Odnawianie ścian pokrytych tapetami

Remont mieszkania pozwoli odnowić wnętrza i wprowadzić do nich trochę świeżości. Wygląd starych, zniszczonych i wyblakłych tapet poprawić można w szybki sposób i bez wydawania dużych sum pieniężnych. Niewielkim nakładem sił odnowisz tapetę, przemalowując ją na nowy kolor.

Szybko i tanio

Jeśli modna niegdyś tapeta jest już mało efektowna i wygląda na podniszczoną, a ty pragniesz zmienić szybko wystrój wnętrza, lecz nie masz wystarczających środków finansowych na remont pokoju, możesz niewielkim nakładem sił i pieniędzy odnowić tapetę, sprawiając, że wnętrze nabierze świeżości i nowego, ciekawego charakteru. Możesz zmienić kolor tapety, malując ją farbą. Unikniesz w ten sposób bałaganu i dodatkowych kosztów wiążących się ze zrywaniem tapet, tynkowaniem i kładzeniem gładzi.

Jakie tapety można malować?

Nie wszystkie rodzaje tapet można przemalować. Na rynku są dostępne typy tapet specjalnie przeznaczone do malowania. Nadają się do tego celu tapety winylowe oznaczone przez producenta jako tapety do malowania, raufazy, a także tapety z włókna szklanego. Renowacji można poddać z łatwością także stare tapety winylowe oraz papierowe, pod warunkiem że zostaną odtłuszczone i dokładnie podklejone w miejscach, gdzie odstają od ściany.

Wybór farby do malowania tapet

Oprócz typu tapety istotny dla właściwego efektu jest także wybór rodzaju farby. Niemal wszystkie tapety – winylowe, papierowe czy zrobione z włókna szklanego – możesz przemalować farbami dyspersyjnymi, a więc najzwyklejszymi emulsjami do malowania. Jeśli po nałożeniu pierwszej warstwy pojawią się smugi, wystarczy położyć drugą warstwę.

Farby lateksowe znakomicie nadają się do malowania tapet winylowych oraz starych tapet papierowych. Lateks pokryje drobne ubytki powstałe w trakcie wieloletniego użytkowania silniej niż akryl, nie będzie więc konieczne pokrywanie ściany dwiema warstwami.

W przypadku gdy chcesz zachować fakturę tapety, powinieneś zrezygnować z gęstych farb, które mogłyby zatuszować wypukłe wzory. Lepiej sprawdzą się w tym przypadku farby matowe, które podkreślą fakturę tapety z uwagi na fakt, że nie odbijają światła tak bardzo jak farby połyskujące.

Metody malowania tapet

Specjaliści wyróżniają pięć technik malowania tapet, które są zależne

od używanego narzędzia i decydują o osiągniętym efekcie końcowym.

Malowanie natryskowe przeprowadza się za pomocą specjalnego pistoletu przeznaczonego do natryskowego malowania ścian. Ta technika pozwala pokryć dokładnie i równomiernie ścianę cienką warstwą farby. Dzięki temu zachowasz wzorzystą fakturę tapety.

Najbardziej popularną techniką malowania jest malowanie przy użyciu pędzla. Wydawać by się mogło, że nie ma tu nic skomplikowanego, jednak powinieneś pamiętać o wyborze odpowiedniego pędzla, który ułatwi nakładanie farby. Pędzel z krótkim i cienkim włosiem syntetycznym będzie dobry do malowania tapety z wypukłościami. Farby lateksowe dobrze będzie nakładać pędzlem z włosiem nylonowym, zaś zwykłe emulsje możesz nakładać pędzlem z włosiem poliestrowym. Żeby dokładnie pokryć każdą wypukłość na powierzchni ściany, powinieneś wykonywać pędzlem ruchy okrężne. W przypadku gdy farba jest za gęsta, możesz ją rozcieńczyć niewielką ilością wody.

