj. Opisujemy koszty budowy na poszczególnych etapach - dane są aktualne na początek 2018 roku.

Komentarze

 • Bonita Zasiadczyk 2018-09-15T10:15:10Z

  Czy dacie namiary na firmy budowlane? Pozdrawiam

  • Bonita Zasiadczyk 2018-09-15T10:13:45Z

   Czy można na kredyt?

   • Tooba.pl 2018-09-17T06:14:38Z

    Dzień dobry, nasi doradcy odpowiedzą na Pani pytania i udzielą szczegółowych informacji. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego pod numerem 52 384 49 90 Pozdrawiamy serdecznie! :)