Ogrzewanie gazem – ile to kosztuje?

Ogrzewanie gazem, w porównaniu z innymi systemami grzewczymi, wykazuje wiele zalet. Pozwala zaoszczędzić miejsce, wykazuje dużą sprawność i mniej obciąża środowisko naturalne, niż przykładowo ogrzewanie olejowe, nie mówiąc o węglowym. Poza tym gaz jest bardzo wygodny w użyciu. Bez względu na zalety, każde ogrzewanie wiąże się z określonymi kosztami. Ile kosztuje ogrzewanie gazem?

 

Ogrzewanie gazem – ile to kosztuje? Ile kosztuje zbiornik? Odpowiadamy
Ogrzewanie gazem – ile to kosztuje? Ile kosztuje zbiornik? Odpowiadamy

 

Jakie koszty powstają przy instalacji ogrzewania gazowego?

Jak przy każdym innym ogrzewaniu, trzeba w ogólnym rozrachunku uwzględnić różne czynniki. Decydujące o wysokości ogólnej kwoty są naturalnie początkowe koszty inwestycji oraz późniejsze, bieżące koszty eksploatacyjne ogrzewania gazem. Wydatki początkowe zależą również od wielu wskaźników, jak choćby sprawność urządzenia i wybrana technika. Zapotrzebowanie na energię cieplną, co przekłada się na koszty zakupu paliwa, zależy w dużym stopniu od izolacji termicznej budynku.

Znaczenie ma również sytuacja wyjściowa; przy modernizacji ogrzewania z wymianą starego kotła, odpadają koszty wykonania przyłącza ewentualnie zakupu zbiornika na gaz ciekły. Jeśli grzejniki w pomieszczeniach są jeszcze w dobrym stanie i w odpowiedniej ilości, koszty ich zakupu również nie powiększają kosztów inwestycji.

Ile kosztuje zbiornik na gaz?

Zbiornik na gaz płynny można kupić albo wydzierżawić od firmy dostarczającej gaz. Wydzierżawienie zbiornika jest szczególnie korzystne w sytuacji, gdy planowane jest w ciągu kilku lat przyłączenie domu do sieci gazowej.

  • Zbiornik naziemny o pojemności 2700 l, odpowiedni do współpracy z kotłem grzewczym o mocy do 50 kW, kosztuje ok. 6200 zł.
  • Zbiornik podziemny o pojemności 2700 l kosztuje ok.10200 zł.

 

Ile kosztuje kocioł gazowy?
Castorama
Ile kosztuje kocioł gazowy?

 

Ile kosztuje kocioł gazowy?

Rozpiętość cen różnych rodzajów pieców gazowych jest znaczna, jednak kierowanie się wysokością ceny jako podstawowym kryterium wyboru byłoby przynieść korzyści doraźne i pozorne. Droższe piece gazowe o zaawansowanej technice są wyraźnie sprawniejsze od tańszych, tradycyjnych i zużywają mniej paliwa. Przykładowe ceny wyglądają następująco:

  • Piec gazowy tradycyjny – cena ok. 3000-6000 zł.
  • Piec gazowy kondensacyjny – ok. 7000-14000 zł.
  • Piec gazowy pulsacyjny – powyżej 14000 zł.

Piece gazowe kondensacyjne są około dwa razy droższe od zwykłych, jednak wykorzystują nie tylko ciepło spalania gazu, ale również odzyskują ciepło ulatujące dotąd ze spalinami. Na dłuższą metę przynosi to wymierne korzyści a na dodatek daje działanie przyjazne środowisku gratis. Także wysoka sprawność pieca przekłada się na obniżenie kosztów eksploatacji.

Dodatkowym wydatkiem w przypadku wyboru techniki kondensacyjnej będzie zamontowanie wkładu kominowego odpornego na działanie spalin i skraplającej się pary wodnej.

Ile kosztuje ogrzewanie gazowe domu?

W domu jednorodzinnym koszty ogrzewania domu oraz podgrzewania wody użytkowej mają największy udział w rocznych wydatkach na zakup paliwa i nośników energii i wynoszą ok. 70-80%. Urządzenia elektryczne i oświetlenie generują nie więcej niż 20-30% tych kosztów. Dlatego nowoczesny kocioł gazowy oraz doskonała izolacja cieplna budynku w znaczący sposób zmniejszają obciążenie finansowe mieszkańców domu.

Zanim spróbujemy wyliczyć przybliżone koszty ogrzewania gazem przykładowego domu, warto zwrócić uwagę na pewne interesujące aspekty:

  • Obniżenie temperatury pomieszczeń o 1°C powoduje spadek zużycia gazu o ok.6%.
    Podwyższenie temperatury spalin o 20°C obniża sprawność kotła o 1%.
  • Zapotrzebowanie energetyczne budynku w ogromnym stopniu zależy od jego izolacji cieplnej: od ok. 180 kWh/m2rok w budynku nieocieplonym do zaledwie 15 kWh/m2rok w domu pasywnym i 45 kWh/m2rok w domu niskoenergetycznym.
  • Zapotrzebowanie na energię cieplną w domu zależy istotnie od sposobu wentylacji pomieszczeń. W przypadku wentylacji naturalnej ważna jest długość i intensywność wietrzenia.

 

Kocioł gazowy - dowiedz się, jaki koszt Cię czeka
Allegro
Kocioł gazowy - dowiedz się, jaki koszt Cię czeka

 

Porównanie kosztów ogrzewania domu (CO+CWU) o powierzchni 150 m2, przy czterech osobach korzystających przez cały rok z ciepłej wody. Zużycie wody przyjmujemy standardowe (60 l/osoba), temperaturę nie za wysoką 45°C, z cyrkulacją ciepłej wody (dla wygody: nie trzeba czekać aż spłynie zimna woda, ale traci się przy tym ok. 5% ciepła).

1. Budynek nieocieplony - zapotrzebowanie na energię grzewczą – 180 kWh/m2rok
a) kocioł stałotemperaturowy starego typu – 10200 zł
b) kocioł niskotemperaturowy – 8300 zł
c) kocioł kondensacyjny – 6500 zł

2. Budynek o dobrej izolacji cieplnej – zapotrzebowanie na energię grzewczą - 90 kWh/m2rok
a. kocioł stałotemperaturowy starego typu – 5700 zł
b. kocioł niskotemperaturowy – 4600 zł
c. kocioł kondensacyjny – 3600 zł

3. Budynek niskoenergetyczny – zapotrzebowanie na energię grzewczą – 45 kWh/m2rok
a. kocioł stałotemperaturowy starego typu – 3500 zł
b. kocioł niskotemperaturowy – 2800 zł
c. kocioł kondensacyjny – 2200 zł

Kombinacja ogrzewania gazem z innymi urządzeniami

Nowoczesne gazowe kotły kondensacyjne mogą łatwo współdziałać z innymi przyjaznymi dla środowiska systemami grzewczymi, jak na przykład pompą ciepła, kolektorami słonecznymi albo ogrzewaniem elektrycznym, wykorzystującym energię z paneli fotowoltaicznych. Wspomaganie kotła gazowego poprzez kolektory słoneczne jest nie tylko ekologiczne, ale też korzystne pod względem finansowym.

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.