Malowanie ściany wałkiem z reguły przebiega szybciej. W przypadku gdy tapeta ma wypukłości, konieczne będzie zastosowanie wałka z długim włosiem, by farba dotarła do każdego zakamarka. Żeby każde zagłębienie zostało zapełnione farbą, najlepiej będzie prowadzić wałek pionowo, a następnie ukośnie oraz na boki.

Technikę malowania dekoracyjnego najlepiej stosować na tapetach gładkich. Tapety bogate w wypukłe wzory nie będą wyglądały dobrze, ponieważ farba zatrzymuje się w zakamarkach, a kolory dobrze się nie mieszają.

Użycie szablonów malarskich jest możliwe tylko na gładkich tapetach, ponieważ wypukłe wzory sprawią, że szablony będą nierówno przylegać do ściany, a zatem farba będzie wyciekała przez powstałe w ten sposób nieszczelności i tworzyła zacieki. Jeśli jednak chcesz pomalować tapetę z fakturą przy pomocy szablonów, użyj gęstej farby i maluj tapetę, przyciskając pędzel do ściany.

Komentarze

 • Gość 2019-05-31T11:02:31Z

  Czy mozna pomalowac farba kreodwa tapete gładka papierową?

  • Gość 2018-12-04T23:31:44Z

   Chcę pomalować tapetę grubą zmywalna o ciemnym wzorze czym pomalowac

   • Monika 2018-10-16T10:08:11Z

    Mam zwykła tapetę papierową czy mogę ją pomalować jakąś farba ? I jak przygotować do malowania

    • Maniek 2018-01-15T09:52:14Z

     Czy na tapetę można położyć farbę strukturalną?

     • remonciarz78 2018-01-15T10:04:04Z

      Zależy jak stabilnie tapeta trzyma się ściany. Najlepiej próbować zedrzeć tapetę. Niestabilne fragmenty tapety będą łatwo odchodziły, więc się nie namęczysz. To co nie odejdzie, znaczy że się dobrze trzyma. Tapetę, która zostanie zagruntować dobrym gruntem i można kłaść farbę.

      • Gość 2018-11-04T17:38:28Z

       a grunt będzie sie trzymał zatłuszczonych scian?

     • Gość 2017-12-07T23:40:38Z

      Jeżeli raufaze malujemy kolejny raz czy trzeba malować unigruntem??

      • Ewelinka 2017-07-22T06:27:29Z

       Jak przygotować sciane z tapetą do malowania?

       • Tooba.pl 2017-07-24T06:25:16Z

        Ma Pani na myśli przygotowanie ściany pod tapetę do malowania? Czy jak malować taką tapetę?

       • Gość 2017-04-20T07:09:45Z

        Tapeta śmierdzi padliną,.Co zrobić

        • słodziak 2017-09-09T22:07:01Z

         Posprzątaj w końcu swój pokój i wybierz truchło chomika, który uciekł kilka miesięcy temu, zza listwy.

        • violinovo 2017-01-15T19:41:33Z

         Mnie się znudził kolor. Pomaluje akrylem. Zobaczymy. Zawsze można, jak nie wyjdzie zerwać tapetę.

         • monika 2016-07-26T08:12:38Z

          A jak położyć tapetę z włókna szklanego na zwykłą tapetę papierową? czy wystarczy tylko klej i już?

          • ART 2014-08-03T19:00:00Z

           chcesz odświeżyć to ją umyj

           • ewela 2014-03-29T04:53:16Z

            spyskaj ją Ambi Pour'em

            • mimi 2014-03-22T19:59:16Z

             ja mam tapete natryskową już 11 lat i jestem zniej bardzo zadowolona tylko że ja jej nie pomalowałam bezbarwnym odrazu i teraz musze pomalować zwykłą farbą bo najbardziej pobrudziła sie nad grzejnikiem ale jest naprawdę super i wszystkim polecam

             • Patrycja 2014-01-12T11:03:23Z

              A nie da się w jakiś inny ciekawe sposób chociaż by odświerzyć tapetę ???